"Śladami Singera: Warsztaty. Spotkania. Sztuka" to interdyscyplinarny projekt edukacji kulturalnej i artystycznej realizowany w wybranych miasteczek Lubelszczyzny. Inspiracją dla powstania idei projektu jest twórczość noblisty Izaaka Baszewisa Singera, osadzona w wielokulturowej scenerii miasteczek regionu.

"Śladami Singera: Warsztaty. Spotkania. Sztuka" to interdyscyplinarny projekt edukacji kulturalnej i artystycznej realizowany w wybranych miasteczek Lubelszczyzny. Inspiracją dla powstania idei projektu jest twórczość noblisty Izaaka Baszewisa Singera, osadzona w wielokulturowej scenerii miasteczek regionu.

Teatr NN

Programy 2021

Poniżej programy szczegółowe dla wszystkich miejscowości.

Programy 2021

W tym roku przygotowaliśmy następujące punkty programu: 

Plenerowa instalacja artystyczna "Singer contra Singer", połączona z promocją gazety festiwalowej 

Elementem instalacji jest projekcja filmu dokumentalnego pt. "Warszawa - pejzaż z Singerem". Jest to produkcja z archiwum TVP. Siedmioodcinkowy film dokumentalny z 1999 roku, którego autorzy (reżyseria i scenariusz): Adam Kinaszewski i Henryka Dobosz poprzez postać Singera pragną pokazać losy Żydów na naszych ziemiach, odkryć niezwykłość związków polsko-żydowskich, bogactwo współistnienia obu narodów, a także istotę wzajemnych uprzedzeń i konfliktów. Czas trwania 191 minut.

"Opowieści z Nocy"

Relacje świadków Zagłady zestawione z wierszem urodzonego w Lublinie poety Jakova Glatsztejna "Lublinie, moje święte żydowskie miasto" prezentowane z oryginalną muzyką tworzą kameralny, surowy spektakl pełen emocji związanych z trudną Pamięcią. Po spektaklu spotkanie i rozmowa z jego wykonawcami.

Występują: Witold Dąbrowski (lektor), Robert Brzozowski (kontrabas), Marian Pędzisz (altówka).

Reżyseria: Tomasz Pietrasiewicz

"Opowiadania dla dzieci"

Produkcja z archiwum TVP. Telewizyjna adaptacja spektaklu zrealizowanego w Teatrze Narodowym w Warszawie w 2009 roku, w reż. Piotra Cieplaka. Osiem opowiadań, które przenoszą nas z Nowego Jorku w czas biblijny, a potem do mitycznego Chełma, aż wreszcie w sen Menasze, i tworzą świat, w którym możliwe są zabawa, czułość i cud. Postać profesora Szlemiela, zwierzęta z Arki Noego, dzieci, przed którymi otwiera się Niebo z Drabiną Jakubową, głupcy z Chełma, Ucel i jego córka Nędza oraz wiele innych postaci, w ślad za Singerem, mówią do dzieci ich językiem o najważniejszych sprawach. 

„Przyjaciele Sztukmistrza”

Spektakl cyrkowo-teatralny inspirowany prozą Izaaka Baszewisa Singera, przygotowany specjalnie na tegoroczną edycję festiwalu. Zagrany pół żartem pół serio, tak jak zwykł pisać Noblista. W cyrkowej konwencji snuta jest literacka opowieść o bohaterach Singerowskich opowiadań, a także o tym co nagle i bezpowrotnie zniknęło w „Wielkiej Katastrofie”. Ale ludzkie słabości, rozterki, radości, nadzieje są wciąż takie same.

Nieprzypadkowa jest oprawa muzyczna widowiska. Lou Reed, Amy Winehouse, Ramones, Leonard Cohen, Lenny Kravitz, Bob Dylan to muzycy, którzy mając świadomość swoich korzeni inspirowali się dziedzictwem żydowskim lub buntowali przeciwko niemu. Wymienionych muzyków, Jaszę Mazura i artystów spektaklu łączy fakt bycia „sztukmistrzem”, ze wszystkimi dobrodziejstwami i przekleństwami tego zawodu.

Reżyseria: Arkadiusz Ziętek i Zespół.

 

Programy szczegółowe: 

Kraśnik

Janów Lubelski

Kock

Bychawa

Lubartów

Lublin - 22.07 (czwartek), godzina 20:00, Plac Litewski

Piaski

Łęczna 

Krasnobród

Goraj

Józefów

Szczebrzeszyn

Biłgoraj