Projekt „Rzemiosło. Etos i odpowiedzialność” dofinansowany został w 2016 roku przez Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Nasz serwis poświęcony rzemiosłu na Lubelszczyźnie zawiera:

Projekt „Rzemiosło. Etos i odpowiedzialność” dofinansowany został w 2016 roku przez Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Nasz serwis poświęcony rzemiosłu na Lubelszczyźnie zawiera:

Teatr NN

Krawiectwo

DWUDZIESTOLECIE MIĘDZYWOJENNE

Źródło: Księga adresowa Polski (wraz z w. m. Gdańskiem) dla handlu, przemysłu, rzemiosł i rolnictwa na rok 1928

Adamczyk A., Zamojska 8

Ajchenbaum Sz., Rybna 10

Akierman A., Rynek 14

Akierman B., Krakowskie Przedmieście 19

Arbajtman A., Foksal 13

Arbuz B., Nowa 21

Arbuz M., Krakowskie Przedmieście 14

Atlas A., Krakowskie Przedmieście 28

Aufszlak Sz., Al. Racławickie 8

Bele M., Złota 2

Berger M., Lubartowska 14

Bertman S., Kozia 4

Blitman M., Kowalska 5

Bochyńska M., Namiestnikowska 22

Borensztejn M., Szpitalna 4

Bojgen Sz., Kościuszki 2

Bormajster C., Krakowskie Przedmieście 78

Brajte E., Rybna 4

Bronsztejn I., Krakowskie Przedmieście 30

Chadaj J., Krakowskie Przedmieście 60

Cichocka Janina, Niecała 16

Cufrieden H., Bramowa 2

Cukierberg B., Olejna 5

Cymennan U., Grodzka 30

Cymet Pesa, 3 Maja 10

Dreksler G., Królewska 7

Drozdowski E., Krakowskie Przedmieście 53

Dudek P., Królewska 7

Dugus S., Namiestnikowska 31

Djament Szm., Olejna 6

Dymowska Genowefa, Namiestnikowska 35

Feld C. N., Rybna 1

Felhendler M., Grodzka 6

Fernand Sz., Niecała 10

Fersztand A., Jezuicka 7

Fijałkiewicz W. G., Namiestnikowska 35

Fingierhutman A., pl. Łokietka 5

Finkielsztejn Ch., Namiestnikowska

Finkielsztejn Ch., Jateczna 7

Finkielsztejn L., Lubartowska 31

Fiszman S., Nowa 5

Fiszoder N., Ś-to Duska [Święto Duska, Świętoduska] 18

Fogelman L., Kościuszki 7

Forhang J., Grodzka 15

Gelman Ch., Zielona 5

Gertler I., P., Początkowska 7

Gewerc J., Początkowska 8

Gliklich W., Bernardyńska 13

Goldring P., Pijarska 2

Gryzolet N., Jezuicka 5

Gut Sz., Królewska 4

Gutharc J., Zamojska 12

Gutmacher S., Krakowskie Przedmieście 22

Guz M., Grodzka 16

Handelsman F., Grodzka 10

Handelsman L., Grodzka 28

Hochgemein Z., Początkowska 10

Holcberg Dw. [Dwojra], Lubartowska 23

Hofling B., Ruska 16

Igła F., Olejna 2

Jakubowska Paul. [Paulina], Niecała 11

Joskowicz J., Krakowskie Przedmieście 34

Kam N., Krakowskie Przedmieście 23

Karasz Sz., Niecała 6

Kemenbaum M., Cyrulnicza 10

Kemenbaum T., Podzamek 15

Keper M., Jezuicka 3

Klajn G., Krakowskie Przedmieście 23

Klajnberg J., Bonifraterska 10

Klimowicz A., Krakowskie Przedmieście 21

Knajdel J., Olejna 6

Kierszenberg Abr. [Abram], Rynek 5

Klaper Liber, Rynek 14

Korenblit Sz., Początkowska 8

Krasiński J., Szopena 11

Krel J., Zamojska 7

Kuczer J., Szopena 1

Lederman A., Rynek 4

Lefler N., Kozia 3

Lewandowski J., pl. Łokietka 5

Lichtensztajn A., Królewska 3

Lisonska Mich. [Michalina], Kościuszki l

Loterszpigiel J., Leszczyńskiego 6

Lubliner B., Bernardyńska 12

Łonkowicz I., Krakowskie Przedmieście 26

Mandel M., Krakowskie Przedmieście 11

Mandelbaum Ch., Królewska 3

Mańczyk A., Kozia 2

Marcińczak R. , Krakowskie Przedmieście 5

Maziarczyk Janina, Rynek 16

Melman A., Kościuszki 3

Mittelman Bcia [Bracia], Bonifraterska 2

Najzer J., Lubartowska 5

Neuman Izr. [Izrael], Krakowskie Przedmieście 23

Norman N., Kapucyńska 6

Nudelsztok Z., Grodzka 6

Obligenharc Sz., Olejna 6

Oksenberg J., Namiestnikowska 19

Olszańska Petr. [Petronela], Początkowska 4

Orłowska Zof. [Zofia], Ewangielicka [Ewangelicka] 8

Pawłowski, Ewangielicka [Ewangelicka] 8

Petz M., Namiestnikowska 18

Pociegiel Mosz. [Moszek], Ś-to Duska [Święto Duska, Świętoduska]18

Podczaski S., Krakowskie Przedmieście 39

Poznański Sz., Pijarska 1

Rajchstaller J., Kołłątaja 4

Rajsfeld P., Krakowskie Przedmieście 32

Rajtman A., Nowa 2

Rembowska Stan. [Stanisława], Kołłątaja 2

Rosenblat A., Grodzka 36

Rozenbaum F., Krakowskie Przedmieście 26

Rozenbaum H., Krakowskie Przedmieście 4

Rozenbaum J., Olejna 6

Rozenszer L., Namiestnikowska 9

Rozenwajn L., Zielona 5

Rybicki St., 3 Maja 20

Rychter Sz., Bychawska 12

Ryngel L., Ś-to Duska [Święto Duska, Świętoduska] 8

Soból N., Zamojska 43

Spinkiewicz Gabr. [Gabriela], Kołłątaja 2

Szemiot K., Zamojska 49

Szerma C., Bernardyńska 24

Szerman I., Kapucyńska 23

Szlakman A., Rynek 10

Szlakman F., Pijarska 2

Szlakman M., Kapucyńska 5

Szlakman Sz., Krakowskie Przedmieście 23

Sznajderman Ch., Początkowska 4

Sznitberg Sz., Foksal 18

Szniterman Mord. [Mordka], Krakowskie Przedmieście 22

Szor N., Krakowskie Przedmieście 21

Szulman A., Krakowskie Przedmieście 28

Szyndelman E., Grodzka 3

Tajtelbaum I., Lubartowska 32

Trachtenberg Ita, Kozia 2

Trachtenberg Sz., Zielona l

Ulman B., Krakowskie Przedmieście 34

Unflajs H., Lubartowska 22

Unkiewicz K., Kapucyńska 2

Wachholder Sz., Zielona 18

Wałach A., Zamojska 37

Waserman M., Bychawska 42

Wroncberg Br. [Bronisław?], Bramowa 3

Zaborska Zofja [Zofia], Namiestnikowska 13

Zajdenwerg M., Lubartowska 33

Zajfsztajn J., Niecała 10

Zawada A., Namiestnikowska 19

Zecherman Ch., Namiestnikowska 5

Zemelman Ch. B., Lubartowska 29

Zielińska Mar.[Maria?], Namiestnikowska 27

Zygiel J., Krakowskie Przedmieście 34

Zymler N., Krakowskie Przedmieście 36

Zysman N., Archidjakońska [Archidiakońska]

Zyssman Nechemja, Archidjakońska [Archidiakońska] 4

 

II WOJNA ŚWIATOWA

Źródło: Industrie, Handel, Handwerk der Stadt Lublin = Przemysł, Handel, Rzemiosło Miasta Lublina, wyd. Lub-Han, Lubelskie Biuro Handlowo-Przemysłowe, Lublin 1940

Adamczyk Adolf, Bernardyńska 12

Barszczewska M., Przechodnia 1/2

Berej L., 3 Maja 7/1

Bieńkowska Z., Pracownia sukien i okryć damskich, Krakowskie Przedmieście 70

Chomenko A., Żmigród 5/8

Churko A., Żmigród 10/19

Cichoska J., Pracownia sukien, Wyszyńskiego 16

Cieślik K., Wspólna 22

Chrząstowski S. i Gnyp S., Wesoła 22

Ćwikliński J., Zamojska 21

Dąbkowa M., Staszica 1

Drozdowski E., Narutowicza 13

Dudzińska Z., Krakowskie Przedmieście 41/5

Gasiński Józef, Pracownia Ubiorów Męskich, Bychawska 76

Gębka Bolesław, Pracownia Okryć Damskich, Staszica 10

Goebel C., Zamojska 18

Gajus St., Krakowskie Przedmieście 28/20

Gościniak Ignacy, Krakowskie Przedmieście 20

Jakubowska Z., Okopowa 13/6

Kalinowski W., Zamojska 5/15

Kijak P., Górna 3

Klimowicz A., Pracownia Ubiorów Męskich i Damskich, Bychawska 106

Kirszlowa M., Poniatowskiego 12/2

Kobielarz M., Narutowicza 25

Kościuk J., Wyszyńskiego 6

Kowalska P. i Szulc W., Krakowskie Przedmieście 14/5

Kuśnierz J., Skłodowskiej 42

Kuwałek St., Krakowskie Przedmieście 53/2a

Kuźma J., Staszica 2/6

Kuźnik J., Kuźnikowa F., Sikorzanka B., Krakowskie Przedmieście 70

Kwiatkowska B., Staszica 1

Lenkiewicz M., Wyszyńskiego 12

Lewandowski Władysław, Zakład Krawiecki Wojskowy i cywilny, Krakowskie Przedmieście 20/10

Lipska J., Wyszyńskiego 7/23

Łoboda M i Strzempioł F., Czechowska 13

Łuszczewska K., Krakowskie Przedmieście 25

Machel M., Wyszyńskiego 11/9

Marcińczak M. i Paluch A., Staszica 14/22

Milarska H., Narutowicza 32

Muszak H., Narutowicza 56/2

Niewiadomscy Aleksander i Władysław, Pracownia Ubiorów i Okryć Męskich i Damskich, Okopowa 2

Nowacki W., Bychawska 45/16

Oblicka A. i Ozimek J., Bernardyńska 28/2

Orzechowska J., Prażmowskiego 5

Pawłowski A., Krakowskie Przedmieście 52

Piasecka H., Peowiaków 10/11

Pióro K., Narutowicza 69/6

Piwarski B., Krakowskie Przedmieście 15

Plisikiewicz F., Narutowicza 18/4

Polska Wytw. Spółdz. Krawiecka, Krakowskie Przedmieście 66

Stow. Ośw. Wych. Charyt. „Promień”, Pierackiego 9, Bernardyńska 3

Puchalski M., Krakowskie Przedmieście 21

Rudnicka C., Wyszyńskiego 4/9

Rybicki St., Krakowskie Przedmieście 36

Rysak A., Pierackiego 5/19

Rzędzińska F., Kapucyńska 2

Scibior H., Dolna Panny Marii

Sobczak K., Królewska 17

Stachyra E., Królewska 3

Stadnicka A., Zielona 8/1

Stochliński J., Podwal 11

Szatkowska J., Krakowskie Przedmieście 66

Szurgociński I., Dolna 3-go Maja 4

Tacikowska Józefa, Pracownia Sukien, Wyszyńskiego 9/4

Unkiewicz E., Konopnicka 9

Wawrzycki B., Środkowa 4a/2

Wójcicka F. T., Kołłątaja 2/4

Wójtowicz A. i M., Bychawska 18

Wysocki J., Kołłątaja 4

Zakł. Rzem. Wych. im. Św. Józefa, Narutowicza 32

Zakrzewski C., Zamojska 25

Zawada Antoni, Narutowicza 9/19

Zielińska Maria, Pracownia Konfekcji Damskiej, Kapucyńska 6

Zieliński W., Kapucyńska 1/2

Ziembicka J., Staszica 4/8

Zuber St., Narutowicza 43

Żurawski Franciszek, Warszawska Pracownia Okryć Damskich i Futer, 1940 Krakowskie Przedmieście 28/29

 

PRL

1. Źródło: Spis Abonentów Sieci Telefonicznych Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów Lublin na 1947 rok

Adamczyk A., Graniczna 1-a

Ćwikliński Jan, Staszica 22-a

Daczko Emilia, kursy kroju, szycia modelów i gorseciarstwa, Zamojska 9/14

Dorisman Henryk, Krakowskie Przedmieście 34

Drozdowski Eugeniusz, Narutowicza 13/10

Dudek Mieczysław, Zamojska 21/14

Gajus Stanisław, Kapucyńska 2/8

Jowdiuk Aleksy, Szopena 3/1

Kamiński Henryk, Krakowskie Przedmieście 28/12

Kuźma Jan, Krakowskie Przedmieście 17/7

Kuźnikowa F. i S-ka, Krakowskie Przedmieście 70

Michalak Czesław, Kołłątaja 5/1

Paradowski Karol, Narutowicza 23/5

Pączek Jan, Peowiaków 8/3

Pirożyński Bolesław, Narutowicza 53

Rybicki Stanisław, Narutowicza 31

Szczesniewicz Kazimiera, „Konfekcja damska i manufaktura”, Śto Duska 12

Unkiewicz Eugeniusz, Konopnicka 9

Zakrzewski Czesław, Krakowskie Przedmieście 13

Zieliński Władysław, Peowiaków 5/3

Żurawski Franciszek, Nowa 17

 

2. Źródło: Księga rzemiosła polskiego, Spółdzielnia Wydawnicza Ingos, 1949

Krawiectwo damskie:

Antoniewska Bronisława, Żwirki i Wigury 4

Barszczewska Matylda, Górna 9/3

Bulik Jadwiga, Przechodnia 1/3

Chotyńska Józefa, 1 Maja 20/52

Ćwiek Tomasz, 1 Maja 6/1

Ćwietkow Julian, 1 Maja 37/7

Ćwikliński Jan, Staszica 22/4

Dąbek Maria, Staszica 1

Domańska Władysława, Zamojska 4/10

Dudzińska Zofia, Lubomelska 8/2

Dzirżanowska Stanisława, Cyrulicza 4/11

Figiel Stanisław, Krakowskie Przedmieście 19/2

Gębka Bolesław, Staszica 10

Gogolińska Kazimiera, Lubartowska 11/5

Grabos Zofia, Narutowicza 16

Karasińska Janina, Lubartowska 16/6

Kleszczewska Zofia, Karmelicka 3/11

Kłosowski Józef, Krakowskie Przedmieście 17/8

Król Waleria, Piłsudskiego 8/5

Kobielarz Maria, Narutowicza 25/10

Kosołapow Antonina, Graniczna 4/1

Kowalczyk Michalina, Dolna Panny Marii 19

Kowal Stefania, Kołłątaja 2/4

Kozdrój Magdalena, Wyszyńskiego 7/5

Kreusz Felicja, Rusałka 15/5

Lipińska Genowefa, Zgodna 14/4

Lipska Janina, Krakowskie Przedmieście 2/3

Łaniak Maria, Bychawska 58

Łuszczewska Klementyna, Krakowskie Przedmieście 25

Malewska Anna, Lisa Kuli 11/12

Maliszewska Helena, Peowiaków 10/12

Mankiewicz Bronisława, Bychawska 18

Matuszewska Felicja, Świętoduska 20/11

Mazur Felicja, 3 Maja 22/3

Mirosław Władysław, Narutowicza 22/47

Moszkow Wasil, Peowiaków 4/4

Niścior Halina , Narutowicza 34/15

Oblak Janina, Narutowicza 50

Oblicka Aleksandra, Bernardyńska 28/2

Orzechowska Janina, Beliny Prażmowskiego 5/3

Ozimek Józefa, 1 Maja 41/1

Pol-Krasińska Anna, Orla 7/12

Paluch Antoni, Kowalska 5

Piasecka Helena, Wieniawska 6

Pilach Władysława, Narutowicza 38/7

Rakowska Teofila, Sieroca 11

Rajchelt Milena, Narutowicza 41/19

Ratajczyk Stefan, Głowackiego 5/2

Roguska Zofia, Narutowicza 47

Romański Stanisław, Szczerbowskiego 3/8

Recka Maria, Narutowicza 33

Rogowska Zofia, Krakowskie Przedmieście 2/2

Rosiak-Noceń Łucja, Bychawska 100

Rudnicka Klementyna, Wyszyńskiego 9

Ruszniak Zofia, Kołłątaja 6/2b

Sadlej Stanisława, Króla Leszczyńskiego 38

Ścibior Helena, Dolna Panny Marii 25/5

Socha Weronika, Wspólna 8/5

Stabrowska Jadwiga, Krakowskie Przedmieście 66

Śmigielska Józefa, Narutowicza 13

Szymańska Józefa, Krakowskie Przedmieście 30/1

Tacikowska Józefa, Wyszyńskiego 9/4

Waleszyńska Jadwiga, Okopowa 8/6

Walecka Bronisława, Królewska 7

Wójtowicz Józef, 1 Maja 29

Woźniak Józefa, Konopnicka 5/5

Wysocki Jan, Nowa 19

Wysocka Irena, Szopena 33

Wrońska Stanisława, Chłodna 7/1

Zielińska Maria, Narutowicza 27/2

Zomber Feliksa, Graniczna 6/16

Zwierzchowska Józefa, Sosnowa 16


Krawiectwo męskie:

Adamczyk Stanisław, Bernardyńska 10/6

Adamczyk Adolf, Graniczna 1a/5

Ameryk Adam, Augustyńska 3/2

Ananicz Aleksander, 1 Maja 13/5

Batorska Stefania, Graniczna 18 m. 12

Barański Józef, Staszica 1

Block Edward, Lubartowska 31

Bobryk Edward, Zamojska 23/11

Brodowska Rozalia, Pierackiego 9

Brzozowski Władysław, Dolna Panny Marii 6a/1

Chruściński Wacław, Bychawska 88

Chsząstkowski Stefan, Zamojska 5

Dalka Stefan, Bychawska 43/19

Dębski Stefan, Zamojska 25/5

Demski Antoni, Furmańska 10

Długosz Zygmunt, Narutowicza 18/46

Dorfsman Haim, Krakowskie Przedmieście 34/10

Drozdowski Eugeniusz, Narutowicza 13/10

Dudek Mieczysław, Zamojska 21/14

Gajus Stanisław, Kapucyńska 2/8

Gnyp Stefan, Zamojska 25/4

Grabarz Jan, Narutowicza 20/9

Gryglicki Kazimierz, Narutowicza 27/27

Gwiazda Stanisław, Bychawska 60

Herb Edward, 3 Maja 22/10

Jowdiuk Aleksy, Szopena 3/1

Jakubiak Antoni, Rury Jezuickie 1/3

Jakubowski Stefan, Lubartowska 46

Jańczyk Marian, Nowy Świat 14

Jankowski Aleksander, Konopnicka 6/3

Jędruszczak Władysław, Karmelicka 3

Kamiński Henryk, Krakowskie Przedm. 28

Kleniewski Stanisław, Pl. Bychawski 3/39

Klimkiewicz Władysław, Bychawska 71/2

Klimowicz Adam, Bychawska 104

Korenberg Jakub, Lubartowska 5

Kościuk Józef, Wyszyńskiego 6/2

Kowalski Antoni, Graniczna 8/11

Kowalewski Czesław, Narutowicza 19

Kozłowski Stanisław, Zamojska 39/30

Kozyra Ignacy, Skibińska 5/5

Kucharski Michał, Zamojska 25/20

Kuźma Jan, Krakowskie Przedmieście 17

Kwaśniewski Stefan, Dolna Panny Marii 37/2

Ligęza Mieczysław, Staszica 9/13

Lis Stanisław, Zamojska 10/6

Łuszczyński Piotr, Bychawska 76

Majewski Stefan, Grodzka 30/13

Makarczuk Karol, Grodzka 20

Mazur Władysław, Świętoduska 4/3

Mendel Hieronim, Kowalska 5/20

Michalak Czesław, Kołłątaja 5/1

Mróz Mieczysław, Lipowa 28

Myka Czesław, Bychawska 33

Niewiadomski Aleksander, Okopowa 2

Nowacki Wacław, Bychawska 45/16

Pączek Jan, Peowiaków 8/3

Paluch Tadeusz, Świętoduska 20

Paradowski Karol, Narutowicza 23/5

Paradowski Czesław, Królewska 4

Paradowski Jan, Majdanek 33

Pawłowski Antoni, Bernardyńska 26/5

Piekutowska Czesława, Konopnicka 7 m. 4

Pliśkiewicz Feliks, Narutowicza 18/4

Pirezyński Bolesław, Narutowicza 53

Postowicz Tadeusz, Wspólna 30

Puchalski Mieczysław, Krakowskie Przedmieście 21/20

Prażmo Władysław, Dolna Panny Marii 19/5

Pruszkowski Mieczysław, Lubartowska 41

Rotsztajn Berek, Cyrulicza 1/8

Rudziński Stanisław, Narutowicza 22

Rudzki Mieczysław, Zielona 5

Rybak Edward, Ogrodowa 3/2

Rybicki Stanisław, Narutowicza 31/3

Siej Marian, Wspólna 20/6

Sosnowski Wacław, Czechowska 40/1

Szmulewicz Szloma, Lubartowska 23

Sikorska Zofia, Lubartowska 38/17

Sulej Jerzy, Króla Leszczyńskiego 7/1

Surmacz Bolesław, Wyszyńskiego 12/64

Szyszkowski Henryk, Pl. Bychawski 3/22

Turski Bolesław, Narutowicza 37/21

Unkiewicz Tadeusz, Konopnicka 9

Wawrzycki Bronisław, Czechowska 40a

Wijałkowski Jan, Rynek 10

Wdowiak Stanisław, Lubartowska 18/56

Wodziński Stanisław, Kołłątaja 6/5

Zakrzewski Czesław, Krakowskie Przedmieście 13/5

Zawada Antoni, Narutowicza 19 m. 15

Zemel Chaim, Lubartowska 8/2

Zieliński Władysław, Peowiaków 5

Żuromski Stanisław, Zamojska 21/20