Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN” we współpracy z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków w Lublinie zrealizował projekt, w którego ramach powstała opowieść cyfrowa dotycząca rozwoju przestrzennego Lublina. Celem projektu było opracowanie zasobów dziedzictwa kulturowego i udostępnienie ich, oraz umożliwienie ich ponownego wykorzystania do celów popularyzatorskich, edukacyjnych i naukowych.

Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN” we współpracy z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków w Lublinie zrealizował projekt, w którego ramach powstała opowieść cyfrowa dotycząca rozwoju przestrzennego Lublina. Celem projektu było opracowanie zasobów dziedzictwa kulturowego i udostępnienie ich, oraz umożliwienie ich ponownego wykorzystania do celów popularyzatorskich, edukacyjnych i naukowych.

Teatr NN

Lublin w średniowieczu

Lublin w średniowieczu
Mapa Lublina w XIII wieku przed lokacją miasta. Opracowanie: Jacek Jeremicz, Jakub Kuna.

Od 1224 roku jest poświadczone istnienie kasztelana w Lublinie, co pośrednio wskazuje na istnienie grodu na Wzgórzu Zamkowym1. Prawdopodobnie w końcu drugiej połowy XIII wieku została wybudowana wieża cylindryczna, która pełniła rolę mieszkalno-obronną. Pozostałe zabudowania i drogi wspomnianego grodu były drewniane2. Północno-zachodnia część Wzgórza Zamkowego była zajęta przez cmentarz. Cały kompleks został otoczony wałem drewniano ziemnym3.

Lublin po najeździe tatarskim i zniszczeniach dokonanych przez księcia ruskiego Daniela w połowie XIII wieku został odbudowany i prawdopodobnie lokowany przez Bolesława Wstydliwego lub Leszka Czarnego4. Centrum grodu lubelskiego stanowił kościół farny pw. św. Michała. W jego bezpośredniej okolicy istniał cmentarz. Przylegał on do wytyczonego, prostokątnego rynku, który był rozszerzeniem obecnej ulicy Grodzkiej. Ówczesne miasto otaczały wały z palisadą i sucha fosa biegnąca wzdłuż ulicy Złotej i Rybnej5. Za umocnieniami rozpościerały się zabudowania, zagrody i warsztaty rzemieślnicze stanowiące podgrodzie6. Prawdopodobnie podgrodzie również było otoczone wałem wraz z ostrokołem7. Gród i podgrodzie otaczały pola uprawne, ogrody i pastwiska. 

Kościół dominikanów istniejący od około połowy XIII wieku był wybijającą się w krajobrazie murowaną budowlą posiadającą wieżę. Prawdopodobnie został otoczony odrębnymi umocnieniami, które miały strzec jego włości8

Głównymi trasami komunikacyjnymi była droga na zachód obecną ulicą Narutowicza oraz szlak biegnący od przeprawy na Bystrzycy w okolicy Słomianego Rynku przez obecne ulice: Kalinowszczyzna, Czwartek, Probostwo i ulicę Północną9

Na Czwartku w tym czasie istniała osada produkcyjna z drewnianymi zabudowaniami10. Osadnictwo występowało także na wzgórzu zwanym Grodzisko11.

 

LiteraturaBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Florek M., Zamek w Lublinie, [w:] Zamki Lubelszczyzny w źródłach archeologicznych, seria: „Skarby z przeszłości“, E. Banasiewicz-Szykuła [red.], Lublin 2015, s. 17-38.
Hoczyk S., Badania archeologiczne osadnictwa wczesnośredniowiecznego na wzgórzu Grodzisko (Kirkut) w Lublinie w 1968 roku, Studia i Materiały Lubelskie, t. 16, Lublin 2012, s. 191-205.
Hoczyk S., Badania archeologiczne przy kościele św. Mikołaja na Czwartku w Lublinie w 1961 roku, [w:] Kościoły i klasztory Lublina w świetle badań archeologicznych, seria: „Skarby z przeszłości“, E. Banasiewicz-Szykuła [red.], Lublin 2012, s. 36-45.
Jakimińska G., Lublin od XII do XVIII wieku, [w:] M. Polańska i in., Lublin. Historia miasta, Lublin 2018, s. 27-69.
Kociuba D., Rozwój przestrzenny Lublina od średniowiecza do współczesności [w:] W. Janicki [red.] Lublin. Historia – Społeczeństwo – Gospodarka, Lublin 2018, s. 21-40.
Plisiecki P., Lubelski cmentarz z epoki Anonima zwanego Gallem [w:] R. Niedźwiadek [red.], Krakowskie Przedmieście w 450 lecie Unii Lubelskiej, Lublin 2019, s. 89-121.
Rozwałka A., Przed powstaniem miasta lokacyjnego. Stan badań archeologicznych średniowiecznego Lublina. Wybrane problemy, [w:] J. Figiel i in. [red.], Lublin. 700 lat dziejów miasta, Lublin 2017, s. 11-35.
Rozwałka A., Jeremicz J., Niedźwiadek R., Najstarsze umocnienia Lublina lokacyjnego, [w:] J. Popielska-Grzybowska i J. Iwaszczuk [red.], Meeting at the borders.Studies dedicated to Professor Władysław Duczko, Acta Archeologica Pultuskiensia vol. 5, Pułtusk 2016, s. 215-220.
Rozwałka A., Stasiak M., Dominikanie a przestrzeń miejska średniowiecznego Lublina, [w:] H. Grabski [red.], Dominikanie w Lublinie, Studia z dziejów i kultury, Lublin 2006, s. 62-63.
Tkaczyk J., Klasztor oo. Dominikanów w świetle badań archeologicznych, [w:] E. Banasiewicz-Szykuła [red.], Kościoły i klasztory Lublina w świetle badań archeologicznych, seria: „Skarby z przeszłości“, Lublin 2012, s. 16-35.

PrzypisyBezpośredni odnośnik do tego akapitu

  1. Wróć do odniesienia P. Plisiecki, Lubelski cmentarz z epoki Anonima zwanego Gallem [w:] R. Niedźwiadek [red.], Krakowskie Przedmieście w 450 lecie Unii Lubelskiej, Lublin 2019, s. 104.
  2. Wróć do odniesienia G. Jakimińska, Lublin od XII do XVIII wieku, [w:] M. Polańska i in., Lublin. Historia miasta, Lublin 2018, s. 28.
  3. Wróć do odniesienia M. Florek, Zamek w Lublinie, [w:] E. Banasiewicz-Szykuła [red.], Zamki Lubelszczyzny w źródłach archeologicznych, seria: „Skarby z przeszłości“, ,Lublin 2015, s. 17-38.
  4. Wróć do odniesienia A. Rozwałka, M. Stasiak, Dominikanie a przestrzeń miejska średniowiecznego Lublina, [w:] H. Grabski [red.], Dominikanie w Lublinie, Studia z dziejów i kultury, Lublin 2006, s. 62-63.
  5. Wróć do odniesienia A. Rozwałka, Przed powstaniem miasta lokacyjnego. Stan badań archeologicznych średniowiecznego Lublina. Wybrane problemy, [w:] J. Figiel i in. [red.], Lublin. 700 lat dziejów miasta, Lublin 2017, s. 19-20.
  6. Wróć do odniesienia J. Tkaczyk, Klasztor oo. Dominikanów w świetle badań archeologicznych, [w:] E. Banasiewicz-Szykuła [red.], Kościoły i klasztory Lublina w świetle badań archeologicznych, seria: „Skarby z przeszłości“, Lublin 2012, s. 25.
  7. Wróć do odniesienia A. Rozwałka, J. Jeremicz, R. Niedźwiadek, Najstarsze umocnienia Lublina lokacyjnego, [w:] J. Popielska-Grzybowska i J. Iwaszczuk [red.], Meeting at the borders.Studies dedicated to Professor Władysław Duczko, Acta Archeologica Pultuskiensia vol. 5, Pułtusk 2016, s. 216.
  8. Wróć do odniesienia J. Tkaczyk, Klasztor oo. Dominikanów w świetle badań archeologicznych, [w:] E. Banasiewicz-Szykuła [red.], Kościoły i klasztory Lublina w świetle badań archeologicznych, seria: „Skarby z przeszłości“, Lublin 2012, s. 23-25.
  9. Wróć do odniesienia D. Kociuba, Rozwój przestrzenny Lublina od średniowiecza do współczesności, [w:] W. Janicki [red.], Lublin. Historia – Społeczeństwo – Gospodarka, Lublin 2018, s. 26.
  10. Wróć do odniesienia S. Hoczyk, Badania archeologiczne przy kościele św. Mikołaja na Czwartku w Lublinie w 1961 roku, [w:] E. Banasiewicz-Szykuła [red.], Kościoły i klasztory Lublina w świetle badań archeologicznych, seria: „Skarby z przeszłości“, Lublin 2012, s. 40.
  11. Wróć do odniesienia S. Hoczyk, Badania archeologiczne osadnictwa wczesnośredniowiecznego na wzgórzu Grodzisko (Kirkut) w Lublinie w 1968 roku, Studia i Materiały Lubelskie, t. 16, Lublin 2012, s. 165-205.