Rzeczpospolita Pszczelarska
Wirtualny szlak "Rzeczpospolita Pszczelarska" - wersja do pobrania 32-bitowa || 64-bitowa
Wersja na komputery z systemem Windows. Pobranie pliku jest konieczne dla użytkowników przeglądarki Google Chrome, która nie obsługuje wtyczki Unity Web Player. Rozmiar pliku: 95.48 MB (pobieranie pliku może spowodować naliczenie dodatkowych opłat przez Twojego operatora.) Minimalne wymagania sprzętowe: Windows 7 lub nowszy, 4 GB RAM, karta graficzna 128 MB RAM.
Wirtualny Szlak "Rzeczpospolita Pszczelarska" - wersja do otwarcia w przeglądarce
Użytkownicy przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Opera i Safari, a także osoby korzystające z tych przeglądarek na komputerach z systemem Mac OS X, mogą otworzyć makietę w przeglądarce po zainstalowaniu wtyczki Unity Web Player. Jest ona darmowa.
Rzeczpospolita Pszczelarska, to niezwykła idea lubelskich pszczelarzy, którzy już w latach trzydziestych XX wieku chcieli stworzyć na Lubelszczyźnie największy w ówczesnej Europie kompleks pszczelarski. W zasięgu oddziaływania Związku Pszczelarzy w Lublinie znajdowało się niemal 2/3 terytorium przedwojennej Polski.
To niezwykłe przedsięwzięcie, którego serce biło w Lublinie, przerwał niestety wybuch II wojny światowej, a następnie represje władz komunistycznych. Jednak w samym Lublinie i okolicach zaczęły już powstawać i funkcjonować pierwsze obiekty. Docelowo miało być ich około 20. Były to m.in.:
- Technikum Pszczelarskie w Żabiej (później już Pszczelej) Woli,
- Gorzelnia w Osmolicach,
- Park roślin pożytkowych w Zemborzycach,
- Rozlewnia miodów i miodosytnia miodów pitnych przy ul. Chmielnej 4 w Lublinie,
- Wytwórnia węzy i rozlewnia miodu przy ul. Staszica 5 w Lublinie,
- Pijalnia miodu przy ul. Rynek 8 w Lublinie,
- produkty miodne w wytwórni cukierków, pierników i wafli – Rury Jezuickie 4 w Lublinie,
- Wytłaczalnia wosku przy ul. Lipowej 3 w Lublinie,
- Laboratorium chemiczne miodu i wosku przy ul. Radziwiłłowskiej 5 w Lublinie,
- sklep przy ul. Hipotecznej 3 w Lublinie,
- sklep przy ulicy 1 maja 7 w Lublinie,
- sklep przy ul. Lubartowskiej 8 w Lublinie,
- „trutowisko” w Dąbrowie Leśnej,
- Sanatorium jadolecznictwa w Pszczelej Woli,
- Pasieka doświadczalna w Zemborzycach, Klementowicach i Lubartowie.
Stanisław Jasiński (1900-1984), jeden z głównych pomysłodawców idei, mający za sobą pobyt w katowni „Pod zegarem” (w 1940 r.) oraz na Zamku Lubelskim (1949-1952 r.), po latach wspominał słowa jakie padły na ostatnim posiedzeniu zarządu pszczelarzy w maju 1949 roku: „To już jest koniec Rzeczpospolitej Pszczelarskiej”.
Tamtych pszczelarzy już nie ma. Ich wielka idea przetrwała jednak we wspomnieniach, dokumentach i fotografiach. Zapraszamy więc do wirtualnego spaceru po Rzeczpospolitej Pszczelarskiej.