Poznaj Lublin z naszymi przewodnikami. Zwiedź go z interaktywnymi mapami i przewodnikami. Posłuchaj dźwięków Lublina i poznaj architekturę miasteczek Lubelszczyzny.

Poznaj Lublin z naszymi przewodnikami. Zwiedź go z interaktywnymi mapami i przewodnikami. Posłuchaj dźwięków Lublina i poznaj architekturę miasteczek Lubelszczyzny.

Lublin. Dawna dzielnica żydowska na Podzamczu. Spacer śladami lubelskich Żydów

W XVI wieku Lublin był jednym z najważniejszych na świecie ośrodków, w których rozwijała się  kultura żydowska. Działała tu drukarnia hebrajska oraz sławna jesziwa, w której nauczał m.in Samuel Luria zwany Maharszalem. Tutaj spotykał się Sejm Czterech Ziem, jedyny w swoim rodzaj żydowski parlament w diasporze. Od końca XVIII wieku mieszkał tu i nauczał Jaakow Icchak Horowic, jeden z pierwszych chasydzkich cadyków, który zasłynął jako Widzący z Lublina.

Tutaj też, w samym sercu żydowskiego Lublina, niemieccy okupanci podczas II wojny światowej ustanowili getto. W 1942 roku mieszkańcy dzielnicy zostali wymordowani, a budynki zrównane z ziemią.

Lublin, Panorama Zamku i dzielnicy żydowskiej
Lublin, Panorama Zamku i dzielnicy żydowskiej (Autor: nieznany)

Podczas spaceru, który wiedzie przez puste przestrzenie wokół lubelskiego zamku, poznamy historię ulicy Szerokiej, ‘która naprawdę była szeroka’, centralnej arterii dzielnicy, oraz słynącej z licznych chederów ulicy Nadstawnej, ulicy Jatecznej, przy której znajdowały się najważniejsze lubelskie synagogi i przy której urodził się wybitny poeta języka jidysz Jakub Glatsztejn, a także ulicy Krawieckiej pełnej małych drewnianych domków i wielkiego ubóstwa.  Poznamy tragiczny los lubelskich Żydów podczas Zagłady. Dowiemy się też, w jaki sposób nieistniejąca już dzielnica żydowska jest wciąż obecna w przestrzeni miejskiej.

Spacer jest dostępny w aplikacjach:

 

 

Powiązane strony