Obecnie dany serwis jest w przebudowie. Już wkrótce będą Państwo mieli dostęp do wszystkich treści na nowej, szybszej i bardziej dostępnej stronie. Przepraszamy za wszelkie utrudnienia z tym związane.
Niezależny ruch wydawniczy
Nie możemy sobie wyobrazić podręcznika historii powszechnej, w którym nie byłoby rozdziału o tym, jak słowo pisane w formie kursujących ulotek, tajnych pisemek, podziemnej prasy i nieregularnych wydawnictw wpływało na wynik toczących się walk społecznych i politycznych. To właśnie pisanie – demaskujące i oskarżycielskie, a często zwyczajnie informujące – miało ważny udział w likwidacji gułagów i obozów koncentracyjnych, obalaniu wielu zbrodniczych reżimów. Właśnie dlatego, że słowo pisane mogło zawsze wiele zmienić, było ono przez wieki postrachem każdej autorytarnej władzy, która zwalczała je wszelkimi sposobami.
– Ryszard Kapuściński
Lubelskie niezależne wydawnictwa opublikowały 233 tytuły książkowe. Najwięcej książek – 37 tytułów – ukazało się nakładem wydawnictwa „Spotkania”.
W Lublinie i na obszarze tworzącym Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność”, od 1977 roku do zniesienia cenzury ukazywało się około 235 tytułów prasy niezależnej. W Lublinie wychodziło ponad 160 tytułów czasopism drugoobiegowych. W regionie ważnymi ośrodkami wydawniczymi były Puławy, Zamość, Kraśnik i Świdnik.
Wydawnictwo Vademecum zostało założone przez Wiesława Ruchlickiego i Zygmunta Kozickiego. W latach 1984–1986 wydało 11 książek.
Prasa niezależna wydawana w Regionie Chełmskim NSZZ "Solidarność" - spis tytułów
„Polska Rzeczpospolita Ludowa zapewnia obywatelom wolność słowa, druku, zgromadzeń, wieców, pochodów i manifestacji. Urzeczywistnieniu tej wolności służy oddanie do użytku ludu pracującego i jego organizacji, drukarni, zasobów papieru, gmachów publicznych i sal, środków łączności, radia oraz innych niezbędnych środków materialnych”
„Instytucja cenzury jest znana praktycznie od początku istnienia zorganizowanej państwowości. Dopiero jednak totalitaryzm uczynił z tego organu władzy nie tylko narzędzie umożliwiające ograniczenie przepływu informacji w społeczeństwie, lecz wręcz środek, który, gdy jest umiejętnie stosowany, może kreować sztuczną rzeczywistość”
W Domu Słów Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN" gromadzona jest niezależna prasa i książki wydane w Lublinie w latach 1977-1990. Osoby zainteresowane przekazaniem bibuły prosimy o kontakt:
Dom Słów
ul. Żmigród 1/ Królewska 17
20-110 Lublin
tel. 81 534 52 33
tel. 81 466 59 37