Serwis poświęcony spotkaniom młodzieży polskiej i izraelskiej w szkołach w Lublinie i regionie.

Serwis poświęcony spotkaniom młodzieży polskiej i izraelskiej w szkołach w Lublinie i regionie.

Teatr NN

Wymiana z Izraelem ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie

Stowarzyszenie Wychowanków i Przyjaciół Szkół A. i J. Vetterów w Lublinie jest beneficjentem programu MEN "Wymiana Międzynarodowa 2017". Stowarzyszenie działające przy szkole po raz drugi pozyskało dotację Ministerstwa na realizację wizyty młodzieży izraelskiej w Lublinie oraz rewizytę polskich uczennic i uczniów w Izraelu.

Wymiana z Izraelem ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie

Spotkanie w LublinieBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Izraelczycy przyjechali do lubelskiej szkoły 1 września 2017 r. i spędzili z polskimi koleżankami i kolegami 10 dni. Nocowali u rodzin uczniów.

Uczennice i uczniowie w Lublinie przygotowali się do spotkania poprzez warsztaty dotyczące współczesnego Izraela oraz historii Żydów lubelskich. Przygotowali prezentacje dotyczące znanych polskich Żydów i słynnych Polaków, a także miejsc w przestrzeni miasta, związanych z dziedzictwem żydowskim.

Wspólny pobyt rozpoczął się od zajęć integracyjnych. Następnie młodzi ludzie zwiedzali miasto, Zamek Lubelski, wystawę w Bramie Grodzkiej, Lubelską Trasę Podziemną. Wzięli udział w wizycie na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Młodzież udała się także na wycieczkę do Lubelskiej Strefy Ekonomicznej i zapoznała się z dwiema działającymi tam firmami.

Polacy i Izraelczycy wyjechali razem do miejsc na terenie województwa lubelskiego. Odwiedzili Zamość i Obszę, gdzie piekli samodzielnie chleb i wyrabiali masło. W Warszawie odwiedzili Muzeum Fryderyka Chopina i Muzeum POLIN, a przed pomnikiem Bohaterów Getta uczczono ofiary Holokaustu. Kolejnymi punktami programu była wycieczka do Janowca i rejs po Wiśle. W Kazimierzu młodzi byli w synagodze i na cmentarzu żydowskim. Nie zabrakło tradycyjnie wypiekanych kogutów. Izraelczycy chcieli również zatrzymać się na chwilę, by zobaczyć polski las.

 

Sprawozdanie ze spotkania →

 

Wyjazd lubelskich uczniów do IzraelaBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Polacy spędzili w Izraelu 8 dni i byli goszczeni przez rodziny swoich koleżanek i kolegów. Wymiana miała miejsce od 4 do 11 listopada 2017 r.

W programie przewidziano zwiedzanie Jerozolimy, gdzie młodzież z Polski i Izraela mogła poznać specyfikę tego miejsca z różnych perspektyw, w tym różnorodności religijnej wyznań żydowskich, chrześcijańskich i muzułmańskich. Historia drugiej wojny światowej, a także historie sytuacji ukrywania Żydów przez Polaków zostały przywołane na terenie Instytutu Yad Vashem, gdzie młodzież zwiedzała wystawę historyczną w Muzeum oraz Dolinę Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Punktem w programie było przejście tunelem w Zitron Yakov i zwiedzanie Parku Alona. Na południu kraju wyczekiwano czasu na kąpiel w Morzu Martwym. Młodzi zwiedzali twierdzę z czasów Heroda – Masadę.  Na północy kraju Izraelczycy i Polacy byli w Hajfie, zwiedzali Ogród Bahajów, a także jechali do Osafiji, wioski Druzów, gdzie mieli okazję skosztować tradycyjnej kuchni. Na trasie podróży znalazła się także stolica kraju – Tel Aviv, gdzie był czas dla siebie oraz spacer po Jaffie.

Ważnym elementem wymiany był czas spędzony w szkole, wspólne oprowadzanie, wymiana doświadczeń nauczycieli. Ciekawym punktem programu była wizyta w ośrodku dla osób starszych, gdzie młodzież polska i izraelska uczestniczyła w wykładzie na temat zrównoważonego rozwoju oraz wspólnie pracowała w ramach warsztatów ogrodniczych.

Sprawozdanie z rewizyty w Izraelu →

 

Koordynatorką wymiany była p. Barbara Gauze-Gwóźdź. Cenne wsparcie zapewniła p. dyrektor Marzenna Modrzewska-Michalczyk, towarzysząca młodzieży w Izraelu.

 

Wideo-relacja dotycząca wymiany polsko-izraelskiej między szkołą im. A. i J. Vetterów w Lublinie i Dror w Lev HasharonBezpośredni odnośnik do tego akapitu