Seminarium Praca z „trudną pamięcią” w lokalnych społecznościach. Polsko - ukraińska wymiana doświadczeń" 2010
Seminarium „Praca z trudną pamięcią w lokalnych społecznościach. Polsko-ukraińska wymiana doświadczeń”, zostało zorganizowane w 10. rocznicę Misterium „Jedna Ziemia – Dwie Świątynie”, które było inauguracją działań Ośrodka w temacie "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”.
„Praca z „trudną pamięcią” w lokalnych społecznościach. Polsko - ukraińska wymiana doświadczeń”
16 września 2010 roku mija 10. rocznica Misterium Pamięci „Jedna Ziemia – Dwie Świątynie”. Z tej okazji Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” przygotował okolicznościowe wydawnictwo: „Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN 1990-2010. Artystyczne i animatorskie działania w przestrzeni miasta związane z Pamięcią”.
Prezentacja wydawnictwa wraz z prezentacją materiałów archiwalnych z Misterium Jedna Ziemia – Dwie Świątynie odbyła się 15 września 2010 roku.
Było to wydarzenie otwierające seminarium Praca z „trudną pamięcią” w lokalnych społecznościach. Polsko - ukraińska wymiana doświadczeń, które miało miejsce w dniach 15-19 września 2010 roku w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”.
Seminarium miało służyć zapoznaniu się z obustronną perspektywą w działaniach edukacyjnych i animacyjnych opartych na historii lokalnej i dziedzictwie kulturowym oraz szukaniu wspólnych obszarów dla dalszej współpracy pomiędzy partnerami z Polski i Ukrainy.
Seminarium w Lublinie było kolejnym etapem projektu „Światła w Ciemności – Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”, który Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”.
Goście i uczestnicy seminarium
Tadeusz Stankiewicz - Świadek Historii - Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata
Tomasz Blatt - Świadek Historii - były więzień obozu zagłady w Sobiborze, uczestnik powstania w Sobiborze
Anatolij Podolskyj - Ukraińskie Centrum Studiów nad Holokaustem, Kijów
Tetiana Velychko - Instytut Sztuki, Folklorystyki i Etnologii im. M.Rylskiego UAN, Kijów
Faina Vinokurova, Isaak Nowosieleckyj - Archiwum Państwowe w Winnicy
Andrij Portnow, Volodymyr Masliychuk - Pismo „Ukraina moderna", Kijów
Irina Matsevko - Centrum Historii Miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej, Lwów
Oksana Trybun, Oleg Szur - Pozarządowa organizacja „Woskresinnia", Żytomierz
Lyubov Trybun, Volodymyr Vechkanov, Maria Piwowarska - Pozarządowa organizacja „Feniks", Berdyczów
Oleg Popadyk, Ludmyla Baglai - Nieformalna Grupa „Inicjatywa", Winnica
Oksana Nykolaychuk - Międzynarodowa Fundacja „Porozumienie i Tolerancja", Kijów
Maksym Afanasyyev, Olena Afanasyyeva - Centrum Inicjatyw Młodzieżowych „Totem", Chersoń
Maryna Chorna, Ilja Joszczenko - „Ukraińskie Rejestrowe Kozactwo", Kijów
Andrzej Jurkiewicz, Dzondza Ostap, Olena Spanchak - Stowarzyszenie Teatr Alter, Drohobycz
Volodymyr Danyluk - „Gazeta Wołyńska" i Fundacja „Ostatni Żołnierz", Łuck
Inna Gerasimova - Muzeum Historii i Kultury Żydów Białorusi, Fundacja Holocaust, Mińsk
Aleksandra Zińczuk, Joanna Zętar, Milena Migut, Izabela Błasiak, Dominika Majuk, Emil Majuk, Witold Dąbrowski, Anna Puczkowa - Ośrodek „Brama Grodzka-Teatr NN", Lublin
Jolanta Ambrosewicz-Jacobs - Centrum Badań Holokaustu UJ, Kraków
Robert Szuchta - LXIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Warszawa
Anna Janina Kloza - VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta, Białystok
Robert Kuwałek - Państwowe Muzeum na Majdanku, Lublin
ks. Stefan Batruch - Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza, Lublin
Łucja Koch, Anna Susak, Agata Maksimowska - Muzeum Historii Żydów Polskich, Warszawa
dr Tomasz Stryjek - PAN, KUL
Paweł Laufer - Kultura Enter
Barbara Budziłowicz, Magdalena Samborska - Zespół Szkół Techniki Rolniczej im. W. Witosa, Piotrowice
Ewa Grodecka - Gimnazjum nr 19, Lublin
Barbara Kochańska - Gimnazjum nr 2, Stargard Szczeciński
Iwona Kryczka - Gimnazjum nr 9, Lublin
Krystyna Rybińska-Smyk - Stowarzyszenie Zamojskie Centrum Wolontariatu, Zamość
Zofia Patorska - Gimnazjum nr 18, Lublin
Teresa Rybicka - VIII Liceum Ogólnokształcące, Lublin
Monika Sugier - II LO im. Hetmana J.Zamojskiego, Lublin
Teresa Szabelska - Gimnazjum nr 15 im. Jana Pawła II, Lublin
Małgorzata Sztajdel - Zespół Szkół nr 5 im. Jana Pawła II, Lublin
Agnieszka Ilwicka - Studium Kultury i Języków Żydowskich, Wrocław
Agata Radkowska - Stowarzyszenie Studnia Pamięci, Lublin
Galerie zdjęć