HGIS Lublin to serwis zawierający informacje o historii miasta i regionu, który umożliwia wyszukiwanie informacji na temat osób, wydarzeń, miejsc i źródeł. Informacje te prezentowane są na interaktywnych mapach, wykorzystujących historyczne źródła kartograficzne.

Serwis dedykujemy naszemu zmarłemu koledze Tadeuszowi Przystojeckiemu.

HGIS Lublin to serwis zawierający informacje o historii miasta i regionu, który umożliwia wyszukiwanie informacji na temat osób, wydarzeń, miejsc i źródeł. Informacje te prezentowane są na interaktywnych mapach, wykorzystujących historyczne źródła kartograficzne.

Serwis dedykujemy naszemu zmarłemu koledze Tadeuszowi Przystojeckiemu.

Teatr NN
×Strona tego Wydarzenia wymaga sprawdzenia, niektóre informacje mogą być nieprawidłowe lub może ich brakować.

Zapiski z księgi sądowej Kamionki w roku 1485

54. 1485 Wdowa Gertruda sprzedała swoją połowę domu po zmarłym mężu Marcinie, (a) pasierbowi Stanisławowi jako jego część spadku spłaciła 20 groszy i dała dożywotnio komorę.
55. 1485 Mikołaj Mnich z Wielkiego za zgodą syna zapisuje dom swój w Kurowie przy ulicy między Głowaczową a Łysąpałką, przy dróżce, swej małżonce Dorocie Jelitkowej i jej dzieciom, zaś Dorota zapisuje mu połowę domu w Kamionce i to co do tej poło­wy przynależy. Jeśli Mikołaj Mnich wcześniej umrze, wtedy Dorota z jej synami, a jego pasierbami, będzie posiadać ów dom z browarem, a jeśli (wcześniej) umrze Dorota, wtedy wspomniana część przypadnie Mikołajowi Mnichowi.
56. 1485 Jakub Zachoszcz rudnik z Wojcieszkowa, obecnie (zamieszkały) w Samoklęskach, sprzedał Janowi Sz[...]rkowi dom przy drodze do młyna, za 11 grzywien. Jeśli (Jan) nie zapłaci 4 grzywien do Bożego Narodzenia, straci pierwsze pieniądze.
57. 1485-04-14 Kmieć Piotr Łyczko (lub Liczko vel Ryczko?) wziął działkę od 19 lat opuszczoną i przez to niedającą czynszu, położoną między działkami Kowalewską i Pirzyńską, i ma w ciągu 2 lat odbudować izbę, budynek gospodarczy i stajnię, podobne na wysokość do innych domów przy rynku, pod karą 1 kopy; zobowiązał się też trzy­mać 2 role z ogrodem i łąką. Pan dał mu na poczet tej budowy (zwolnienie z czyn­szu) od domu i warzenia piwa przez rok.
58. 1485-04-14 Kmieć Michał Oduj wziął w Kamionce przy rynku działkę między [K]rzaszdzińską a [Łyc]zkiem, gdzie ma odbudować izbę i budynek gospodarczy pod karą 1 kopy. Pan dał mu na poczet tej budowy wolniznę (od czynszu) na 2 lata.
59. 1485-05-06

Jakub Zachoszcz rudnik z Wojcieszkowa, obecnie (mieszkający) w Sowoklęskach, sprzedał Janowi Krzyszkowi z Przytoczna oraz jego żonie Małgorzacie dom przy drodze w kierunku młyna za 9 grzywien. Jan zapłacił już 5 grzywien, a pozostałe 4 grzywny (ma dać) do Bożego Narodzenia, inaczej utraci i pierwsze pieniądze.

Cała spłata Jakubowi rudnikowi zostala uczyniona.

60. 1485-04-29

Jan Pachlerz stawił poręczycieli z Kocka: Marka, Stanisława Czaplę, Stefana Banuchę, Wawrzyńca Króla, że pod karą 15 grzywien we wszystkich miejscach albo bę­dzie mógł mieć świadków, albo będą przeszukane w ł o ś c i. Owi poręczyciele winni zapisać w księdze miejskiej w Kocku to samo co w Kamionce. Czynią to za zgodą rządcy i miasta Kocka.

Świadkowie Pachlerza mieszczanie z Kamionki: Piotr Banucba, Stefan syn Mroczka, Stanisław Karlaski (Charłęski?), Mikotaj Wieprzek kowal (poręczyli, że) albo ktoś może dowieść (swoich racji), albo będą przeszukane włości każdego krewne­go, starego i młodego, nikogo nie wyłączając, pod karą 15 grzywien.
63. 1485-07-01 Stanisław Gomolka sprzedał Bernardowi z Sowoklęsk dom z rolami i łąkami, mię­dzy domami Jana Walaska i Stanisława Czajki (?)} za 2 grzywny bez 8 groszy, a jeśli ktoś bliższy (jego) ojcu czy rodzicom zechce (ten dom), będzie mieć (go) dla siebie złożywszy 10 grzywien wobec rajców i podwójciego, i w obecności Stanisława Gomolki. Gomolka zobowiązał się w tym roku zapłacić czynsz.
64. 1485 Bernard Riga (?) daruje po swej śmierci dziedzictwo, które kupił, żonie swej Annie Szwekowefj) i jej dzieciom: Janowi, Marcinowi i Dorocie oraz synowi swemu Miko­łajowi i tym, którym to dziedzictwo i wcześniej orać polecił.