Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” jest samorządową instytucją kultury działającą w Lublinie na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” jest samorządową instytucją kultury działającą w Lublinie na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Teatr NN

Goście festiwalu 2019

JURIJ ANDRUCHOWYCZ - urodzony w 1960 roku. Ukraiński poeta, prozaik, eseista, tłumacz i wokalista. Jeden z najwybitniejszych współczesnych twórców literatury ukraińskiej, którego dorobek doceniany był wielokrotnie na arenie międzynarodowej, m.in. laureat Nagrody Herdera, Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” i Międzynarodowej Nagrody Literackiej Vilenica. Polskim czytelnikom znany jest m.in. z powieści Rekreacje (1992), Moscoviada. Powieść grozy (1993), Perwersja (1996) oraz Dwanaście kręgów (2003), zbiorów eseistycznych Erz-herz-perc (1996), Moja Europa (2000, wraz z Andrzejem Stasiukiem), Diabeł tkwi w serze (2006) i Leksykon miast intymnych (2011), a także z tomów poetyckich Piosenki dla martwego koguta (2005) oraz Egzotyczne ptaki i rośliny (2007). W 2005 roku ukazała się płyta Andruchoid, nagrana przez Andruchowycza wspólnie z Mikołajem Trzaską, Wojtkiem Mazolewskim i Maciem Morettim, wówczas też pisarz nawiązał współpracę z wrocławskim zespołem Karbido, z którym nagrał pięć płyt. Mieszka w Iwano-Frankiwsku.

 

 

MARCIN BARAN – urodzony w 1963 roku w Krakowie, gdzie nadal mieszka. Ostatnio wydał „Niemal całkowitą utratę płynności” (2012; Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius 2013 za najlepszą poetycką książkę roku) i „Zebrane” (2013).


MARCIN SENDECKI urodził się w 1967 roku w Gdańsku, dorastał w Tomaszowie Lubelskim, mieszka w Warszawie. Jest laureatem Silesiusa (za „Przedmiar robót”, 2014) oraz nagrody „Odry” i nagrody im. Wisławy Szymborskiej za „W” (2016). Ostatnio wydał „11 przypisów do 22 oraz 33 inne obiekty tekstowe”.

  

 

 

DOMINIK BIELICKI (ur. 1976), mieszka w Warszawie, debiutował w Filipince, publikował w Kresach, Czasie Kultury, Odrze i Wakacie. Wydał książki z wierszami: "Gruba tańczy" (Staromiejski Dom Kultury, 2008) i "Pawilony" (Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza, 2017).

 

 

 

 

JACEK BIERUT (ur. 1964), prozaik, poeta, autor pięciu powieści (ostatnio „Powstanie Grudniowe”, „Hajs” i „Pornofonia”) i trzech tomów wierszy (ostatnio „Frak człowieka”). Laureat nagród literackich. Jego książki były nominowane do nagrody Silesius, Angelus i innych. Współredaktor opracowania literatury dolnośląskiej po 1989 roku („Rozkład jazdy”) i redaktor dwujęzycznej (polsko-ukraińskiej) antologii poezji wrocławskiej i podwrocławskiej „Nielegalny prąd”. Współzałożyciel Fundacji na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza i powołanych przez nią księgarni Tajne Komplety (odszedł z Fundacji w roku 2017). Założyciel wydawnictwa j (wydawnictwoj.pl). Eseista, dramaturg, krytyk literacki, tłumacz, redaktor, wydawca. Mieszka we Wrocławiu.  
 

 

 

MARIA BRZEZIŃSKA – dziennikarka Radia Lublin (1971-2006), obecnie współpracownik RL, autorka audycji literackich, reportaży, adaptator i reżyser słuchowisk

Ważniejsze nagrody:
DWA TEATRY 2002 – „Przyjaciółki z Żelaznej ulicy” – nagroda za reżyserię radiowej ballady dokumentalnej ex aequo z Eugeniuszem Rudnikiem
DWA TEATRY 2003 – „Lekki wieżowiec” – słuch. poetyckie - nagroda za adaptację literacką
DWA TEATRY 2006 – „Treny dla Amelii” – słuch. poetyckie - nagroda za adaptację literacką
DWA TEATRY 2012 – „Próba czytania” – nagroda honorowa im. Krzysztofa Zaleskiego
GRAND PIK 2010 (Radio Pomorza i Kujaw) w ogólnopolskim konkursie na najlepszą audycję artystyczną za słuchowisko dokumentalne: „Wspólnota wielkiego płaczu”
PRIX ITALIA – nominacje słuchowisk „Lekki wieżowiec” (2003) i „Próba czytania”(2012)
PRIX EUROPA – nominacja i udział w konkursie - Berlin 2013 – kategoria audycja o muzyce „Wszystko jest możliwe”, polska nominacja słuchowiska poetyckiego „Miłość, droga pani Schubert” (2014), polska nominacja słuchowiska poetyckiego „Świat nie jest dobry na serce”(2015)
DWA TEATRY 2015 – Świat nie jest dobry na serce” – nagroda za reżyserię
GRAND PIK 2015 – nagroda specjalna w międzynarodowym konkursie na artystyczną formę radiową – słuchowisko poetyckie „Świat nie jest dobry na serce”
GRAND PRIX NOVA – Bukareszt 2015 – udział w finale międzynarodowego festiwalu słuchowisk - audycja pt. „Świat nie jest dobry na serce”
GRAND PRIX NOVA – Bukareszt 2016 – udział w finale międzynarodowego festiwalu słuchowisk – audycja pt. „Teatr cieni z architekturą w tle”
KONKURS SDP 2016 – wyróżnienie za słuchowisko „Na równiku w samo południe” w kategorii HISTORIA, nagroda im. Janusza Kurtyki 2008 – publikacja tomu wierszy „Poproszę o wróbla”
Uhonorowana m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
Medalem LUMEN MUNDI przyznawanym przez Metropolitę Lubelskiego Arcybiskupa Józefa Życińskiego (1999)

 

 

 

MAREK DANIELKIEWICZ (ur.1958) – poeta, recenzent literacki i teatralny, felietonista, rysownik. Dwukrotny laureat Warszawskiej Jesieni Poezji (1987 i 1988) i Nagrody literackiej im. Józefa  Czechowicza w Lublinie (1991 i 1994). Od 1989 związany z lubelskim kwartalnikiem Akcent. Przekłady wierszy na języki angielski, litewski, niemiecki, węgierski, francuski, rosyjski, ukraiński i włoski. Ostatnio opublikował arkusz poetycki w języku polskim i włoskim pt. Pożegnanie (2019).

 

 

fot. M. K.SŁAWOMIR HORNIK - ur. w 1986, mieszka we Wrocławiu.  (fot. M. K.)


BOGUMIŁA JĘCEK - Poetka, laureatka wielu konkursów poetyckich. Jej utwory były prezentowane na antenie Polskiego Radia, publikowane w pismach „Akant”, „Fragile”, „Topos”, „Fraza”, Arterie”, „PAPERmint”. Wydała dwa tomy poetyckie: „Czarne koronki” – nagroda główna w XIX OKP „Dać świadectwo” (książka była nominowana do nagrody za najlepszy poetycki debiut na festiwalu „Złoty Środek Poezji”) i „Rozdziały” – wydawnictwo „Kwadratura”.

 

 

GRAŻYNA LUTOSŁAWSKA - dziennikarka i pisarka. Od 1988 roku związana z Radiem Lublin. Od połowy lat 90. prowadzi audycję poświęconą kulturze: "Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa". Autorka i reżyserka m.in. cotygodniowego słuchowiska "Bazarek" (od 2015). Wykładowczyni na UMCS, moderatorka wydarzeń kulturalnych. Autorka sztuk teatralnych: "Anioł za lodówką" i "O dwóch krasnoludkach i jednym końcu świata", książek dla dzieci (m.in. "Bajek od rzeczy"), esejów m.in. w berlińskim magazynie "polenplus", "Kontekstach", "Akcencie", "Krainie Bugu", tekstów piosenek (także do spektakli teatralnych). Jej książka "Leon i kotka, czyli jak rozumieć mowę zegara" otrzymała wyróżnienie literackie polskiej sekcji IBBY oraz tytuł Białego Kruka przyznawany przez Bibliotekę Książek dla Dzieci i Młodzieży w Monachium. Opowiadanie z tomu "Wielkie zmiany w dużym lesie" opublikowano w międzynarodowym zbiorze opowiadań "Fremd sein" (Stuttgart 2010). Laureatka m.in. tytułu Mistrz Mowy Polskiej i Nagrody Miasta Lublin za Całokształt Działalności.


JAKOBE MANSZTAJN  (ur. 1982) – poeta, bloger. Autor tomiku Wiedeński high life (2009), za który otrzymał Wrocławską Nagrodę PoetyckąSilesius 2010 w kategorii debiut roku oraz nominację do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii poezji. Ponadto jest laureatem plebiscytu Gazety Wyborczej Sztorm Roku 2010 w dziedzinie literatury, a także nagrody im. Andrzeja Walentynowicza (za projekt K3 Sopot Slam). Publikował m.in. w Tygodniku Powszechnym, Odrze, FA-arcie, Lampie, Ricie Baum. Tłumaczony na wiele języków, m.in. na francuski, białoruski, hebrajski, angielski, norweski.

 

 

 

 

JACEK PODSIADŁO (ur. 1964) poeta, prozaik, tłumacz, dziennikarz, felietonista; zwany także poetą buntu, kontestatorem. Jeden z najpopularniejszych poetów formacji „BruLionu”. Poeta jest twórcą i redaktorem internetowego Domowego Radia "Studnia". Radio rozpoczęło swoją działalność w 2009 roku. Jacek Podsiadło jest laureatem wielu nagród literackich: Brulionu Poetyckiego (1992), nagrody im. Georga Trakla (1994), Nagrody Kościelskich (1998), Nagrody Miłosza (2000) oraz dwukrotnie Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius" (2015 i 2017). W 2015 roku otrzymał Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej (ex-aequo z Romanem Honetem).
 

 


 

JUSTYNA RADCZYŃSKA (1965) – poetka, redaktorka serwisu nieszuflada.pl, współautorka portalu literackie.pl. Autorka książek poetyckich: „Podmiana Joli Grosz” (2005), „Nawet” (2007), „Kometa zawraca” (2009), współredaktorka antologii poezji kobiet „Solistki” (2009), współtłumaczka (z Angeliką Adamczyk) wierszy Agi Miszol , laureatki Międzynarodowej Nagrody im. Z. Herberta 2019), współzałożycielka Stowarzyszenia Unia Literacka

 

 

 

MARCIN ZEGADŁO (ur. 1977) poeta, felietonista. Wydał sześć tomów wierszy Monotonne rewolucje (Stowarzyszenie Litrackie im. K.K. Baczyńskiego, Łódź 2003), nawyki ciał śpiących (Biblioteka Studium, Zielona Sowa, Kraków 2006), Światło powrotne (Wydawnictwo Kwadratura, Łódź 2010), Cały w słońcu (SPP Oddział w Łodzi, Biblioteka Arterii, Łódź 2014), Hermann Brunner i jego rzeźnia (Wydawnictwo Forma, Szczecin 2015) oraz ZAWSZE ZIEMIA (SPP Odział w Łodzi, Dom Literatury, Łódź 2018). Poezje i prozę publikował w prasie literackiej m.in. w Studium, Odrze, Akcencie, Chimerze, Czasie Kultury. Laureat Nagrody Miasta Częstochowy w dziecinie kultury. Współpracuje z warszawską Gazetą Wyborczą. Jego wiersze tłumaczone były na język rosyjski i ukraiński. Mieszka w Częstochowie.

 

 


 

EWA FRĄCZEK - urodzona w 1984 r. w Lublinie. Nie reprezentuje żadnego nurtu, ani żadnej szkoły, właściwie niczego – ewentualnie swoje miasto, chwilowo porzucone. Na co dzień pisze głównie materiały edukacyjne. Jej najnowsza książka poetycka, Reorientacja (2017), to efekt zdobycia I miejsca w 8. Konkursie na zbiór wierszy O Syfon Scherfera. Z wykształcenia filozof i historyk. Z Miastem Poezji związana luźno, ale za to już od pierwszej edycji, kiedy z grupą znajomych (Grupa Q), w ramach festiwalu, stworzyła „Galerię Słów” na Dolnej Marii Panny. Chciałaby napisać książkę historyczną i wrócić do Lublina, gdyż obecnie mieszka w Warszawie (fot. Wojtek Rojek).

 

 

 

 

 

 

 

Słowa kluczowe