Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

XII edycja Międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera”

XII Międzynarodowy Festiwal Śladami Singera 2022
Program XII Międzynarodowego Festiwalu "Śladami Singera" 2022

W dniach 14 – 28 lipca 2022 w 14 miastach Regionu Lubelskiego odbyła się  XII edycja Międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera”. Organizatorem i pomysłodawcą przedsięwzięcia był Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Inspiracją dla festiwalowych wydarzeń była twórczość laureata Literackiej Nagrody Nobla - Icchaka Baszewisa Singera oraz lokalna historia.

W programie m.in.: wydarzenia filmowe, teatralne, cyrkowe, taniec, muzyka na żywo, beatbox i fire show, prezentowane przez artystów z Polski, Argentyny, Chile, Czech, Grecji i Izraela. W roku 2022 festiwal, realizowany od 2011 roku, stanowiący atrakcję artystyczną i turystyczną odwiedził następujące miejscowości: Bychawa, Kraśnik, Lubartów, Piaski, Kock, Łęczna, Janów Lubelski, Szczebrzeszyn, Stary Dzików, Biłgoraj, Józefów, Goraj, Krasnobród, Lublin.

Przygotowano następujące punkty programu:

Dzień I


Projekcja filmu dokumentalnego „Gimpel the Fool returns to Poland” (Gimpel Głupek wraca do Polski)

Autorem filmu jest Howard Rypp – aktor, reżyser, twórca działającego w Tel Avivie Teatru Nephesh. Howard Rypp był uczestnikiem VIII edycji festiwalu w 2018 roku i prezentował wtedy na scenie adaptację opowiadania I.B. Singera „Gimpel Głupek”. Film jest jego osobistą relacją dotyczącą tamtego festiwalu, jego idei, tworzących go osób, jego patrona - I. B. Singera, a także współczesnej Polski oraz relacji polsko-żydowskich. Praca nad filmem wciąż trwa, dlatego zaprezentowano wersję roboczą.

Projekcja skróconej wersji programu publicystycznego „W powiększeniu – Isaac Bashevis Singer”

Produkcja TVP. Dzięki bohaterom programu można poznać ważne fakty dotyczące życia i twórczości Noblisty.

Dzień II


„Ostatni Demon”

Monodram inspirowany opowiadaniem I.B. Singera o tym samym tytule w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego z towarzyszeniem Mateusza Strzempy (akordeon). Specjalna festiwalowa wersja z odniesieniami do lokalnej historii każdej z odwiedzonych miejscowości.

„Przyjaciele Sztukmistrza 2022”

Spektakl plenerowy z muzyką na żywo z elementami cyrku, akrobatyki powietrznej, tańca, beat boxu, teatru ognia. W spektaklu pod kierownictwem artystycznym Arkadiusza Ziętka wzięli udział artyści z Polski, Czech, Izraela, Argentyny i Chile.

 

W 2022 roku wystąpią: 

Aleksandra Klimasz Vasquez
Akrobatka. W wieku 6 lat rozpoczęła swoją przygodę z akrobacjami sportowymi. Jest złotą i srebrną medalistką Mistrzostw Polski i Europy w kategorii grup i par kobiet. Po zakończeniu kariery akrobatycznej i ukończeniu studiów zaczęła występować w cyrkach na całym świecie, m.in. w Chile, gdzie wygrała festiwal South American Traditional Circus, a także w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii i na Malcie.

Fabian Vasquez
Aktor fizyczny, żongler, reżyser i nauczyciel cyrku. Prowadzi swoje badania i pracę od ponad 17 lat wokół sztuk performatywnych i cyrku społecznego. Poprzez laboratoria badawcze bada linie mowy ciała, takie jak manipulacja przedmiotami, teatr fizyczny, teatr masek i taniec. Pracował jako nauczyciel cyrku w instytucjach w Chile, Brazylii, Hiszpanii, Brazylii, Argentynie i Polsce.

Lena Witkowska
Wokalistka, Aktorka. Z wykształcenia kulturoznawca (US, UAM), ukończyła XII Akademię Praktyk Teatralnych Gardzienice. Obecnie twórczyni zespołu REJS (muzyka w inspiracji piosenki aktorskiej), współtwórczyni zespołu  CUKRY (folk wiejski, folk miejski). Zdobywczyni Grand Prix, Tukana Publiczności i i Tukana Dziennikarzy na 42 Festiwalu Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2022.

Tiny Beat
Beatboxer z Czech z pasją do muzyki elektronicznej i 15-letnim doświadczeniem na scenie. Wielokrotny czeski mistrz beatbox i TOP 16 na Wolrd Beatbox Battle Championship. Obecnie bardziej niż na rywalizacji skupia się na byciu dobrym wykonawcą, lubi łączyć swoją sztukę beatboxingu z innymi muzykami i artystami wszelkiego rodzaju. (Beatbox - sztuka artykułowania zrytmizowanego dźwięku ustami).

Gilad Shabtay
Klaun i cyrkowiec z Izraela mieszkający w Berlinie. Studiował cyrk w Hiszpanii, taniec w Izraelu, teatr we Francji i grał różne spektakle w 23 krajach. Z wielką pasją do niewerbalnej komedii gra teraz postać Włóczęgi, którym jest... on sam.

Paula Passaro
urodziła się w Argentynie. W 2004 roku rozpoczęła karierę w cyrku. Kiedy już tam weszła, odłożyła na bok wszystkie swoje poszukiwania, by odkryć ten ŚWIAT. Specjalizuje się w akrobatyce powietrznej, ale rozwija się także w innych dyscyplinach. Szuka nowych form i nowych wyzwań. Występuje w Ameryce Łacińskiej i Europie. Artystka w ruchu, między powietrzem, a ziemią.

Mateusz Roger Strzempa
pianista akordeonista, kompozytor, aranżer, organizator wydarzeń na terenie Lublina oraz Warszawy. Na swoim koncie zapisał udział w wielu koncertów i festiwalach organizowanych w Polsce i za granicą. Muzyka, którą wykonuje, jest bardzo zróżnicowana, jednak cały czas pozostaje w klimatach rozrywkowych i jazzowych. Laureat nagrody akompaniatora na VI Ogólnopolskim Festiwalu Wschody.

Michał Rycaj
Piłkarski Freestyler oraz 3-krotny Mistrz Świata Freestyle Football (2013, 2015, 2018). Przygodę z trikami rozpoczął w 2005 roku. Jego drugą pasją jest tworzenie muzyki. Michał jest producentem muzycznym i gitarzystą. Aktualnie pracuje nad swoim debiutanckim albumem instrumentalnym.

Arkadiusz Ziętek
twórca teatralny urodzony w Lublinie. Wieloletni kierownik artystyczny Interkunst e.V. w Berlinie. W swoich międzynarodowych projektach łączy różne dyscypliny sceniczne zapraszając do nich aktorów, muzyków, tancerzy, artystów cyrkowych. Kładąc duży nacisk na interaktywność i spontaniczność stara się zacierać granice między sceną i widownią. Jako reżyser, aktor, trener, scenarzysta angażuje się w projekty dotyczące problemów społecznych

Witold Dąbrowski
animator kultury, aktor, storyteller. Zastępca dyrektora Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, w którym organizował lub współorganizował setki wydarzeń kulturalnych. Jednym nich jest ten festiwal, w którym od początku pełni rolę dyrektora.

Partnerem Wydarzenia XII Edycji Festiwalu „Śladami Singera” jest Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!

Projekt realizowany jest w ramach programu Przestrzenie Sztuki Lublin, który jest finansowany ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Lokalnym operatorem projektu jest Centrum Kultury w Lublinie.

Media o wydarzeniuBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Korowód Sztukmistrza. Rusza Międzynarodowy Festiwal „Śladami Singera”

Lubelskie. Artyści w podróży. Wkrótce festiwal „Śladami Singera"

Festiwal Śladami Singera: szlakiem dawnych żydowskich miasteczek Lubelszczyzny

14.07.2022 Informator kulturalny

Lubelskie. 12. edycja festiwalu „Śladami Singera"

Dni Jakuba Wędrowycza, Potańcówka, Folkowisko, Żniwowanie lub Festiwal Folkloru. W weekend w regionie zaplanowano szereg imprez

Festiwal „Śladami Singera”: Lubelszczyznę przemierza sztukmistrz, a wraz z nim aktorzy, cyrkowcy i muzycy (zdjęcia)

„Śladami Singera” nadchodzą do powiatu biłgorajskiego

Dzień Miodu i Pieroga, Święto Czosnku, Festyn z Susłem, Imieniny Hanny lub Zażynki. Weekend będzie obfitował w imprezy

Poznajemy miejsca związane z noblistą

BYCHAWA: 

Międzynarodowy Festiwal „Śladami Singera”. Monodram „Ostatni Demon”

Międzynarodowy Festiwal „Śladami Singera”. Spektakl „Przyjaciele Sztukmistrza”

KRAŚNIK: 

Festiwal „Śladami Singera” w Kraśniku

Po raz kolejny pójdziemy "Śladami Singera". W Kraśniku pojawi się sztukmistrz

Singer przyjeżdża do Kraśnika

„Śladami Singera” w Lubartowie i Kraśniku

Festiwal „Śladami Singera” w Kraśniku. Za nami wyjątkowe widowisko. Zobacz zdjęcia

PIASKI:

Piaski: XII edycja Międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera”

Festiwal „Śladami Singera” w Piaskach

STARY DZIKÓW:

Międzynarodowy Festiwal "Śladami Singera" w Starym Dzikowie

Ślady Singera w Starym Dzikowie

LUBARTÓW: 

Sztukmistrz znów zawita w Lubartowie

Przyjaciele Sztukmistrza na rynku w Lubartowie

Festiwal Śladami Singera przyciągnął tłumy

BIŁGORAJ: 

„Śladami Singera” nadchodzą do powiatu biłgorajskiego.

Co? Gdzie? Kiedy?

Weekend 22-24 lipca w woj. lubelskim. Jakie darmowe imprezy zaplanowano w Lublinie, Kraśniku, Włodawie i innych miastach regionu? Zobacz

Sztukmistrz znów zawita w Biłgoraju. Co zaprezentuje XII edycja Międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera"?

Z „Przyjaciółmi Sztukmistrza” w Biłgoraju. Kolejny przystanek festiwalu „Śladami Singera”

Festiwal "Śladami Singera" ponownie zagościł w Biłgoraju. Oto z czym wystąpili artyści (FOTO)

Sztukmistrz w Biłgoraju

Śladami Singera - Biłgoraj 2022

KOCK:

„Śladami Singera” przez region. Sztukmistrze zawitają do Kocka

18.07.2022 Informator kulturalny

ŁĘCZNA: 

Festiwal ŚLADAMI SINGERA zawita do Łęcznej

JÓZEFÓW: 

Festiwal jedzie do Józefowa

GORAJ:

Sztukmistrz wraca do Goraja

SZCZEBRZESZYN ORAZ JANÓW LUBELSKI:

Festiwal „Śladami Singera” zawita do Janowa Lubelskiego i Szczebrzeszyna

KRASNOBRÓD:

Festiwal Śladami Singera w Krasnobrodzie

LUBLIN:

Nasz przewodnik po Carnavale Sztukmistrzów 2022. Co warto zobaczyć

Carnaval Sztukmistrzów 2022 Lublin. Program wydarzeń na dziś — czwartek 28.07

Dzieje się w Lublinie! W czwartek możesz zwiedzić aż cztery muzea za darmo

Finał Festiwalu "Śladami Singera"

Rozpoczął się Carnaval Sztukmistrzów

Lublin pełen sztukmistrzów. O karnawale w trudnych czasach [RELACJA]

Zdjęcia

Kategorie

Słowa kluczowe