Chcemy w tej gazecie wskrzesić i pokazać „ducha wolności”, jaki panował w Lublinie przez ostatnich 100 lat. To dzięki niemu wielu młodych ludzi tu mieszkających „miało parę” i „ciśnienie” do angażowania się w ważne sprawy, ale też realizowania swoich marzeń i zmieniania świata.

 

Chcemy w tej gazecie wskrzesić i pokazać „ducha wolności”, jaki panował w Lublinie przez ostatnich 100 lat. To dzięki niemu wielu młodych ludzi tu mieszkających „miało parę” i „ciśnienie” do angażowania się w ważne sprawy, ale też realizowania swoich marzeń i zmieniania świata.

 

Teatr NN

REKLAMY CZECHOWICZA

Oto kilka wybranych „reklam” napisanych przez Czechowicza:

 

REKLAMY CZECHOWICZA
Wieniawa; budynki przy ulicy Leszczyńskiego, widok od strony ulicy Długosza. Fot. Józef Czechowicz, 1933 rok [Muzeum Lubelskie, Oddział Literacki im. Józefa Czechowicza]

Goście z Księżyca!Bezpośredni odnośnik do tego akapitu


„Pokonana już jest przestrzeń międzyplanetarna. Niebywały wynalazek z dziedziny lotnictwa! Bezpośrednia komunikacja między Księżycem a Ziemią! Murzyn Victor z Zamojskiej wynalazcą! Próby dały doskonałe wyniki! Ludzie na Księżycu żyją!!! Prezesowi Malarji Lubelskiej , p. Baalcerowi udało się połączyć telefonem bez słuchawki z Jego Magnificencją Reclab΄em, rektorem Almae Matris Malariac i prezydentem Cechu Pacykarzy i Lakierników O – ra – ra w Nilbul, stolicy Srebrnego Globu!! Pierwsza Expedycja z Księżca przybędzie dnia: 2-go marca roku Pańskiego 1930. Bratniaki, chcąc uczcić tak szlachetnych i Egzotycznych Gości, urządzają Wielkie Zebranie Maskowane połączone z tańcami i muzyką o motywach Księżycowego Regionu, w salonach Towarzystwa Muzycznego im. Moniuszki. Chcąc dać możliwość oglądania Gości Księżycowych Wszystkim P.T. Łysym i Uwłosionym, Prostym i Krzywym, Ślepym i Widomym, Naturalnym i Farbowanym, Mężatkom i Rozwódkom, Pannom i Wdówkom a przedewszytkiem Wszystkim Członkiniom i Członkom Cnotliwym z Bractwa Świętej Leliji. – Bratniak W.S.M.R. rozsyła karteluszki, na mocy których można nabyć za 10 złociszków, a Młodzieńcy z Almae Matris Lubliniensis za połowę onych prawo na Zebranie! Zabawy ekscesów i zaburzeń Frondy, uważając przybycie Gości Dostojnych za zwykły Trick and Bluff Malaryczny, tylko ów karteluszek daje prawo do wejścia. Szanowna P.T. może być zamaskowana lub Niezamaskowana, byleby ubrana w przyzwoite szatki balowe. A więc 2-go marca anno Domini 1930 o godz. 22-ej Randka w salonach Towarzystwa Muzycznego”.


Jak kometaBezpośredni odnośnik do tego akapitu


Co roku z astronomiczną dokładnością zjawia się na horyzoncie niby wielka kometa – Reduta Prasy. Świetnością i blaskiem również przypomina kometę. Zjawia się w noc sylwestrową, rozbija senny spokój Lublina, podpala wszystkie serca w mieście. Jak zaczarowani za fletem jakiegoś Cagliostro, ciągną tłumami młodzi i starzy do miejsca cudownego zjawiska. Czar trwa kilkanaście godzin. Dopiero biały świt, wróg gwiazd i planet, sprawia, że świetlista kometa Reduty Prasy przygasa i gaśnie wreszcie zupełnie, aby za rok znowu promieniejącymi ogniami rozbłysnąć.


Uchwała walnego zebrania naszych milusińskichBezpośredni odnośnik do tego akapitu


Na wczorajszem walnem zebraniu [dzieci] uchwalono, że jutro t.j. w poniedziałek o godz. 5 pop. mają gremjalnie się zjawić na przecudownej bajce T. Ortyma pod tytułem „O dobrej wróżce, królu Śpiochu i sierotce Kasieńce”. Nieobecni na przedstawieniu będą srogo ukarani przez komitet pod groźbą nieotrzymania łakoci przez cały rok. Specjalnie wybrani komitetowi będą czuwać, czy wszyscy przybyli.
Wobec tego jutro wszyscy spotykamy się w Teatrze Miejskim na przecudnej bajce o godz. 5 pop. Kasa bilety sprzedaje bez przerwy od 10 rano do 7 wiecz.


Dziś święto dzieci!Bezpośredni odnośnik do tego akapitu


Dziś uczta nad ucztami dla milusińskich
Dziś wspaniała baśń w Teatrze Miejskim
Dziś „O dobrej wróżce, królu Śpiochu
                               i sierotce Kasieńce”
Dziś radość i wesele dziatwy!
Dziś 2 godziny śmiechu
Dziś po 5 pop. wszystkie grzeczne dzieci
                              idą do Teatru.


– Hallo dzieciBezpośredni odnośnik do tego akapitu


Radujcie się dzieci grzeczne: Oto czeka Was uczta niebywała. Będzie dla Was przedstawienie, jakiegoście nigdy nie widzieli! Jak w zaczarowanej bajeczce prześnicie dziwy i cudowności! Najlepszy w Polsce teatr dla dzieci „Warszawski Teatr dla Dzieci T. Ortyma” – przyjeżdża do nas i da olśniewające przedstawienie. Wystawioną będzie w premjerowej, warszawskiej obsadzie wspaniała baśń w czterech aktach ze śpiewami i tańcami pióra Tymoteusza Ortyma „Tomcio Paluch”, która w stolicy zdobyła rekordowe powodzenie wśród milusińskich. Zachwycająca ta bajka posiada wiele czarujących śpiewów, tańców, przezabawne sytuacje, niewidziane efekty i cudne kostjumy. Główne role wykonują najsłynniejsi artyści teatrów dziecięcych, ulubieńcy dziatwy całej Polski, maleńki krasnoludek – przekomiczny Pawełek Dudziński, którego zna dziatwa całej Polski z występów w roli „kuchcika” w „Śnieżce” oraz prześliczna Fenia Grossmanówna. Będzie to uczta prawdziwa dla dzieci. Ceny miejsc najniższe. [„Kurier Lubelski” nr 75, 15 1932 r.].

 

Słowa kluczowe