Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Uczestnicy

Prowadzący warsztaty i spotkania:


Iwona Chmielewska
 autorka książek, które nazywa "obrazowymi". Interesuje ją gra pomiędzy obrazem i tekstem, nieoczywisty kontakt tych dwóch mediów. Tworzy książki w których konstruuje bardzo precyzyjnie całościową narrację wizualną. Jako autorka picturebooków zaczynała w Korei Południowej, gdzie zostało wydanych ponad dwadzieścia jej książek. Książki te tłumaczone były na różne języki i wydawane na całym świecie. Otrzymywały też najważniejsze światowe nagrody. m.in. dwukrotnie Bologna Ragazzi Award i Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie. Wiele z jej książek przez ostatnie lata ukazało się też w Polsce. Iwona Chmielewska uważa, że picturebook jako całościowa koncepcja artystyczna może nie tylko bawić, śmieszyć, zachwycać, edukować ale też odpowiadać na potrzeby duchowe, prowokować najważniejsze pytania. Jej książki traktują o niepełnosprawności (Oczy, Gdzie jest moja córka?), niesprawiedliwości w podziale dóbr (Cztery zwykłe miski), niepozornych bohaterach codzienności (O tych, którzy się rozwijali). Jej najważniejsza książka Pamiętnik Blumki, o Doktorze Korczaku i jego koncepcji pedagogicznej, została przetłumaczona na siedem języków i nominowana do Deutscher Jugendliteratur Preis. Mieszka i pracuje w Toruniu.


Joanna Concejo
 urodziła się w 1971 roku w Słupsku. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, na wydziale grafiki, który ukonczyła dyplomem w 1998 r. Zajmuje się głównie Ilustracją książkową i rysunkiem. W 2004 jej prace zakwalifikowały się do wystawy Illustrators Exhibition of Children's Book Fair w Bolonii, w 2004 Zdobywa nagrodę: Calabria Incantata "Abracalabria" Altomonte (Włochy). Uczestniczy też w Biennale Ilustracji "Ilustrarte" w Barreiro w Portugalii w 2005, 2009 i 2013. Kilka indywidualnych wystaw poświęconych jej ilustracjom: "Attorno al giardino" w Bolonii i w galerii "Perve" w Lizbonie w 2009 r. wystawa ilustracji w bibliotece w Saint-Herblain (Francja) w 2011 r. "Tea with Alice" w Oxfordzie w 2012 r., "Un pas à la fois" ("Krok po kroku") w "Nei rami" w Bolonii , "W pracowni Joanny Concejo" w Galerii Angle w Saint Paul Trois Chateaux/ Francja, "Les visages de lointanin" w Museum Beurnier- Rossel w Montbéliard/ Francja, w 2014, "Historie osobne" w Galerii Arttrakt we Wrocławiu, w 2015 "It’s always the Tea Time" w Estonian Children’s Literatur Center w Tallinie, nastepnie w Rydze, Gdansku (i innych, wystawa "podróżująca"), "Capucetto Rosso" w Galeria dell’Incisiona Brascia / Włochy, w 2016 "Le petit chaperon rouge" w Eragny / Francja , "D’un monde à l’autre" (z Blandine Masure) w Patite Galerie w Reims / Francja. Joanna Concejo współpracuje regularnie z Le Petit Atelier de Paris (projektowanie użytkowe, ceramika, serie ilustrowane, unikaty), oraz ze szkołą ilustracji Fabbrica delle Favole - Macerata/ Włochy i z magazynem Influencia/ Francja. Współpracowała także z Empikiem (2016) nad serią do Empik Art Unlimited. Jej książki ukazują się we Włoszech (wyd. Topipittori), Francji (wyd. Rouergue, L’Atelier du Poisson Soluble, Casterman, Motus), Hiszpanii (wyd. OQO), Szwajcarii (wyd. Notari), Polsce (wyd.Tako i Format), Korei (BIR Publishing), Rumunii i Meksyku. Ilustrowana przez nią książka "Książę w cukierni" wydana przez wyd. Format została wybrana książką roku 2013 przez polską sekcję IBBY (kategoria ilustracja).


Magdalena Sikorska
adiunkt w Katedrze Filologii Angielskiej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zawodowo i prywatnie interesuje się literaturą wizualną. Jej publikacje na temat książek obrazkowych ukazały się w Polsce, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

 

 

 


Justyna Bargielska
poetka, prozaiczka. Debiutowała w 2003 roku tomem poetyckim Dating sessions. Następnie opublikowała China Shipping (2005), a w 2009 roku Dwa fiaty, za który otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia 2010. Laureatka III edycji konkursu poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego (2001) i nagrody specjalnej w konkursie im. Jacka Bierezina (2002). W 2010 roku opublikowała swoją pierwszą książkę prozatorską Obsoletki, za którą została uhonorowana Nagrodą Literacką Gdynia 2011, nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek dla najlepszej książki prozatorskiej lat 2010–2011, a ponadto znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2011 oraz wśród autorów nominowanych do Paszportu Polityki 2010. W 2012 roku ukazał się tom wierszy Bach for my baby, za który autorka otrzymała nominację do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz do nagród: Gryfia, Silesius i Nike (książka znalazła się w finale tej ostatniej). W 2013 roku wydała powieść Małe lisy, która przyniosła jej nominacje do Nagrody Nike i Warszawskiej Nagrody Literackiej. W 2014 roku ukazał się kolejny zbiór wierszy Bargielskiej – Nudelman, a w Teatrze Witkacego w Zakopanem miał premierę monodram Clarissima w wykonaniu Aleksandry Justy. W listopadzie 2015 Teatr Dramatyczny w Warszawie wystawił jej dramat „Moja pierwsza śmierć w Wenecji”. Od kilku lat prowadzi warsztaty prozatorskie i poetyckie w podyplomowym Studium Literacko-Artystyczym Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Prof. Jerzy Bartmiński
 językoznawca, lingwista, folklorysta, nauczyciel akademicki UMCS. Od 1999 r. członek Rady Języka Polskiego oraz komitetów PAN: Językoznawstwa, Nauk o Literaturze, Nauk Etnologicznych, Slawistycznego. W 2001 współorganizator Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Przemyślu, 2001-2004 dyrektor Instytutu Polonistyki tej uczelni. Od 2003 założyciel i przewodniczący Komisji Etnolingwistycznej przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów. Od 1993 r. przewodniczący lubelskiego gremium Katholischer Akademischer Auslander Dienst. 1990-2005 w ROAD/UD/UW. Od 2005 r. na emeryturze, nadal czynny zawodowo. Autor około 300 publikacji z zakresu językoznawstwa polonistycznego, etnolingwistyki i tekstologii, w tym 6 książek. Laureat min. w 1989 r. nagrody POLCUL, w 1991 r. Nagrody Kolberga, w 1999 r. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 
Ks. Alfred Marek Wierzbicki
urodził w 1957 roku w Maryninie. Ksiądz, wykładowca, poeta i pisarz od wielu lat związany z Lublinem. Od 1992 roku pracownik Katedry Etyki na Wydziale Filozofii KUL. W czerwcu 2008 roku decyzją ks. arcybiskupa Józefa Życińskiego został mianowany Prorektorem w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie. Pierwszym opublikowanym tomikiem Alfreda Wierzbickiego była książka poetycka pt. Jak ciemność w ciemności (1991). Potem ukazały się m.in.: Inaczej każdej wiosny (1993), Spotkania na placu (2001). W 2013 roku w ramach IV edycji Festiwalu Miasto Poezji został wydany tom Autoportret z miastem, w którym znalazł się wybór wierszy ks. Alfreda Wierzbickiego związanych z Lublinem.

 

Natalia Ciołek – prowadząca warsztat pracy z cudzoziemcami - jest mentorką międzykulturową w Centrum Wolontariatu w Lublinie i koordynatorką programu "W drodze - wolontariat na rzecz uchodźców". Do Lublina przyjechała z Łukowa, żeby studiować psychologię. W swojej rodzinnej miejscowości zetknęła się z Cudzoziemcami i niestety bardzo negatywnymi postawami Polaków. Na szczęście otwartości na innych oraz ciekawości Świata nauczyła ją babcia. Zakochała się w Lublinie i mówi o nim "Mój Dom". Tu postanowiła zacząć działać i żyć, a nie tylko być. Od 4 lat pracuje z Cudzoziemcami będącymi w procedurze o nadanie statusu uchodźcy, jak i tymi którzy jakąś formę ochrony otrzymali. Na początku był to tylko wolontariat, ale bardzo szybko stał się pasją, sposobem na życie, źródłem ogromnej wiedzy, skarbnicą przyjaźni oraz licznikiem pokonywanych kilometrów.

Behnam Rahbarifard jest Irańczykiem i pracuje w Centrum Wolontariatu jako mentor międzykulturowy. Jest artystą i muzykiem, ale też „złotą rączką” od pomagania innym. Sam będąc uchodźcą szybko nauczył się języka polskiego, był wolontariuszem, a dziś pomaga innym imigrantom odnaleźć się w Lublinie.

 

 

 

 


UCZESTNICY PRACOWNI:

Joanna Ambrozja Lewandowska - Absolwentka katedry Projektowania Graficznego i Multimediów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Książki są jej ulubioną formą ekspresji. Poprzez zamknięcie obrazów i przemyśleń w okładkę, umożliwia powrót do ulotnych treści i uczuć. Pracę rozpoczyna od analizy i poszukiwania rozwiązania danego problemu. W swoich książkach pragnie oswajać niewygodne i trudne tematy. Fascynują ją stare metody druku, introligatorstwo oraz praca z materiałem zecerskim. Studia ukończyła z oceną celującą uhonorowana medalem rektora ASP w Katowicach. W 2011 roku obyła staż graficzny w portugalskiej szkole CENCAL, na którym opracowywała temat "Granice książki wobec zmian w percepcji przekazu graficznego słowa". Jest laureatką konkursu na książkę dotykowo-fakturową dla dzieci niewidomych i niedowidzących, na który przygotowała książkę pt. "Leśne Zwierzęta" przybliżając dzieciom fakturę i kształt dzikich zwierząt. 
www.facebook.com/zachcianki/   

Karolina Jeske - rysowniczka, z wykształcenia architekt - zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Studiowała również w Akademii Sztuk Pięknych grafikę warsztatową. Poprzez rysunek zadaje sobie pytania dotykające życia , postaw i wartości człowieka.
Książki " obrazkowe" kocha za ich szczególną umiejętność i łatwość przenikania do wnętrza duszy.

 

 

 

 Ada Augustyniak 

Małgorzata Korczak - Porzuciła twardy biznes nowych technologii, aby zająć się tym, co daje jej radość i chęć działania– projektowaniem i grafiką artystyczną. Absolwentka wrocławskiej ASP, pielęgnuje swoje twórcze rozdowojenie jaźni, projektując logo oraz tworząc subiektywne wielkoformatowe rysunki gór. Uczestniczka wystaw zbiorowych oraz autorka indywidualnych. Jej prace znalazły się min. w wydawnictwie "Ulica Themersonów 2". Pełna pasji i energii,podróżniczka w poszukiwaniu inspiracji oraz niekończącego się rozwoju.
Nie umie się nudzić.

 

 

 Daria Voronina
Marta Tomiak