HGIS Lublin to serwis zawierający informacje o historii miasta i regionu, który umożliwia wyszukiwanie informacji na temat osób, wydarzeń, miejsc i źródeł. Informacje te prezentowane są na interaktywnych mapach, wykorzystujących historyczne źródła kartograficzne.

Serwis dedykujemy naszemu zmarłemu koledze Tadeuszowi Przystojeckiemu.

HGIS Lublin to serwis zawierający informacje o historii miasta i regionu, który umożliwia wyszukiwanie informacji na temat osób, wydarzeń, miejsc i źródeł. Informacje te prezentowane są na interaktywnych mapach, wykorzystujących historyczne źródła kartograficzne.

Serwis dedykujemy naszemu zmarłemu koledze Tadeuszowi Przystojeckiemu.

Teatr NN
×Strona tego Wydarzenia wymaga sprawdzenia, niektóre informacje mogą być nieprawidłowe lub może ich brakować.

Zapiski z księgi sądowej Wąwolnicy w roku 1488

14. 1488 Rajcy oznajmiają, że podwójci osobiście stawił się przed nimi i oświadczył, że na są­dzie wielkim gajonym we środę po święcie (...) [fragment zapisu zniszczony - red.] toczyła się sprawa o naruszenie gra­nic wąwolnickich przy wycięciu zarośli i lasów na Dziewczej Górze (przez...) zwa­nego Gręda woźnego (sądu) pana Dobiesława wojewody lubelskiego w Wąwolnicy ze szkodą dla karczunków prepozyta kościoła wąwolnickiego prowadzonych na mocy przywileju zmarłego Jana Kuropatwy z Łańcuchowa podkomorzego lubelskiego. Zgodnie ze zwyczajem nałożono karę 3 (grzywien? na rzecz króla?) i pana Macieja pre­pozyta. Działo się to w domu burmistrza.
51. 1488-02-03 Rajcy oznajmiają, że Jan Ptaszek pożyczył ze skrzyneczki miejskiej pół grzywny pie­niędzy dzieci Pączkowskich do najbliższego Bożego Narodzenia. Jeżeli nie zwróci tych pieniędzy wraz z czynszem 2 groszy, wtedy uczynią to jego poręczyciele Stani­sław Motycki i Andrzej Hus pod groźbą uwięzienia.
67. 1488 Maciej Piotrkowicz z Bartłomiejowic oświadczył przed rajcami, że winien jest swemu bratankowi Jakubowi 1 grzywnę, którą zobowiązał się zapłacić do najbliższych Zielonych Świątek i dał poręczyciela Macieja Łopiana z Bartłomiejowic, że jeśli nie da tej grzywny, wtedy Łopian za niego zapłaci, on natomiast zezwoli mu na zajęcie swego łanu z siedliskiem w Bartłomiejowicach.
68. koniec 1487/początek 1488 Wojciech Nowakowicz przed rajcami, ławnikami i szlachcicami: Mikołajem Konopką rządcą wąwolnickim, Jakubem Głowaczem (i... Ada)mowiczem z Niezabitowa zawarł ugodę za swoją szwagierką Zofią wdową po Stanisławie w sprawie po­działu majątku po jej mężu: Wojciech otrzymał krowę z cielęciem, korzec pszenicy, 8 groszy u Jana zagrodnika z Kębła i z tego ma oddać dzieciom Szmajdowskim do skrzyneczki miejskiej 3 wiardunki; Zofia wzięła suknię niebieską podbitą lisami, skrzynię, część słoniny i sprzęty domowe - wszystko wartości 6 grzywien.
69. koniec 1487/początek 1488 Przedmieszczanin Jan kowalczyk pożyczył od Jana Opalkowicza pieniądze, które ma zwrócić w ciągu (... od) wiośnie minionego Bożego Narodzenia, na co dał poręczyciela przedmieszczanina Mikołaja Lunaka.
70. po 1488-02-05 Jakub Brudcz niegdyś rajca przed sądem wielkim gajonym (wyposażył?) swe dzieci; m.in. córce Annie i zięciowi Andrzejowi młynarzowi (sprzedał ?) łan położony przy miedzy Andrzeja Karcza i dochodzący do stawu królewskiego oraz półłanek rozciągający się od łąk miejskich, czyli od błonia do wsi (...) i od miedzy Krawczykow(skiej) do miedzy Marcina Bietki. (Jakub zastrzegł sobie w razie niespłacenia przez młynarza reszty dzieci utrzymanie u zięcia?) do śmierci i zbudowanie mu (...) - zapis w znacznej części uszkodzony.
71. zapewne po 1488-02-05 Wykształcony Wojciech Jelitko i Marcin Szewc Zygmuntowicze za zgodą matki i braci dokonali transakcji dotyczącej sprzedaży Marcinowi siedliska z budynkiem położonego od rynku do drogi królewskiej - zapis znacznie uszkodzony.
72. zapewne 1488 Małgorzata Myczkowa z (zięciem?) Jakubem Szewcem i córką Małgorzatą sprzedała Marcinowi Dąbkowi za 1 grzywnę (...) - zapis uszkodzony.
73. zapewne 1488 Andrzej Karcz zastawił (?) (...) Dąbkowi za 1 grzywnę łąkę położoną za stawkiem między rzekami.
74. 1488(?)-02-12 Jan Ptaszek sprzedał przedmieszczaninowi Maciejowi Madejowi za 8 grzywien sied­lisko z budynkiem i z (łanem?) położone przy miedzy Chotkowskiej.
75. 1488 Przedmieszczanin Wojciech Grzęda z Charzu zastawił swemu sąsiadowi Bernardowi za pół grzywny połowę łąki przynależnej do półłanka położonego przy miedzy Mikołaja Greta (Gretki?) - zapis znacznie uszkodzony.
76. 1488-05-14 NN kmieć z Celejowa i Małgorzata Dalniow(... córka lub żona?) śp. Jana Dalnego złożyli oświadczenie dotyczące prawa bliższości nabywcy do siedliska z budynkiem i (...) wartości 2 kop (groszy), co poręczyli przedmieszczanie: Mikołaj Pią(... i...) oraz Stanisław Kot i Maciej Madej - zapis uszkodzony.
77. 1488-05-21/05-28/06-04 Rajcy kwitują Dorotę (córkę?) Rafała niegdyś rajcy wąwolnickiego i jej męża Stani­sława Sikacza z 2 grzywien (pieniędzy dzieci ...)iskich, które pożyczył wspomniany Rafał.
78. około 1488-05-25 Anna (córka) Jakuba Polnicy z mężem (...) z Bełżyc otrzymała ze skrzyneczki miej­skiej 6 grzywien (z lub bez?) wiardunku (należnych jej po ojcu) Polnicy i skwitowa­ła rajców z tych pieniędzy.
79. zapewne 1488 (Fragment zapisu dotyczącego zapewne skwitowania dłużnika przez radę).
80. 1488-06-30 Rajcy oznajmiają, że Stanisław Żyw ich współobywatel sprzedał półłanek, który miał po ojcu w Bartłomiejowicach, swemu bratankowi Jakubowi Szczotowi przedmieszczaninowi i przekazał mu go przed sądem ławniczym w domu podwójciego wąwolnickiego Mikołaja Ziarno. Na podstawie oświadczeń przysłanych do rady dwóch ławników rajcy pozwolili dokonać wpisu wieczystego tej transakcji do księgi miejskiej. Działo się to w domu burmistrza Macieja Dyno.
81. 1488-06-30 Anna Szychowa pożyczyła na 3 lata 3 wiardunki i 6 groszy należące do dzieci śp. Szymona Szycha Jakubowi Szczotowi z Bartłomiejowic ich stryjowi, za którego porę­czył Leonard przedmieszczanin z Bartłomiejowic, że jeśli Jakub nie odda pieniędzy do rąk rajców, wtedy on podda się uwięzieniu tak długo, aż zapłaci całość długu.
82. 1488-06-30 Rajcy oznajmiają, że Małgorzata Czartkowa i jej bratanek Marcin Spiczka syn Czartka sprzedali Wojciechowi Szuchawie za 6 grzywien browar i słodownię oraz pół ogrodu przy miedzy Macieja Wściela z jednej i Szymona Dubiela z drugiej stro­ny z działką, na której stoi browar w Wąwolnicy między browarem Mikulińskim a browarem Mikołaja Sekuły.

 

Pośrednio powiązane osoby

Miejsca

Źródła

Kategorie

Słowa kluczowe

Rodzaj wydarzenia