Historia rodziny Ostrowskich - Radawczyk k. Bełżyc
Miejsce
Radawczyk k. Bełżyc
Czas
1942 - 1944
Bohaterowie historii
- Ostrowska Marianna
- Ostrowski Stanisław
- Fersztman Szmul
- Fersztman Mosze Dawid
- Goldiner Szlomo
- Fersztman Szol
- Fersztman Hela
- Fersztman Symek
- Goldiner Masza
- Winer Menasze
- Masza z dzieckiem
- Berek, ojciec Maszy
Medal
1992
Historia
Marianna Ostrowska mieszkała w czasie wojny wraz z mężem we wsi Radawczyk na trasie Lublin - Bełżyce. W 1942 r. wyszła za mąż. Zamieszkali obok rodziców gdzie zaczęli budowę domu. W tym też roku rozpoczęła się likwidacja getta w Bełżycach. Spora część bełżyckich Żydów została rozstrzelana w bełżyckiej bożnicy. Pozostałych hitlerowcy wywozili do obozów koncentracyjnych - Majdanka i Sobiboru. Do domu Marianny Ostrowskiej przyszła grupa uciekinierów - rodzina Fesztmanów. Marianna wraz z mężem udzielili im pomocy. Początkowo Fersztmanowie ukrywali się w stodole, w stercie siana. Później, w nowo budowanym domu wykopali dół i urządzili tam kryjówkę. 29 maja 1943 r. zlikwidowano kryjówkę, ponieważ w domu pracę miał zacząć stolarz. Żydzi ukryli się w stodole ojca Marianny Ostrowskiej - Stanisława Wojtaszko. Po miesiącu znów przeprowadzili się do domu pani Marianny. Do jesieni mieszkali na strychu nad oborą, potem w ponownie wykopanej w ziemi kryjówce. Do kryjówki dołączyła jeszcze młoda żydówka Masza z ojcem Berkiem. Masza miała małe dziecko, które oddała na przechowanie polskiej rodzinie w Bełżycach. Ojciec wyszedł z kryjówki i zaraz zginął w obławie. Masza także opuściła kryjówkę, podobno była w obozie koncentracyjnym w Czechosłowacji. Łącznie ukrywało się tam na stałe osiem osób, kilka również czasowo. Ukrywani Żydzi wyszli z kryjówki dopiero w lipcu 1944 r. Szol z żoną Helą i z synkiem Symkiem wyjechali do Paryża, a pozostali wyemigrowali do Izraela Pisali listy, przysyłali paczki z lekami. Ostrowscy spotkali się po kilkudziesięciu latach z Moszkiem, który przyjechał do Lublina, a potem do Bełżyc. W listopadzie 1992 r. Marianna i Stanisław Ostrowscy otrzymali medal Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Historia powiązana
Historia rodziny Wiślińskich - Bełżyce
Zdjęcia
Publikacje dodatkowe
- Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata ratujących Żydów podczas Holocaustu. Polska, wyd. polskie, Kraków 2009, s. 519-520.
- M. Baum, Pod dachem Sprawiedliwego, „Obyczaje. Magazyn Międzynarodowy” nr 16 (2004).
- M. Baum, Sprawiedliwi z "zagłębia śmierci", "Midrasz" 1(2007), s. 34-35
- Światła w ciemności. Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Relacje, Lublin 2008, s. 208 - 218.
- "Żeby ktoś z sąsiadów nie zobaczył…Postawy Polaków wobec prześladowanych Żydów w perspektywie Ratujących i Ocalonych" - warsztat edukacyjny dotyczący postaw Polaków ratujących Żydów na podstawie historii rodziny Ostrowskich i Fersztmanów z Radawczyka k. Bełżyc.