HGIS Lublin is a website containing information about the history of the Lublin city and the region, which enables searching for information about people, events, places and sources. This information is presented on interactive maps, using historical cartographic sources.

We dedicate the service to our late colleague Tadeusz Przystojecki.

HGIS Lublin is a website containing information about the history of the Lublin city and the region, which enables searching for information about people, events, places and sources. This information is presented on interactive maps, using historical cartographic sources.

We dedicate the service to our late colleague Tadeusz Przystojecki.

NN Theatre
×Some parts of this page may be not fully translated. You can use Google Translate to translate missing fragments:

GRADEL (rodzina Samuela Gradla)

Rodzina Gradlów

Samuel Gradel urodził się 23 grudnia 1918 roku w Lublinie. Wraz ze swoją rodziną – ojcem Mojżeszem, matką Szyfrą, starszą siostrą Dorą (ur. 1915 r.) i młodszym bratem Emanuelem (ur. 1922 r.) – do 1929 roku zamieszkiwali 2-pokojowe mieszkanie na drugim piętrze w domu przy ul. Staszica 22.

Matka Samuela Gradla pochodziła z Puław. Po przeprowadzce do Lublina pracowała w księgarni przy ul. Kowalskiej 5, a po wyjeździe właściciela księgarni do Stanów Zjednoczonych interes został przejęty przez jej męża. W późniejszych latach małżeństwo prowadziło tam punkt sprzedaży krajowych gazet żydowskich.

Mojżesz Gradel pochodził z Lublina, miał 3 siostry i jednego brata. Był aktywnym działaczem społecznym. Zasiadał we władzach Banku Rzemieślników i Drobnych Kupców. W 1918 roku wraz z Izraelem Kacenelenbogenem założył gazetę „Lubliner Tugblat” – pierwszą lubelską gazetę wydawaną w języku jidysz. Stworzył też punkt dystrybucji czasopism polskich i żydowskich, a także kolekcjonował druki w języku jidisz, który to język uważał za istotny element żydowskiej kultury. Ponadto był współzałożycielem lubelskiego oddziału CISzO (Centralna Żydowska Organizacja Szkolna). Zasiadał też w zarządzie żydowskiego Gimnazjum Humanistycznego, do które uczęszczała jego córka oraz starszy syn Samuel.

W 1929 roku rodzina przeprowadziła się do nowego budynku przy ulicy Probostwo 19. Kamienica została wybudowana przez żydowską spółdzielnię mieszkaniową „Spółdom”, jej członkowie zapewnili wkład finansowy i wspólnie zaciągnęli pożyczkę na 25 lat w Banku Gospodarstwa Krajowego. 10 lat później Mojżesz i Szyfra Gradlowie obchodzili na Probostwie swoje srebrne gody.

Z Gimnazjum Humanistycznego Samuel Gradel przeniósł się do technikum – szkoły budowlanej. Po ukończeniu szkoły dwa lata mieszkał w Warszawie, a w 1938 roku przebywał na obozie przysposobienia wojskowego w Wólce. Odbywał też praktyki inżynierskie – pracując przy starych domach, budowach i przebudowach.

II wojna światowa

Przebywając na letnisku w Domaczewie nad Bugiem Samuel Gradel dowiedział się o wybuchu wojny. Niebawem wrócił do rodziny do Lublina. Tydzień po pierwszych bombardowaniach miasta i plotkach związanych z nadchodzącymi zmianami, wraz z uciekającymi przed wojną sąsiadami (Państwo Nojmanowie) i swoim bratem, przebywając drogę na piechotę, wyruszył na wschód w stronę Kowla, skąd później pociągiem do Podhajca.

Samuel wraz z bratem, dzięki pomocy kuzynki mieszkającej na wschodzie, znaleźli schronienie i cały czas pozostawali w kontakcie z rodziną z Lublina – otrzymując i wysyłając listy. Rodzice pisali synom, że wszystko jest w porządku, ojciec pracuje na poczcie, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Ostatni list datowany jest na 13 maja 1941 roku.

Dopiero w 1946 roku, kiedy Samuel z bratem wrócili pociągiem do Lublina, dowiedzieli się co stało się z ich bliskimi. Ich rodzice i siostra zostali wysłani do obozu w Bełżcu około 1942 roku. Samuel z bratem znaleźli pomoc w Komitecie Żydowskim. Kolega z którym Samuel chodził do szkoły pomógł im znaleźć schronienie. Bracia zostali skierowani do Domu Pereca, jednak ostatecznie trafili do kibucu przy ul. Lubartowskiej, gdzie mieszkali przez 3 miesiące. Następnie wyruszyli do Niemiec, tam w 1946 roku Samuel zdobył dyplom inżyniera budowlanego na Politechnice w Monachium. Po długiej podróży Samuel i Emanuel Gradlowie trafili ostatecznie do Izraela, gdzie osiedli się na stałe.

 

Opracowanie na podstawie relacji Samuela Gradla: Maciej Tuora