"Śladami Singera: Warsztaty. Spotkania. Sztuka" to interdyscyplinarny projekt edukacji kulturalnej i artystycznej realizowany w wybranych miasteczek Lubelszczyzny. Inspiracją dla powstania idei projektu jest twórczość noblisty Izaaka Baszewisa Singera, osadzona w wielokulturowej scenerii miasteczek regionu.

"Śladami Singera: Warsztaty. Spotkania. Sztuka" to interdyscyplinarny projekt edukacji kulturalnej i artystycznej realizowany w wybranych miasteczek Lubelszczyzny. Inspiracją dla powstania idei projektu jest twórczość noblisty Izaaka Baszewisa Singera, osadzona w wielokulturowej scenerii miasteczek regionu.

Teatr NN
Aktualności

Aktualności

Ważna informacja dla kraśniczan.
Pogoda nas nie rozpieszcza, więc musieliśmy przenieść widowisko "Przyjaciele Sztukmistrza" z rynku do Amfiteatru Kraśnickiego (przy ul. Festiwalowej 3), mapa: https://goo.gl/maps/K3HNWvUhC9mYRD5M6

"Śladami Singera" 2021

"Śladami Singera" 2021

W tym roku festiwal "Śladami Singera" zawita do trzynastu miast. Trasa wędrówki:

16-17.07 Kraśnik

17-18.07 Janów Lubelski

18-19.07 Kock

19-20.07 Bychawa

20-21.07 Lubartów

22.07 Lublin

22-23.07 Piaski

23-24.07 Łęczna

24-25.07 Krasnobród

25-26.07 Goraj

26-27.06 Józefów

27-28.07 Szczebrzeszyn

28-29.07 Biłgoraj

Śladami Singera 2021 - zaproszenie

Śladami Singera 2021 - zaproszenie

Szanowni Państwo,

udało się. W tym trudnym dla nas wszystkich czasie przygotowaliśmy program i realizujemy 11. edycję festiwalu „Śladami Singera”. W ubiegłym roku, ze względu na okoliczności swoją obecność ograniczyliśmy tylko do internetu. Dzisiaj wracamy do tradycyjnego spotkania, a właściwie szeregu spotkań. Spotkań ze Sztuką, która inspirując się losami bohaterów opowiadań Noblisty przywołuje Pamięć o Świecie, którego dzisiaj już nie ma.

Swoją przygodę z festiwalem „Śladami Singera” rozpoczęliśmy w 2011 roku odwiedzając: Tyszowce, Józefów, Szczebrzeszyn, Biłgoraj i Lublin. W 2012 roku dołączyła do nas Bychawa, w 2013 – Kraśnik, w 2014 – Krasnobród, w 2015 – Kock, w 2016 – Piaski, w 2017 – Janów Lubelski, w 2018 – Chełm, w 2019 – Goraj, w 2020 – Łęczna, w tegorocznej edycji – Lubartów. Dzięki determinacji organizatorów i naszych partnerów stworzyliśmy unikalny festiwal, rozpoznawany w kraju i za granicą. Festiwal, który może dziać się tylko tu, na Lubelszczyźnie. Bo temu regionowi Singer poświęcił większość opowiadań, opisując w nich historie swoich bohaterów. Ale losy żydowskich bohaterów literackich skłaniają też do refleksji nad losami żydowskich mieszkańców, którzy od pokoleń byli naszymi sąsiadami. Niewielu już ich pamięta, niewiele śladów pozostało, zaledwie pojedyncze synagogi, nagrobki, czasami cmentarze...

Relacje świadków zbierane przez lata w ramach programu Historia Mówiona, realizowanego przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie, uzupełniane pozyskanymi fotografiami, mapami, dokumentami pozwalają odbudować ten świat w naszej wyobraźni. Temu też służy ten festiwal. Czytajcie program i bierzcie w nim aktywny udział. Życząc wielu pozytywnych emocji wszystkim uczestnikom pozostaję z wyrazami szacunku.

Witold Dąbrowski – dyrektor festiwalu

 

Województwo Lubelskie, jedno z najstarszych w kraju (za trzy lata będziemy obchodzić rocznicę 550 lat!), to ziemia gościnna i przyjazna, łącząca w harmonijny sposób tradycje, religie i kulturę różnych narodów. Wśród nich byli Żydzi, cieszący się dużymi swobodami w złotej epoce Odrodzenia i późniejszych wiekach, którzy trwale wpisali się w historię naszego regionu. Jestem przekonany, że warto i trzeba przypominać chlubne karty tej historii. Cieszę się, że Województwo Lubelskie może być partnerem XI Festiwalu Śladami Singera. Festiwal zawita do 13 miast regionu, dając ich mieszkańcom i wakacyjnym gościom możliwość wspólnej zabawy, ale także poznania – w atrakcyjnej formule - naszej wspólnej wielokulturowej i wieloreligijnej przeszłości.

Jarosław Stawiarski

Marszałek Województwa Lubelskiego

Miejscowości

Miejscowości

Nasza trasa wygląda na skomplikowaną, jednak prawda jest taka, że żadne z miast nie znalazło się na niej bez powodu. Co miał do powiedzenia o nich Singer?

Czytaj więcej

Artyści

Artyści

Sercem festiwalu są artyści, którzy, wykorzystując swoje umiejętności, rozśmieszają publiczność, zaskakują, bawią, a niekiedy skłaniają do refleksji. Poznajcie osoby, które w tym roku wyruszą śladami Singera.

Czytaj więcej

Gazeta "Sztukmistrz"

Gazeta "Sztukmistrz"

Dla każdej z miejscowości wydajemy szczególną gazetę - "Sztukmistrza". Nie udało Wam się zdobyć papierowej wersji? Na szczęście Sztukmistrz jest nowoczesny, mamy wersję elektroniczną

Czytaj więcej

Słowa kluczowe