- Teatr NN/
- Śladami Singera/
- Gazeta "Sztukmistrz"/
- Sztukmistrz szczebrzeski
Letni Międzynarodowy Festiwal „Śladami Singera” został powołany w 2011 roku. Jego organizatorem jest Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Stworzyliśmy oryginalny festiwal, który co roku w połowie lipca wędruje od miasta do miasta, zatrzymując się na chwilę w każdym z nich, gdzie poprzez artystyczne działania przywołujemy pamięć, uczymy, bawimy i wzruszamy. Temu służą wszystkie punkty tegorocznego programu - od filmów dokumentalnych „Ukos światła” i „Czytając Sienkiewicza na pustyni Negev”, poprzez performatywne czytanie książki „Sztukmistrz z Lublina” z udziałem publiczności”, po plenerowy spektakl „Przyjaciele Sztukmistrza 2024”. Uczestniczący w nim artyści przyjeżdżają do nas z różnych stron świata, różnych krajów, różnych kultur. Ich sylwetki prezentujemy na kolejnych stronach gazety. Tych artystów łączy miłość do Sztuki, tej samej, której poświęcił się Jasza Mazur - literacki sztukmistrz. Na czas trwania naszej wędrówki Lubelszczyzna staje się międzynarodowym centrum opowieści o unicestwionym świecie. Wszystkie biorące udział w festiwalu miejscowości występują w opowiadaniach Izaaka Baszewisa Singera, więcej o nich na ostatniej stronie naszej gazety. Wybrał je jako miejsce życia bohaterów swoich opowiadań, a my podążamy tym szlakiem.
Literacka rzeczywistość, osadzona w miastach i miasteczkach regionu jest uniwersalna i rozpoznawalna przez czytelników na całym świecie. 80 lat po Zagładzie wciąż skłania do osobistej refleksji i przemyśleń. W naszych propozycjach na 14. edycję festiwalu fakt ten jest szczególnie podkreślany. Jeszcze 100 lat temu w tych „singerowskich miastach” tętniło żydowskie życie, co pokazują amatorskie filmy w dokumencie Jolanty Dylewskiej. Tę odczuwalną nieobecność przywołują opowieści chasydzkie zebrane w monodramie Teatru NN. Artyści w plenerowym widowisku, w swoich ekwilibrystycznych pokazach, budują „mosty” między przeszłością i teraźniejszością. Dobrze to wyczuwają widzowie naszych festiwalowych wydarzeń śpiewając wspólnie z nami na zakończenie spektaklu słowa rabina Nachmana z Bracławia: „Cały świat to jeden wąski most. Ale ważne jest, by się nie bać”.
Chcielibyśmy zwrócić uwagę na nieustający rozwój naszej festiwalowej idei. W I edycji (2011) byliśmy w 5 miejscowościach: Tyszowcach, Szczebrzeszynie, Józefowie, Biłgoraju i Lublinie. Co roku nasza podróż wydłużała się o kolejne miasto: w 2012 roku dołączyła Bychawa, w 2013 – Kraśnik, w 2014 – Krasnobród, w 2015 – Kock, w 2016 – Piaski, w 2017 – Janów Lubelski, w 2018 – Chełm, w 2019 – Goraj, w 2020 – Łęczna, w 2021 – Lubartów, w 2022 – Stary Dzików, w tym roku – Krasnystaw. Lista miejscowości opisanych przez noblistę jest znacznie dłuższa, mamy więc plany na kolejne lata i kolejne edycje.
Festiwal powstaje we współpracy z lokalnymi samorządami i instytucjami kultury odwiedzanych miejscowości. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Dziękujemy wszystkim, którzy sprawili, że ten festiwal wciąż żyje i możemy po raz kolejny wybrać się w festiwalową podróż.