6 marca. Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych
Z okazji Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych zapraszamy chętnych nauczycieli i uczniów do udziału w bezpłatnych warsztatach on-line opartych na historiach Sprawiedliwych wśród Narodów Świata z terenu Lubelszczyzny. Oferta edukacyjna >>
Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych jest okazją do przywołania historii ludzi, którzy z narażeniem własnego życia ratowali innych w czasach totalitaryzmów oraz osób aktywnie przeciwstawiających się wszelkim zbrodniom przeciwko ludzkości. Refleksja nad postawami Sprawiedliwych pozwala docenić takie wartości jak prawość i odwaga, bezinteresowność i współczucie oraz otwartość na Innego.
W Polsce najbardziej czytelnym przykładem takich postaw są Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, którzy w czasie II wojny światowej zdecydowali się udzielić pomocy prześladowanym Żydom. Historie Ratujących i Ocalonych są wyjątkowym świadectwem czasu wojny, przekazują prawdę o relacjach międzyludzkich w czasie próby i odsłaniają granice człowieczeństwa w czasie Zagłady.
W 2021 roku Ośrodek "Brama Grodzka-Teatr NN" zrealizował cykl warsztatów on-line w oparciu o prezentację wystawy 3D „Lublin. Pamięć Miejsca” oraz adaptacje wybranych relacji Ratujących i Ocalonych z terenu Lubelszczyzny pochodzących z Archiwum Historii Mówionej Ośrodka:
- Studnia. Historia rodzin Jaroszów i Lewinów.
- Diabeł. Historia Antoniego Teklaka i Gieni Kopf
- Pani Irena. Historia rodziny Karwowskich i Feldzamenów
- Przepowiednia. Historia rodzin Hondrów i Wakermanów
W warsztatach wzięło udział ok. 300 uczniów ze szkół:
- I Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica w Lublinie,
- IX Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Lublinie,
- Zespół Szkół nr 5 w Lublinie
- II Liceum Ogólnokształcące im. K.K. Baczyńskiego w Świdniku
- Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku
- Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. KEN w Puławach