"Śladami Singera: Warsztaty. Spotkania. Sztuka" to interdyscyplinarny projekt edukacji kulturalnej i artystycznej realizowany w wybranych miasteczek Lubelszczyzny. Inspiracją dla powstania idei projektu jest twórczość noblisty Izaaka Baszewisa Singera, osadzona w wielokulturowej scenerii miasteczek regionu.

"Śladami Singera: Warsztaty. Spotkania. Sztuka" to interdyscyplinarny projekt edukacji kulturalnej i artystycznej realizowany w wybranych miasteczek Lubelszczyzny. Inspiracją dla powstania idei projektu jest twórczość noblisty Izaaka Baszewisa Singera, osadzona w wielokulturowej scenerii miasteczek regionu.

Teatr NN
Aktualności

Aktualności

Kolejnymi przystankiem na trasie Festiwalu jest Lublin.

To właśnie tam zapraszamy na  spektakl plenerowy "Przyjaciele Sztukmistrza 2022". Podczas niego muzyka na żywo połączy się z  elementami cyrku, akrobatyki powietrznej, tańca, beat boxu, teatru ognia. Spektakl zostanie zaprezentowany na Placu Litewskim o 17:00.

Więcej szczegółowych informacji znajdziecie tutaj: https://teatrnn.pl/sladamisingera/program-wydarzen 

"Śladami Singera" 2022

"Śladami Singera" 2022

W tym roku festiwal "Śladami Singera" zawita do czternastu miast. Trasa wędrówki:

14-15.07 Bychawa
15-16.07 Kraśnik
16-17.07 Lubartów
17-18.07 Piaski
18-19.07 Kock
19-20.07 Łęczna
20-21.07 Janów Lubelski
21-22.07 Szczebrzeszyn
22-23.07 Stary Dzików
23-24.07 Biłgoraj
24-25.07 Józefów
25-26.07 Goraj
26-27.07 Krasnobród
28.07 Lublin

Śladami Singera 2022 - zaproszenie

Śladami Singera 2022 - zaproszenie

Szanowni Państwo,

w 2011 roku Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie stworzył projekt letniego międzynarodowego festiwalu „Śladami Singera: Spotkania. Warsztaty. Sztuka”. Od pierwszego zrealizowanego projektu festiwal ten ewoluuje, korzystając z doświadczeń kolejnych edycji i wpisując się coraz mocniej w krajobraz kulturowy miejsca, w którym wyrósł – Lubelszczyzny. Powstał festiwal, który jest jednocześnie przedsięwzięciem i regionalnym i uniwersalnym na styku kultury, dziedzictwa, sztuki, turystyki i edukacji. Przedsięwzięciem możliwym tylko tutaj, ze względu na okoliczności powołania go do życia. O jego wyjątkowości zdecydowała twórczość Icchaka Baszewisa Singera, jednego z najważniejszych pisarzy XX wieku. Wartość jego literatury została doceniona najważniejszą nagrodą – literackim Noblem, przyznanym w 1978 roku. Jego twórczość, w języku jidysz stanowi integralną część także polskiego dziedzictwa kulturowego. Odnajdujemy w niej obrazy nieistniejącej już dziś na terenie naszego kraju tradycyjnej społeczności żydowskiej. Jest to szczególnie widoczne tutaj we wschodniej Polsce, będącej swoistym „jidysz landem”, krainą, w której język noblisty był językiem blisko 1/3 wszystkich mieszkańców. To także miejsce, w którym dokonała się ich Zagłada. Wśród wielu miejscowości, w których pisarz umieścił losy bohaterów swoich opowiadań, znajduje się kilkadziesiąt miast i miasteczek regionu lubelskiego. I choć mamy świadomość, że funkcjonują one trochę jak literackie figury, to faktem jest, że nazwy Lublin, Bychawa, Biłgoraj, Goraj, Janów Lubelski, Józefów, Kock, Krasnobród, Kraśnik, Lubartów, Łęczna, Piaski, Stary Dzików, Szczebrzeszyn wymieniane są, dzięki tłumaczeniom we wszystkich niemal językach świata.

Jeszcze 90 lat temu w miejscach tych tętniło żydowskie życie. 80 lat temu rozpoczęła się Akcja „Reinhardt”, której celem było zamordowanie wszystkich Żydów znajdujących się na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Wiedzą o tym historycy, wiedzą też czytelnicy Singera w najodleglejszych zakątkach świata. Chcielibyśmy, żeby taką świadomość mieli także współcześni mieszkańcy tych miejscowości? Chcąc im o tym przypomnieć, stworzyliśmy projekt festiwalu „Śladami Singera”. Stworzyliśmy go, jako artystyczną i edukacyjną podróż, odwołującą się do literatury noblisty i do lokalnej historii. Zaprosiliśmy do współpracy lokalne samorządy, ośrodki i centra kultury, stowarzyszenia i osoby prywatne. Dzięki współpracy z nimi co roku międzynarodowa grupa artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki (muzyka, teatr, taniec, cyrk, fire show) nazywając się Przyjaciółmi Sztukmistrza (Jasza Mazur – bohater książki „Sztukmistrz z Lublina”) tworzy unikalne widowiska plenerowe, które bawią, wzruszają, skłaniają do refleksji nad skomplikowaną przeszłością. Na spotkania z taką artystyczną formą przychodzą każdorazowo setki osób. Występujemy zwykle na kameralnych scenach domów kultury, czasem w budynkach dawnych synagog oraz na otwartych placach położonych w centrach, parkach, rynkach.

Naszą festiwalową przygodę rozpoczęliśmy w 2011 roku. Dotarliśmy wtedy do 5 miejscowości: Tyszowiec, Szczebrzeszyna, Józefowa, Biłgoraja i Lublina. Co roku grono odwiedzanych miast powiększało się o kolejne: w 2012 – Bychawa, w 2013 – Kraśnik, w 2014 – Krasnobród, w 2015 – Kock, w 2016 – Piaski, w 2017 – Janów Lubelski, w 2018 – Chełm, w 2019 – Goraj, w 2020 – Łęczna, w 2021 – Lubartów, w tym roku – Stary Dzików. Przed nami kolejne miejscowości opisane przez Singera. Odwiedzanych miejsc wystarczy na wiele festiwalowych edycji.

Festiwal mocno wpisuje się w filozofię działania organizatora - Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, odkrywającego i dokumentującego ślady żydowskiej obecności, nie tylko w Lublinie, ale także w Regionie.

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, abyśmy w tym roku po raz kolejny mogli się wybrać w festiwalową podróż.

Witold Dąbrowski – dyrektor festiwalu

Miejscowości

Miejscowości

Nasza trasa wygląda na skomplikowaną, jednak prawda jest taka, że żadne z miast nie znalazło się na niej bez powodu. Co miał do powiedzenia o nich Singer?

Czytaj więcej

Artyści

Artyści

Sercem festiwalu są artyści, którzy, wykorzystując swoje umiejętności, rozśmieszają publiczność, zaskakują, bawią, a niekiedy skłaniają do refleksji. Poznajcie osoby, które w tym roku wyruszą śladami Singera.

Czytaj więcej

Gazeta "Sztukmistrz"

Gazeta "Sztukmistrz"

Na potrzeby festiwalu wydajemy szczególną gazetę - "Sztukmistrza". Nie udało Wam się zdobyć papierowej wersji? Na szczęście Sztukmistrz jest nowoczesny, mamy wersję elektroniczną

Czytaj więcej

Słowa kluczowe