"Śladami Singera: Warsztaty. Spotkania. Sztuka" to interdyscyplinarny projekt edukacji kulturalnej i artystycznej realizowany w wybranych miasteczek Lubelszczyzny. Inspiracją dla powstania idei projektu jest twórczość noblisty Izaaka Baszewisa Singera, osadzona w wielokulturowej scenerii miasteczek regionu.

"Śladami Singera: Warsztaty. Spotkania. Sztuka" to interdyscyplinarny projekt edukacji kulturalnej i artystycznej realizowany w wybranych miasteczek Lubelszczyzny. Inspiracją dla powstania idei projektu jest twórczość noblisty Izaaka Baszewisa Singera, osadzona w wielokulturowej scenerii miasteczek regionu.

Teatr NN

Program wydarzeń 2023

Poniżej programy szczegółowe dla wszystkich miejscowości.

Program wydarzeń 2023

Festiwal odbywać się będzie w terminie 15 – 29 lipca 2023 w następujących miejscowościach:

15 – 16 lipca: Lubartów

16 – 17 lipca: Łęczna

17 – 18 lipca: Krasnystaw

18 – 19 lipca: Bychawa

19 – 20 lipca: Szczebrzeszyn

20 – 21 lipca: Piaski

21 – 22 lipca: Kraśnik

22 – 23 lipca: Goraj

23 – 24 lipca: Biłgoraj

24 – 25 lipca: Janów Lubelski

25 – 26 lipca: Krasnobród

26 – 27 lipca: Stary Dzików

27 – 28 lipca: Józefów

29 lipca: Lublin

I DZIEŃBezpośredni odnośnik do tego akapitu

godz. 18:00

Projekcja filmu dokumentalnego "Po-lin. Okruchy pamięci". Reżyseria: Jolanta Dylewska. Produkcja: Bomedia Mirosław Bork

Dokument Jolanty Dylewskiej oparty jest na filmowych materiałach archiwalnych - efekcie wieloletnich poszukiwań na całym świecie. Autorami tych unikalnych filmów są Żydzi, którzy wyemigrowali do USA, a po latach przyjeżdżali do Polski, by odwiedzić swoich krewnych. Ich amatorskie, kręcone niewprawną ręką, filmy ocalają, w bardzo szczególny sposób, skrawek tamtego świata przed niepamięcią. W "Po-lin" zapisane na taśmach kipiące życie przedwojenne zostaje zderzone z obrazami współczesnych miasteczek wschodniej Polski, Kieleckiego, Galicji. (…) Dylewska zrobiła film o życiu, nie o Zagładzie. Pustka tych miasteczek zapełnia się w cudowny sposób na naszych oczach. Najpierw przemawiają przedmioty - drzwi, okiennice, kłódki, ocalała mezuza na framudze drzwi, kratka okienna w kształcie gwiazdy Dawida. A potem, jak na zawołanie, pojawiają się "oni", przedwojenni mieszkańcy tych miasteczek. Wychodzą ze swoich domów, podchodzą do kamery. Uśmiechają się. Nikogo nie winią, niczego od nas nie potrzebują. To oni nam są do czegoś potrzebni…

Przed projekcją filmu zostanie zaprezentowana gazeta festiwalowa „Sztukmistrz”, zawierająca program tegorocznego festiwalu oraz ważne informacje związane z jego ideą i dotychczasowymi realizacjami.

II DZIEŃBezpośredni odnośnik do tego akapitu

godz. 19.oo

Spektakl „Zapomniane opowieści rabinów i cadyków” w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego (Teatr NN)

Monodram, którego warstwę literacką tworzą legendy, podania, dokumenty poprzez które poznajemy wybranych przedstawicieli żydowskiego życia religijnego w dawnej, wielokulturowej Polsce. Historie tajemnicze, fascynujące, śmieszne i refleksyjne przybliżające nieznany nam świat polskich Żydów. To storytelling w czystej postaci, wzbogacony o śpiewane na żywo żydowskie melodie bez słów, zwane nigunami.

godz. 20.oo

„Przyjaciele Sztukmistrza 2023”

Plenerowe widowisko teatralne z elementami nowego cyrku: akrobatyki powietrznej, fire show, tańca, beatbox’u, i muzyki na żywo w wykonaniu artystów, m.in. z Włoch, Grecji, USA, Szwecji, Peru, Czech, Niemiec i Polski. Spektakl, który jest swoistą marką festiwalu. Od wielu lat reżyserowany przez Arkadiusza Ziętka. Co roku z tym samym tytułem, ale za każdym razem nowy, oryginalny, w innej obsadzie. Zawsze jednak odnoszący się do historii Jaszy Mazura – literackiego „Sztukmistrza z Lublina”, połączonej z historiami prezentowanymi przez zaproszonych artystów.

Programy szczegółoweBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Lubartów

Łęczna

Krasnystaw

Bychawa

Szczebrzeszyn

Piaski

Kraśnik

Goraj

Biłgoraj

Janów Lubelski

Krasnobród

Stary Dzików

Józefów