22.03.2011

Niezwykli Lublina (22.3.2011)

Gościem kolejnego spotkania z cyklu "Niezwykli Lublina" będzie Jakub Kijuc, twórca komiksu "Konstrukt" wydawnictwa CZARNA MATERIA. Podczas spotkania porozmawiamy o procesie tworzenia komiksu.

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr     NN”   
zorganizował kolejne spotkanie

z cyklu NIEZWYKLI LUBLINA.

Niezwykli Lublina to projekt spotkań z młodymi osobami z Lublina, uczniami, studentami, absolwentami, którzy mają niezwykłe pasje.
 

Gościem spotkania był Jakub Kijuc, twórca komiksu Konstrukt wydawnictwa CZARNA MATERIA. Podczas spotkania rozmawialiśmy o procesie tworzenia komiksu.

Komiks jest inspirowany amerykańskimi i polskimi wydaniami zeszytowymi z lat '90 i sugerowany jest dla Dojrzałego Czytelnika. Część akcji „Konstruktu” jest osadzona w Lublinie.

„Każdy pojedynczy zeszyt wygląda jak obiekt sprzed lat. Na okładce widoczne są zagięte rogi, kolory są przygaszone, papier jest jakby poprzecierany – tak, jak to często bywa w komiksach, które można znaleźć w szafach miłośników „Spider-Mana” czy „Supermana”, którzy swoją przygodę z rysunkowym medium rozpoczynali w latach '90 ubiegłego wieku.

To [...]nie koniec zawirowań czasoprzestrzennych, które serwuje nam Jakub Kijuc (Kiyuc). Po lekturze pierwszej części oraz zaznajamiając się z całą otoczką zbudowaną wokół komiksu, można wywnioskować, że „Konstrukt”, pomimo stylizacji, tak naprawdę jest artefaktem, ale pochodzącym z... przyszłości! Tak! Jest to relikt „dawnego świata”, który jest częścią działania artystycznego na gigantyczną skalę i w niezwykłym natężeniu, dzięki któremu przenosimy się do alternatywnego świata przyszłości po nuklearnej zagładzie. W tym wirtualnym świecie cała seria „CMP:Konstrukt” została już wydana, a zeszyty CZARNEJ MATERII są niejako „z odzysku”, wyrwane z czasowego kontinuum i zaprezentowane czytelnikom tu i teraz.”

Spotkanie odbyło się 22.03.2011 o godzinie 17:00 na Sali Czarnej TNN

„Konstrukt” - opowiada historię starcia ludzi/istot/idei, których niezwykła proweniencja pozwala im na kontrolę i dosłowne kształtowanie/zniekształcanie Rzeczywistości. Formalnie komiks odnosi się do wcześniejszych działań Jakuba Kiyuca w dziedzinie plastycznych instalacji przestrzennych oraz obiektów „umiejscowionych” w świecie po nuklearnej zagładzie.

Kontakt:
Alina Bąk
663 585 451
alina.bak@tnn.lublin.pl