HGIS Lublin to serwis zawierający informacje o historii miasta i regionu, który umożliwia wyszukiwanie informacji na temat osób, wydarzeń, miejsc i źródeł. Informacje te prezentowane są na interaktywnych mapach, wykorzystujących historyczne źródła kartograficzne.

Serwis dedykujemy naszemu zmarłemu koledze Tadeuszowi Przystojeckiemu.

HGIS Lublin to serwis zawierający informacje o historii miasta i regionu, który umożliwia wyszukiwanie informacji na temat osób, wydarzeń, miejsc i źródeł. Informacje te prezentowane są na interaktywnych mapach, wykorzystujących historyczne źródła kartograficzne.

Serwis dedykujemy naszemu zmarłemu koledze Tadeuszowi Przystojeckiemu.

Teatr NN
×Strona tego Wydarzenia wymaga sprawdzenia, niektóre informacje mogą być nieprawidłowe lub może ich brakować.

Zapiski z księgi sądowej Kamionki w roku 1533

246. 1533-01-07 Szlachetny Jan wójt z Kamionki sprzedał wielmożnemu panu Janowi z Oleśnicy wojewodzie lubelskiemu, jako panu swemu dziedzicznemu, dom swój wójtowski położony między domami Mikołaja Meszka i Stefana Ćwikły i 2 półłanki, ogród i łąkę, za 6 grzywien. Wójt winien bronić Oleśnickiego przed przeszkodami ze stro­ny jakichkolwiek osób, a zwłaszcza jego sióstr Anny i Elżbiety, pod wadium 6 grzywien.
247. 1533-01-20 Stanisław Krzyszek mieszkaniec Szczekarkowa sprzedał Maciejowi Kluskowi dom między domami Macieja Karasia i Marcina Mętula, półłanek przy miedzach Macie­ja Strzałki i Jakuba Gorczycy, drugi półłanek na Kokoszy, między miedzami Macie­ja Wierzchonia i Pawła Piotrka, inny półłanek koło drogi do Lublina, przy mie­dzach Wojciecha Osęki i Pawła Kluska, ogród przy ogrodzie Macieja Strzałki z jed­nej strony i Macieja Karaska z drugiej, łąkę koło łąki Wojciecha Osęki z jednej stro­ny i Macieja Osęki z drugiej, za 20 grzywien.
248. 1533-01-20 Maciej Drobny sprzedał Pawiowi Kluskowi dom położony między domami Jana Ruska i Jana Puli, pólłanek między miedzami Stanisława Tafla i Macieja Kluska koło drogi do Lublina, drugi półłanek między miedzami Mikołaja Korzkwi i Jaku­ba Święszka, trzeci półłanek na Skrobowie między miedzami Mikołaja Kursy i Ma­cieja Kluska, łąkę koło Mikołaja Wierzchonia z jednej i przy rzece Narta z drugiej strony, ogród koło Jana Ruska z jednej i Macieja Gąski z drugiej strony, i drugi ogród przy ogrodzie Macieja Ruska z jednej i Macieja Sracza z drugiej strony, za 18 grzywien.
249. 1533-01-22 Paweł Smolnik sprzedał Mikołajowi Ruskowi dom między domami Mikołaja i Ma­cieja Domienika, półłanek na polu zwanym Kokosza, między miedzami Macieja Wierzchonia i Jakuba Strugały, drugi półłanek koło drogi do Lublina, przy mie­dzach Jana Włościeja z jednej i Jana Pachlerza z drugiej strony, ogród przy ogrodzie Mikołaja Korzkwi z jednej i Macieja Bogusława z drugiej strony, drugi ogród ze stodołą przy ogrodzie Jakuba Strugały z jednej i Jana Sramika z drugiej strony, za 40 grzywien.
250. 1533-01-22 Bracia pozostający w niedziale Jan, Jakub, Maciej i Mikołaj, synowie zmarłego Stanisława Wierzchonia (sprzedali) Janowi wójtowi dom między miedzami szlachetnego pana Jana wójta i Jana Lojka, naprzeciw Gąski, z ogrodem koło stawu, za 8 grzywien, i przyrzekli uwolnić go i bronić od ewentualnych roszczeń braci z tytułu bliższości pod wadium 8 grzywien.
251. 1533-04-25 Młynarz Jan Włościej sprzedał Janowi Wierzchoniowi miejsce na budowę domu, położone za bagnem (?)Jana Pachlerza, naprzeciw kowala Marka, ogród na końcu grobli na brzegu rzeki płynącej do niższego młyna, za 4 grzywny.
252. 1533-04-25 Jan Włos z przedmieścia daruje swemu bratankowi Uliaszowi połowę swych dóbr ruchomych i nieruchomych za wierną, codzienną posługę.
408. 1533 [Zachowany tylko fragment zapisu - red.] Wojciech Osęka z żoną zapłacił dług [...].
409. 1533-07-25 Wójt Jan zastawił Mikołajowi z Kamionki, sołtysowi w Nasutowie, półłanek przy miedzy wójtostwa zwany Mantule i inny półłanek przy miedzy plebana, za 6 grzywien.
410. 1533-10-28 Jan Krupa, opiekun domu zwanego Ruska, stojącego w Kamionce na łanie między Michałem Kaszką a Stefanem Ćwikłą, dał 2 grzywny panu Sepiotko, 1,5 grzywny panu Pawłowi Smolnikowi, 4 grzywny i 4 grosze panu Opali Podleskiemu [...].