Zapraszamy wszystkich, których rodziny związane są z żydowskim Lublinem i Lubelszczyzną na “Zjazd Lublinerów 2017”, organizowany przez Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN”.

Zapraszamy wszystkich, których rodziny związane są z żydowskim Lublinem i Lubelszczyzną na “Zjazd Lublinerów 2017”, organizowany przez Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN”.

Teatr NN

Zjad Lublinerów – Edycja 2017

 

W dniach 3–7 r. w Lublinie odbyło się pierwsze od 70. lat międzynarodowe spotkanie żydowskich mieszkańców miasta i ich potomków. Zjazd Lublinerów stanowił ważną część obchodów 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich i miał za zadanie podkreślić znaczenie żydowskiej społeczności miasta w jego historii.

 

Czytaj więcej

Chciałbym bardzo podziękować tym wszystkim, którzy na zaproszenie Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” wzięli udział w Zjeździe Lublinerów. Dla większości z Was wiązało się to z odbyciem długiej i męczącej podróży z różnych stron całego świata.

Wielu z Was miało wątpliwości, czy warto przyjeżdżać do miejsca, które w ich pamięci związane jest z zagładą najbliższych i wspomnieniami o antysemityzmie polskich sąsiadów.

Dziękuję Wam za to, że mimo tych obaw zdecydowaliście się być razem z nami w Lublinie. Mam nadzieję, że po dniach tu spędzonych każdy z Was może powiedzieć że warto było przyjechać.

Bardzo bym chciał żebyście wiedzieli, że Lublin pamięta o swoich żydowskich mieszkańcach, którzy pozostali tu na zawsze. My w Bramie czujemy się strażnikami pamięci o nich.

Dla Was rozrzuconych po całym świecie niech Brama będzie jak latarnia wskazująca miejsce, z którym przez długie lata związana była historia Waszych rodzin. Jesteśmy dla Was i czekamy na Was.

Do zobaczenia w Lublinie.

Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN"