Chcemy w tej gazecie wskrzesić i pokazać „ducha wolności”, jaki panował w Lublinie przez ostatnich 100 lat. To dzięki niemu wielu młodych ludzi tu mieszkających „miało parę” i „ciśnienie” do angażowania się w ważne sprawy, ale też realizowania swoich marzeń i zmieniania świata.

 

Chcemy w tej gazecie wskrzesić i pokazać „ducha wolności”, jaki panował w Lublinie przez ostatnich 100 lat. To dzięki niemu wielu młodych ludzi tu mieszkających „miało parę” i „ciśnienie” do angażowania się w ważne sprawy, ale też realizowania swoich marzeń i zmieniania świata.

 

Teatr NN

2018: SŁOWA NA WOLNOŚCI

„Słowa na wolności” to hasło i kierunek działań tegorocznej, jedenastej, edycji festiwalu „Miasto Poezji” w Lublinie. Przez lata festiwal, dzięki swojej wyjątkowej atmosferze i tradycji, stał się przestrzenią do rozmów o poezji, spotkań z poetami, a także do prowadzenia różnorodnych działań społeczno­artystycznych popularyzujących poezję.

Magdalena Krasuska, Grzegorz Jędrek

Dyrektor artystyczny festiwalu, prof. Paweł Próchniak, w ten sposób anonsuje obecną edycję: Poezja jest dla ludzi, jest wolnością słów, jest słowem właściwie użytym – warto przy niej obstawać. Zwłaszcza dziś, w świecie słów na posyłki, słów udręczonych i ogłupiałych, warto słuchać wierszy, warto wsłuchiwać się w ich słowa: wolne, odważne, brzmiące mocno i czysto, konieczne – jak oddech.
W tegorocznym haśle dostrzec można echa manifestów futurystycznych z początku XX w. „Miasto Poezji” spogląda w ten sposób w przeszłość, która nie bała się przyszłości z jej zmiennym, szalonym tempem i niepokojami. Podobnie lubelski festiwal nie boi się pytań trudnych, mierzenia się z kanonem i eksperymentowania. Hasło „Słowa na wolności” nawiązuje też do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Agorą „Miasta Poezji” stają się na czas festiwalu Brama Grodzka i Dom Słów. To tu będziemy uczestniczyli w głównej części programu, w rozmowach wierszy i rozmowach o wierszach.
Lublin na czas festiwalu stanie się rozsypaną antologią. Miejscami spotkań i działań poetyckich podczas „Miasta Poezji” od lat stają się uniwersytety, biblioteki, domy kultury, jak też ulice, place, przystanki autobusowe, domy opieki społecznej, szkoły, świątynie, kawiarnie. Tradycją festiwalu stało się tatuowanie chodników i ścian Lublina dziesiątkami wierszy. Po każdym festiwalu pozostaje też mural z wierszem – jasny ślad poezji na tkance miasta.

Szczególnie ważne są dla nas „Mieszkania Poezji”, czyli spotkania w mieszkaniach prywatnych. Tak więc współtwórcami i animatorami „Miasta Poezji” są również ci, którzy w swoich mieszkaniach tworzą wydarzenia inspirowane poezją. W ramach tego programu festiwal dociera też do domów pomocy społecznej, a także do miejsc sfery publicznej, które tylko na czas festiwalu zmieniają się w poetyckie mieszkania. W tym roku „Mieszkania Poezji” można organizować także poza Lublinem.

Co roku wydajemy kolejne tomy poetyckie w dwóch seriach: „Poeci Lublina” to wybór wierszy współczesnych poetów naszego miasta. „Biblioteka Zapomnianych Poetów” przywraca pamięć o tych, których wiersze niesłusznie zniknęły z literackiego krwiobiegu.

Podczas festiwalu odbędzie się, jak co roku, slam – szczególny rodzaj poetyckiego konkursu, w którym zwyciężyć mogą tylko ci, którzy potrafią stworzyć silną więź ze słuchaczami. Natomiast dzięki „Małemu Miastu Poezji” festiwal po raz kolejny dotrze także do najmłodszych.

I tak ze słów na wolności, z tej rozsypanej antologii, z wnętrza której wyraźnie słychać rozmowy wierszy, „Miasto Poezji” po raz kolejny budzi się do życia, ciesząc się świętem swoich mieszkańców.
W trakcie dziesięciu edycji festiwalu odwiedzili nas m. in.: Wojciech Bonowicz, Zbigniew Dmitroca, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Mariusz Grzebalski, Paweł Huelle, Julia Hartwig, Ewa Lipska, Ryszard Krynicki, Piotr Matywiecki, Piotr Mitzner, Andrzej Niewiadomski, Eda Ostrowska, Jacek Podsiadło, Tomasz Różycki, Marcin Sendecki, Andrzej Sosnowski, Marcin Świetlicki, Adam Wiedemann, ks. Alfred Wierzbicki, Bohdan Zadura i wielu, wielu innych.

W tegorocznej edycji wystąpią m. in.: Bohdan Zadura, Joanna Mueller-Liczner, Agnieszka Wolny-Hamkało, Krzysztof Siwczyk, Andrzej Sosnowski, Paweł Sołtys (Pablopavo), Artur Szlosarek, Ilona Witkowska, Mariusz Grzebalski, Miłosz Biedrzycki, Andrzej Niewiadomski, Kira Pietrek.

Słowa kluczowe