HGIS Lublin to serwis zawierający informacje o historii miasta i regionu, który umożliwia wyszukiwanie informacji na temat osób, wydarzeń, miejsc i źródeł. Informacje te prezentowane są na interaktywnych mapach, wykorzystujących historyczne źródła kartograficzne.

Serwis dedykujemy naszemu zmarłemu koledze Tadeuszowi Przystojeckiemu.

HGIS Lublin to serwis zawierający informacje o historii miasta i regionu, który umożliwia wyszukiwanie informacji na temat osób, wydarzeń, miejsc i źródeł. Informacje te prezentowane są na interaktywnych mapach, wykorzystujących historyczne źródła kartograficzne.

Serwis dedykujemy naszemu zmarłemu koledze Tadeuszowi Przystojeckiemu.

Teatr NN
×Strona tego Wydarzenia wymaga sprawdzenia, niektóre informacje mogą być nieprawidłowe lub może ich brakować.

Zapiski z księgi sądowej Wąwolnicy w roku 1494

130. zapewne 1494-03-09 Rajcy oznajmiają, że Mikołaj Rożnek do najbliższego Bożego Narodzenia (zastawił za 1 kopę groszy?) Maciejowi Kunratowi (pole w niwie zwanej?) płosna, położonej na przedmieściu przy miedzy Andrzeja Husa.
142. 1494-02-07 Rajcy, ławnicy i podwójci oznajmiają, że Jan Lunak brat zmarłego Mikołaja Lunaka w imieniu wdowy po Mikołaju Małgorzaty, jego syna Macieja i córek, kupił te­muż bratankowi i bratanicom za 8 grzywien od Jana Kociszowicza (Hociszka) półłanek w Bartłomiejowicach wraz z siedliskiem i ogrodem, położony między mie­dzami Wojtkowiczów i Pasjana, a siedlisko i ogród leżą między miedzą Wojtkowi­czów z jednej a dzieci zmarłego Marcina Sulęty z drugiej strony, zaczynając od gra­nic rogalowskich, czyli od rzeki aż do granic (...) [fragment tekstu zniszczony - red.] kich. Działo się to w domu podwójciego Mikołaja Ziarno.
143. 1494-02-7/24 Rajcy oznajmiają, że przedmieszczanin Stanisław Kot zastawił Maciejowi Sulęcie z Bartłomiejowic za 2 grzywny łąkę położoną przed bramą między miedzą Andrze­ja Sułkowica z jednej a przy brodzie z drugiej strony, (zobowiązał się też) jako pra­wy dziedzic ogrodzić tę łąkę i nie wcześniej oddać wspomniane 2 grzywny, niż na­stąpi to wyznaczenie granicy.
144. 1494-03-02 Dwaj ławnicy oświadczyli przed radą, że przedmieszczanin Wojciech Kozieł z Charzu zastawił Janowi Złotce również przedmieszczaninowi (skreślono: 3 grzywny za 3 części) za 4 grzywny całą łąkę ciągnącą się od starej rzeki aż do starej drogi. Dzia­ło się to w domu Mikołaja Rożnka.
145. 1494-04-11 Rajcy oznajmiają, że dwaj ławnicy przysłani z sądu ławniczego oświadczyli, że Jan Kociszowicz z Bartłomiejowic kupił od sióstr Anny i Elżbiety zwanych Kowalikówny za 10 grzywien łan z siedliskiem zabudowanym, położony między miedzą (...) z jednej a miedzą Kowalikowską z drugiej strony, a na długość od drogi króle­wskiej zwanej Kębelską aż do granic wsi Niezabitów. Działo się to w domu burmi­strza Mikołaja Piątka.
146. 1494-04-11 Rajcy oznajmiają, że dwaj ławnicy przysłani z sądu ławniczego oświadczyli, że wspomniana w poprzedniej zapisce Anna Kowalikówna z mężem Grzegorzem Miazgą zastrzegła, że nie sprzedała Janowi Kociszowskiemu ogrodu Kowalikowskiego, któ­ry przypadł jej w dziale z siostrą Katarzyną na budowę domu i został jej przysądzony z drugim łanem, (nie może być jednak) od tego ogrodu odgraniczona. Potwierdził to podwójci obecny przy transakcji wraz z innymi panami. Jan Kociszowicz pozwolił Annie na wolne przejście do pola przez jego ogród drogą, z której sam korzysta, tak że on ma zrobić jedną bramę a Anna drugą, od drogi i od pola.
147. 1494-06-17/24 Rajcy oznajmiają, że Stanisław Motycki pożyczył 1 grzywnę z pieniędzy Polniczyńskich; jeśli dług zwróci przed upływem roku, wówczas nie zapłaci czynszu, a jeśli nie, to da 4 grosze, na co dał poręczycieli: ławnika Jana Więckowicza i (...) z Bartło­miejowic, którym gwarantował spłatę domem i ogrodami, które ma w Wąwolnicy.
148. 1494-06-27 Rajcy, ławnicy i podwójci oznajmiają, że Dorota żona Marcina Dąbka sprzedała za 12 grzywien Mikołajowi Charzowskiemu siedlisko zabudowane zwane Biernatowskie, położone przy długiej ulicy oraz 5 półłanków: pierwszy położony między miedza Jurkowską a miedzą płosy Mikołaja Haładejczyka, do lasu, a stąd do (...) Wojciecha Szutczyca, drugi przy miedzy Mia(...) i Szymona Dubiela, trzeci między miedzami Bartłomieja Stanisławowicza i Haładejowską, od drogi królewskiej wio­dącej do Łubek, a ostatnie dwa półłanki zaczynają się od (rzeki) Bochotnicy i jeden sięga aż do Łubek, drugi do granic wojciechowskich. Działo się to w domu burmi­strza Wojciecha Masłko.
149. 1494-06-27 Rajcy pożyczyli Mikołajowi Charzowskiemu ze skrzyneczki miejskiej z pieniędzy Polniczyńskich 1 grzywnę na rok za czynsz 4 groszy, a on stawił poręczycieli Stanisława Adamka (mieszczanina) i Mikołaja Kopcia przedmieszczanina, którym zwrot długu ręczył wszystkimi swymi dobrami.
150. 1494-06-27

Rajcy oznajmiają, że przedmieszczanin Jan Mocny pożyczył 1 grzywnę pieniędzy je­go bratanków, dzieci zmarłego Stanisława Strychowicza, którą miał zapłacić Mikołaj Haładejczyk na święto św. Jana Chrzciciela obecnie minione, kiedy to Jan Moc­ny grzywnę ową wziął od rajców na rok za czynsz 4 groszy i stawił poręczycieli: przedmieszczan Mikołaja Kopcia i (...), którym ręczył zwrot długu wszystkimi swy­mi dobrami.

Według późniejszej dopiski otrzymał (tę grzywnę) do drugiego święta Bożego Naro­dzenia w przyszłym 1495 r.
151. 1494-06-27 Rajcy oznajmiają, że Jan Więckowicz z siostrą swą Masią sprzedał przedmieszczaninowi Jakubowi Pasjanowi z Bartłomiejowic za 12 grzywien dom położony przy ulicy, która wiedzie (...) i przez most do Lublina, Bełżyc i Kębła, między mie­dzą działki kościelnej pana prepozyta z jednej a Mikołaja Gretki z drugiej strony, na długość zaś od drogi królewskiej aż do muru. Dom sprzedano wraz z wszystki­mi znajdującymi się w nim sprzętami, m.in. kotłem, beczką, achtelami i półachtelami. Działo się to w domu burmistrza Wojciecha Masłko.
152. 1494-07-15 Przedmieszczanin Mikołaj Kopeć pożyczył ze skrzyneczki miejskiej 1 kopę (groszy) z pieniędzy dzieci Jurkowskich za czynsz 5 groszy na rok i dał poręczycieli: Stanisława Drąga i Mikołaja Charzowskiego.
153. 1494 Stanisław Adamek pożyczył ze skrzyneczki miejskiej 1 grzywnę za czynsz 4 groszy na rok i dał poręczycieli Wojciecha Ciastko i Jana Ptaszka, którym zaręczył zwrot długu wszystkimi swymi dobrami dziedzicznymi.
154. około 1494-08-24 Przedmieszczanin Paweł Konieczka pożyczył ze skrzyneczki miejskiej 1 grzywnę za czynsz 4 groszy na rok z pieniędzy dzieci zmarłego Mikołaja Konieczki i dał poręczycieli: (...) rajcę i Jana Ptaszka, którym ręczył swymi dobrami dziedzicznymi wartości 1 grzywny.
155. 1494-08-24 Wojciech Ciastko pożyczył ze skrzyneczki miejskiej 1 grzywnę z pieniędzy dzieci zmarłego Macieja Wszołka za zgodą podwójciego Mikołaja Ziarno ich opiekuna i zapłacił czynsz 4 groszy od tej grzywny, którą ma zwrócić do Bożego Narodzenia, a gdyby chciał zatrzymać ją na drugi rok, ma w Boże Narodzenie najbliższe złożyć czynsz 4 groszy za następny rok. Rajca Wacław i Stanisław (...) poręczyli za Wojciecha Ciastko, a on ręczył im zwrot długu wszystkimi swymi dobrami dziedziczny­mi wartości 1 grzywny.
156. 1494-11-02 Rajcy oznajmiają, ze Stanisław Słowik pożyczył ze skrzyneczki miejskiej 1 grzywnę z pieniędzy syna zmarłego Jana Miedźwiedzia za roczny czynsz i dał poręczycieli: Jana (...) i Pawła Sikorkę.
157. 1494-11-21 Przed rajcami, ławnikami i podwójcim zasiadającymi w sądzie wielkim gajonym stanęli osobiście rajca Mikołaj Piątek i jego brat Stanisław Adamek i oświadczyli, że sprzedali Pawłowi Choteckiemu chorążemu ziemi lubelskiej za 20 grzywien swo­je siedlisko po ojcu, położone między miedzą proboszcza Macieja zwaną Spiczyńską z jednej a szlachcica Stanisława Syrka sędziego wąwolnickiego zwaną Rąbadowską z drugiej strony, na długość zaś od drogi, która wiedzie do bramy, aż do innej drogi przy murze. Ponadto Mikołaj z Ostrowa wojewoda i starosta lubelski oraz tenutariusz wąwolnicki darował temu Pawłowi ogród za stawem, przy miedzy ogrodu rządcy wąwolnickiego zwanego winnicą, przy drodze królewskiej wiodącej do Bartłomiejowic i do młyna. Mikołaj Ostrowski wraz z rajcami i za zgodą pospól­stwa uwolnił Choteckiego od wszelkich powinności i podatków królewskich: szosu, (gro)belnego, stacji, podwody i innych, a pełnomocnik pana Pawła rajca Jan Pta­szek prosił o wpisanie tego do księgi miejskiej.
158. 1494-11-21 Przed rajcami stanęli dwaj ławnicy przysłani z sądu ławniczego i oświadczyli, że przedmieszczanin Stanisław Wójcik sprzedał Wojciechowi Grzędzie za 12 grzy­wien siedlisko zabudowane i łan ziemi w przedmiejskiej wsi Charz, które wraz z jednym półłankiem znajduje się między miedzami Jana Wosia z jednej a Biernata z drugiej strony, a inny półłanek położony jest między miedzami Kapuścińskiej z jednej i Mikołaja Gretki z drugiej strony.
159. 1494-11-21 Rajcy oznajmiają, że Jan Zegadło z młodszym swym synem Maciejem oświadczyli, że wykupili mocą prawa bliższości od Mikołaja Biernatowicza swoją część ojcowizny, którą sprzedałby starszy syn Jana Zegadły Andrzej Szewc, za 6 grzywien prze­kazanych Andrzejowi w sądzie, skąd podwójci wysłał ich z dwoma ławnikami do rady dla wpisania tej transakcji do księgi miejskiej.
160. 1494-12-13 Rajcy oznajmiają, że przedmieszczanin Paweł Konieczka pożyczył ze skrzyneczki miejskiej pół grzywny z pieniędzy dzieci (zmarłego...) Białego Piotrowicza za czynsz 2 groszy na rok i dał poręczyciela (...).
161. 1494-12-15 Rajcy oznajmiają, że Jan Łupisz z Rąblowa kmieć szlachciców Macieja i Jana Paszkowiąt dziedziców ze Słotwin, zastawiony przez pana jego dziedzicznego szlachcica Stanisława, oświadczył, że zastawił przedmieszczaninowi Maciejowi Łopianowi z Bartłomiejowic za 1 grzywnę łąkę przynależną do jego łanu ojczystego w Rąblowie, położoną między miedzą szlachcica Stanisława Rąblowskiego z jednej a mie­dzą szlachciców Macieja i Jana Paszkowiąt z drugiej strony, na długość zaś od wzgórza aż do zarośli zwanych krzewiną. Maciej ma ją trzymać prawem zastaw­nym z roku na rok do Godów, a jeśliby Łupisz chciał wykupić łąkę w innym ter­minie, niż na Boże Narodzenie, wtedy może Łopian nie ustępować z niej aż do tego święta. Gdyby Łupisz naraził go na jakieś szkody lub odszedł z Rąblowa, będzie mógł go zatrzymać z wszystkimi jego dobrami, które posiada lub w przyszłości bę­dzie miał gdziekolwiek, aż owej grzywny nie odda.
162. 1494-12-30/ 1495-01-13 Rajcy oznajmiają, że Marcin Szewc pożyczył ze skrzyneczki miejskiej 1 grzywnę z pieniędzy dzieci zmarłego Jana Niezgody za czynsz na rok od niedawno przeszłe­go Bożego Narodzenia. Dał poręczycieli: Stanisława (...)czczkowicza i Jana Lunaka, którym zaręczył zwrot długu wszystkimi swymi dobrami.
226. 1494-11-21 Rajcy, ławnicy i podwójci oznajmiają, że przed sądem wielkim gajonym Andrzej Konieczka zwany Kanią przedmieszczanin z Charzu sprzedał Mikołajowi Gretce z Charzu za 2 grzywny półłanek, który miał od zmarłego Macieja Słowikowicza, znajdujący się w Charzu między miedzą Wojciecha Kozieła koło Mąkoszyna z jednej a miedzą półłanka Święcowskiego z drugiej strony, zaczynając od granicy chruszczowskiej aż do granic Wojciechowa.

 

Pośrednio powiązane osoby

Miejsca

Źródła

Kategorie

Słowa kluczowe

Rodzaj wydarzenia