Projekt „Opowieści o Lublinie” został realizowany w 2016 i 2017 roku przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” przy współpracy z Polskim Towarzystwem Historii Mówionej.

W ramach projektu wybrane zbiory fotograficzne i Historii Mówionej zostały opracowane i udostępnione w formie opowieści, tworząc cyfrowe narracje.

Projekt „Opowieści o Lublinie” został realizowany w 2016 i 2017 roku przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” przy współpracy z Polskim Towarzystwem Historii Mówionej.

W ramach projektu wybrane zbiory fotograficzne i Historii Mówionej zostały opracowane i udostępnione w formie opowieści, tworząc cyfrowe narracje.

Teatr NN

Idea projektu

Każda wielka historia składa się z opowieści o zwykłych ludziach. Aby je odnaleźć, wystarczy zapytać najbliższych. Projekt “Opowieści z Bramy: Wolność” zachęca młodzież, by poznała i pokazała innym mikrohistorie, które rozgrywały się w ich rodzinnych stronach.

Idea projektu

 “Opowieści z Bramy: Wolność” to projekt, który zakłada przygotowanie pięciu krótkich filmów dokumentalnych dotyczących ostatnich stu lat historii Lublina i Lubelszczyzny, skupiających się na tematyce wolności. W jego ramach odbywały się także warsztaty dla młodych twórców; zaplanowano również przygotowanie manifestu krótkiego dokumentu, który ma inspirować młodzież do podejmowania własnych prób filmowych.

Celem projektu nie jest jedynie prosta archiwizacja wspomnień. Jego twórcy chcą, by opowieści łączyły pokolenia - dlatego też za pomocą nowych technik i technologii zamieniają opowieści w filmy, które później znajdą się na portalu YouTube. Dzięki temu historie będą miały szansę trafić do najmłodszego pokolenia i zainspirować młodzież do prześledzenia dziejów własnych rodzin.

I edycja warsztatów "Mikrohistorie", fot. Karolina Kryczka-Kowalska 

Projekt to też szansa dla osób, które chciałyby spróbować swoich sił jako internetowi twórcy. Chętni biorą udział w kilkudniowych warsztatach “Mikrohistorie” prowadzonych przez pracowników Bramy Grodzkiej oraz Domu Słów, w czasie których mogą nauczyć się, jak bez użycia drogich środków nakręcić krótki film dokumentalny. Ćwiczą umiejętności potrzebne do rejestrowania, montażu i postprodukcji, tworzenia scenariuszy oraz promocji materiałów w internecie. Dowiadują się także, jak sprawdzać źródła i rzetelnie zbierać materiały - w tym historie mówione.

Nie bez znaczenia jest wyjątkowa więź, jaka tworzy się między dokumentalistą a osobą, która przekazuje swoje wspomnienia. Dla wielu ludzi udział w projekcie to okazja do odświeżenia kontaktów z dziadkami, znajomymi, sąsiadami. Młodzi nawiązują dialog z seniorami, którzy mogą podzielić się z nimi swoim doświadczeniem, historiami, marzeniami i pragnieniami. Być może dzięki temu uda się wzmocnić poczucie tożsamości i przynależności do wspólnej historii zarówno regionu, jak i całego kraju.

Harmonogram projektu:

23 sierpnia - 28 sierpnia 2018 - Mikrohistorie I. Pierwsza edycja warsztatów krótkich filmów dokumentalnych
27 września - 1 października 2018 r. - Mikrohistorie II. Druga edycja warsztatów krótkich filmów dokumentalnych
wrzesień - październik 2018 r. - publikacja filmów projektowych na portalu YouTube
25 października 2018 r., godz. 18, Sala Czarna Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN"  - Przegląd filmów z projektu "Opowieści z Bramy: Wolność”