HGIS Lublin to serwis zawierający informacje o historii miasta i regionu, który umożliwia wyszukiwanie informacji na temat osób, wydarzeń, miejsc i źródeł. Informacje te prezentowane są na interaktywnych mapach, wykorzystujących historyczne źródła kartograficzne.

Serwis dedykujemy naszemu zmarłemu koledze Tadeuszowi Przystojeckiemu.

HGIS Lublin to serwis zawierający informacje o historii miasta i regionu, który umożliwia wyszukiwanie informacji na temat osób, wydarzeń, miejsc i źródeł. Informacje te prezentowane są na interaktywnych mapach, wykorzystujących historyczne źródła kartograficzne.

Serwis dedykujemy naszemu zmarłemu koledze Tadeuszowi Przystojeckiemu.

Teatr NN
×Strona tego Wydarzenia wymaga sprawdzenia, niektóre informacje mogą być nieprawidłowe lub może ich brakować.

Zapiski z księgi sądowej Kamionki w roku 1542

286. 1542-01-27 Marcin Sannik przekazał swojemu zięciowi Grzegorzowi Rynowi połowę swych dóbr, tj. połowę domu, ról, łąk i ogrodów, za co ten jest zobowiązany służyć Marcinowi do śmierci, winien też dać wyprawę córkom Sannika. W przypadku bezpotomnej śmierci Anny, żony Grzegorza, ten winien przekazać tę część dzieciom Marcina z taką (liczbą) bydła, jaką wywiódł, wziąwszy od nich 6 grzywien
287. 1542-01-27 W ratuszu na środku rynku. Mikołaj Gwizdałka sprzedał Mikołajowi Misiadze dom między Janem Lojkiem i Mikołajem Wierzchoniem i połowę ogrodu przy Janie Sramiku i ulicy idącej do innych ogrodów, za 6 grzywien.
288. 1542-02-01 Małgorzata Skowronkowa z synami Janem, Jakubem, Markiem i Maciejem sprzedała Mikołajowi Krupie z Siedlisk połowę dóbr w Siedliskach, tj. siedlisko z domem między miedzami Mikołaja Podleśnego i Skowronkowej, drugą przy Macieju Puli i Skowronkowej, i trzecią przy Wojciechu Makówce i Skowronkowej, łąkę między Janem Podleśnym i Skowronkową i drugą łąkę między Mikołajem Borzeckim i Skowronkową, za 15 grzywien.
289. 1542-02-01 Bracia Stanisław, Paweł, Michał i Mikołaj Kloskowie oznajmili, że Paweł sprzedał za 5,5 grzywny swemu bratu Janowi 1/5 część domu, ogrodu, ról i łąki, która mu przypadła po ojcu. Role leżą: jedna między miedzami Michała Kloska i Mikołaja Kloska pod Okólnym Lasem, druga pod młynem, trzecia przy miedzy Macieja Wierzchonia z jednej i Michała Kloska z drugiej strony, łąka przy miedzy Karaska i Micha­ła Kloska, druga łąka między Pawłem i Michałem Kloskami. Mikołaj Klosek sprze­dał bratu Janowi 1/4 część domu i ogrodu, który przynależy do tego domu. Michał i Stanisław zamienili z bratem Janem swoje części domu i ogrodu między domami Podleśnego i Karaskowej na część Jana w domu między domem Karszni i łanem wójta. Bracia winni utrzymać ten zapis i podzielone role pod wadium 15 grzywien.
290. 1542-02-01 Stanisław Klosek zapisał bratu Michałowi całą swoją część (dziedzictwa), tj. domu, roli, łąki i ogrodu, po swej śmierci.
291. 1542-03-18 Szlachcic Feliks Słotwiński sprzedał Janowi Lazochowi (i Łukaszowi) swemu zięciowi (lub szwagrowi) 1/3 część (dóbr) przypadłych mu w Kamionce, tj. domu między miedzami Jakuba Gorczycy i Jana Czornaka, z rolami, łąkami i ogrodami, za 10 grzywien.
292. 1542 W ratuszu na środku rynku. Jan Meszek sprzedał swe dobra dziedziczne w Kamionce Janowi Byszko z Siedlisk, tj. dom między domami Marka kowala i Sepiotki, z ogrodem i półłankiem roli, za 10 grzywien.
293. 1542 Anna Pariczyna sprzedała Jakubowi Kośmiderowi dom między miedzami Macieja Niedużego i Jana Krupy, z połową ogrodu, za 60 groszy.
294. 1542 Maciej Mikuła sprzedał Dorocie Borsukowej dom z przynależnościami, tj. ogrodem, za 2 grzywny.