Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” jest samorządową instytucją kultury działającą w Lublinie na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” jest samorządową instytucją kultury działającą w Lublinie na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Fragmenty

„Puste miejsce przy stole” to nie jest kolejna książka o uchodźcach. To opowieść o tym, jak my sami radzimy sobie z pustym miejscem. To sześć bardzo indywidualnych opowieści o zetknięciu się ze światem, który się zawalił, z uchodźcami, o których tyle już przeczytaliśmy, obejrzeliśmy i usłyszeliśmy, z uchodźcami, których się boimy tak, jak boimy się czasem niezapowiedzianych gości.

W Lublinie przy wspólnym stole, w sierpniu 2016 roku, spotkało się kilka kobiet. Każda z nich była nieobojętna, każda z nich chciała stworzyć książkę o odrzuceniu, samotności, o uchodźstwie. W Pracowni Książki Nieobojętnej przekazywały sobie talerzyk myśląc o tych, którzy opuścili swoje domy w poszukiwaniu normalnego życia. Wtedy zrodził się pomysł, że to właśnie stół i sytuacja wspólnego przy nim siedzenia jest tym, co jest istotne i że to on będzie tematem tej książki. Czy wspólne tworzenie książki nieobojętnej może ratować komuś życie, czy zmienia świat na lepsze, czy może zmienia nas samych, sprawia, że to my chcemy być lepsi?
Zrobiłyśmy wspólnie książkę nieobojętną... Teraz zapraszamy do stołu. Przysiądziesz się?

Prace nad książką trwały niemal pół roku. Do jej stworzenia zaprosiliśmy sześć młodych artystek, które najpierw odbyły dwutygodniowe warsztaty pod opieką uznanych autorek: twórczyń nagradzanych na całym świecie picture booków Iwony Chmielewskiej i Joanny Concejo, lingwistki dr Magdaleny Sikorskiej oraz poetki Justyny Bargielskiej.

„Puste miejsce przy stole” to sześć niezależnych, graficznych opowieści o radzeniu sobie z tematem uchodźstwa. Opowiadają o głębokiej chęci pomocy, współczuciu, ale też o wyparciu i strachu. Prezentacje poszczególnych autorek są niezwykle osobiste; chętnie sięgają do swoich własnych doświadczeń życiowych, jednak w kręgu ich inspiracji znalazły się też dziecięce rysunki z czasów II wojny światowej czy wiersz Barańczaka „Jeżeli porcelana, to wyłącznie taka”.

Autorkami picutre booka „Puste miejsce przy stole” są:
Małgorzata MAUKO Korczak,
Joanna Ambrozja Lewandowska,
Marta Tomiak,
Dasza Voronina,
Karolina Jeske,
Ada Augustyniak.

"Ja dokładnie zdaję sobie sprawę, że książka nie ma takiej siły, żeby ulepszyć świat, żeby pomóc się mniej bać albo żeby załatwić szybko jakaś sprawę. Ona nie będzie interwencyjna, ani edukacyjna. Ona ma być taki spojrzeniem na drugiego człowieka, który znalazł się w takiej opresji jaką jest przemoc, pozbawienie domu, sytuacja którą trudno nam sobie wyobrazić. Myśmy tutaj starały się sprowadzić ten termin 'uchodźstwo' do spojrzenia w oczy drugiemu człowiekowi. Do sprowadzenia tego do wymiaru ludzkiego. Do zobaczenia trochę siebie w tej sytuacji, kiedy my byśmy były postawione przed takim strasznym momentem, że trzeba wszystko zostawić i pójść gdzieś w nieznane."
Iwona Chmielewska

"W moim indywidualnym procesie pracy nad naszą książką najważniejsze okazało się odkrycie, co to znaczy, że miejsce jest „puste”, czy ono jest naprawdę puste, czy tylko pozornie? Czy dodatkowy talerz na wigilijnym stole nie pełni raczej w naszej kulturze funkcji przykrycia czegoś niewygodnego, uśpienia trudnych emocji? Dodatkowy talerz uspokaja nas, jest kulturowym, odgórnym dowodem wspaniałomyślności, otwartości i współczucia..."
Ada Augustyniak, uczestniczka Pracowni

"We współczesnym świecie historię każdego miasta europejskiego
współtworzą uchodźcy i przybysze z innych krajów, ci którzy utracili swoją ojczyznę i swój dom. W tej nowej i dramatycznej dla nich sytuacji spotykają się z wieloma problemami, są często traktowani jak niechciani „obcy”.
Chcemy opowiedzieć ich historie. Poprzez picturebook nie jesteśmy w stanie zmienić ich życia, ale możemy przywrócić im poczucie godności, pokazać ich problemy i dać rodzaj wsparcia oraz solidarności.
Pracownia Książki Nieobojętnej powstała, aby poprzez literaturę
zaangażowaną budować wśród odbiorców wrażliwość na problemy społeczne."
Tomasz Pietrasiewicz