Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Jarosław Kaczmarek

Jarosław Kaczmarek to warszawski opowiadacz historii, związany ze Stowarzyszeniem Studnia O. Działa również jako indywidualny twórca, współorganizuje projekty, których przedmiotem jest sztuka opowiadania historii. Przekazuje swoją pasję, prowadząc warsztaty z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Jest animatorem kultury, autorem opowiadań. Opowiada także pieśnią, komponując muzykę do własnych tekstów. Gra na gitarze, jest twórcą zespołów Księżycovo i Buszmeni. W Lublinie gościł na festiwalach Wędrowne Spotkania z Opowieścią (2010), Zaczarowany Lublin (2011) oraz na Festiwalu Opowiadaczy "Słowo Daję".
 

 

Czytaj więcej

Camilla Dell’Agnola (ur. 1978)

Camilla Dell’Agnola (ur. 1978)

Aktorka, śpiewaczka i muzyk, po ukończeniu studiów w mediolańskim Conservatorio G. Verdi w klasie skrzypiec studiowała improwizację w kontakcie i taniec współczesny u Arielli Vidach w Mediolanie.

Czytaj więcej

Manya Maratou

Jedna z pionierek odrodzenia storytellingu w Grecjii. Pracuje od 1996 roku jako artystka prezentująca historie z bogatego repertuaru tradycji ustnej – mitów i opowieści ludowych, a także nauczycielka sztuki opowiadania.

Czytaj więcej

César Brie (ur. 1954)

César Brie urodził się w Buenos Aires w Argentynie. W wieku 18 lat przyjechał do Włoch z grupą teatralną Comuna Baires, której był współtwórcą, a także aktorem – w wielu produkcjach reżyserowanych przez Renza Casaliego i Lilianę Duca. Pracując z tym zespołem, zaczął rozwijać własną twórczość – sztukę apatrydy, powstającą w kontakcie z różnymi rzeczywistościami, jakie napotykał na swej drodze w konsekwencji wyboru życia na emigracji.
 

 

Czytaj więcej

Sista Bramini (ur. 1958)

Sista Bramini – dyrektor artystyczna, reżyserka, autorka tekstów i opowiadaczka kompanii teatralnej O Thiasos TeatroNatura. Wyreżyserowała ponad 20 spektakli prezentowanych w parkach, rezerwatach przyrody i stanowiskach archeologicznych we Włoszech i poza ich granicami. Od ponad 15 lat prowadzi rezydencyjne laboratoria teatralne na łonie natury.

 


Sista Bramini to kobieta aojd, zachodnia griot, która potrafi wprawiać przyrodę w wibracje, ożywiając na nowo mity założycielskie naszej kultury klasycznej. Rzymska artystka w sposób systematyczny opowiada o żywiołach natury pięknym i gwałtownym językiem mitologii.
Federico Mascagni, L’Unità (Reggio Emilia), 2013

Czytaj więcej

Khadija Hassala

Mój repertuar wpisuje się w niezmiernie bogatą i zróżnicowaną marokańską tradycję ustną. Zbieram opowieści od ludzi, u źródeł, opowiadam je w oryginalnym języku (dialektach arabskich i berberyjskich). Tłumaczę i adaptuję teksty stosownie do potrzeb publiczności.

Khadija Hassala

 

Czytaj więcej

Dominique Lautré (ur. 1956)

Autor tekstów, aktor i reżyser teatralny urodzony w Béziers w 1956 roku. Absolwent Cours Florent, prywatnej francuskiej szkoły teatralnej prowadzonej przez Françoise Piat, oraz American Center Blanche Salant.


 

 

Czytaj więcej

Daniela Marcello

Daniela Marcello rozpoczęła swą drogę teatralną w 1989 roku na Sardynii, kształcąc się w Teatro delle Mani, a później w Teatro Alkestis, gdzie współpracowała przy organizacji wydarzeń i uczestniczyła w najważniejszych produkcjach zespołu (aktorka w Sabellicus, Occhi nel buio, Makbet, Kafka – Cagliari, 1990–1999).

Czytaj więcej

Joanna Sarnecka

Antropolog kultury, etnograf, tancerka, aktorka, bajarka. Brała udział w wielu warsztatach aktorskich (min. minimal art, czy warsztatach teatru ruchu i pantomimy podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu), opowiadackich i tanecznych. Prowadzi warsztaty tańców tradycyjnych dla różnych grup wiekowych od przedszkolaków po słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jako animator, prowadzi zajęcia świetlicowe i taneczne w Beskidzie Niskim, gdzie mieszka. Autorka opowiadań i bajek. Laureatka konkursu Tygodnika Powszechnego na opowiadanie oraz konkursu na prozę kryminalną zorganizowanego przez Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu.
 

Czytaj więcej

Polscy opowiadacze historii

Narodziło się wraz z samą historią ludzkości; nie ma ani nigdzie nie było społeczeństwa
nieznającego opowiadania; wszystkie klasy, wszystkie grupy ludzkie mają swoje
opowiadania, a często w tych samych opowiadaniach znajdują upodobanie ludzie o
najrozmaitszych, często przeciwstawnych kulturach. Opowiadanie drwi sobie z dobrej czy
niedobrej literatury; międzynarodowe, ponadczasowe, ogólnokulturowe jest zawsze obecne,
jak życie. 
(Roland Barthes)


Kultura słowa była od zawsze mocno zakorzeniona w sile przekazu słowa mówionego. Szczególnie w kuturze wyrastającej w tradycji chrześcijańskiej. Przykładem kunsztu mówcy byli niegdyś dominikanie głoszący godzinne kazania. Mówiąc o fascynacji słowem mówionym w Polsce należy pamiętać o pierwszych improwizacjach (z teatralnym zacięciem) romantyków (mdlejący Mickiewicz, nietykalność poety jako medium). W polskiej tradycji kultury opowiadania historii byli niegdyś bajarze czy tak zwani gawędziarze.

Czytaj więcej

Festiwal Opowiadaczy "Słowo Daję"

Festiwal Opowiadaczy organizowany jest od kilku lat w Lublinie przez Fundację Kultura Enter. Jej partnerami są Warsztaty Kultury (instytucja kultury Lublina powstała w wyniku podziału Centrum Kultury w Lublinie) i O.pl – Polski Portal Kultury. Projekt przygotowuje Karolina Waszczuk. Jak ogłasza Centrum Kultury w Lublinie: "To trzy dni mądrości słowa zawartej w niezwykłych historiach przedstawianych przez kilkunastu najlepszych opowiadaczy z Polski". Główny cel wydarzenia to ukazanie wielokulturowej tradycji Lublina i Lubelszczyzny poprzez opowiadanie lubelskich legend przekazywanych przez ludowych gawędziarzy i bajarzy, a także opowieści historycznych prezentujących najważniejsze wydarzenia związane z historią Lublina. Kolejnym założeniem festiwalu jest przybliżenie kultury państw, z którymi współpracuje Lublin – Ukrainy, Hiszpanii, Litwy i Francji – poprzez zaproszenie opowiadaczy z zagranicy, m.in. Janet Blake i Laurence Benedetti.

Czytaj więcej

Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści "MuBaBaO"

Pod tą nazwą funkcjonuje aktualne nazwane i stworzone przez Michała Malinowskiego Muzeum Opowiadaczy Historii. Specjalnie przygotowana sala przy rodzinnym zabudowaniu została otwarzona w 2002 r. w Czarnowie w gminie Konstancin-Jeziorna (pod Warszawą). To pierwsze tego rodzaju muzeum na świecie gromadzące zbiory światowych tradycji ustnych. Według twórcy za cel stawia sobie ono wpływ na rozwój osobowości i kreatywności odwiedzających. Jak można przeczytać na stronie internetowej muzeum: "Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści jest niezwykłym miejscem spotkań ze Słowem Mówionym i Myśleniem Kreatywnym". Zwiedzający (dzieci i dorośli) biorą udział w wydarzeniach związanych z opowiadaniem bajek, przekazywaniem opowieści i legend. Miejsce to "poprzez nową formę myślenia o eksponacie, wystawie i zwiedzającym prezentuje unikalną kolekcję tego, co do tej pory było nieuchwytne, a co stanowi dorobek wielu światowych kultur"

Czytaj więcej

Stowarzyszenie Grupa Studnia O.

Działające od 1997 r. pierwsze w Polsce stowarzyszenie opowiadaczy o charakterze edukacyjnym i animującym działania parateatralne. Realizuje projekty społeczno-kulturowe, m.in. „Opowiedz sąsiedzie”, „Bajanie na polanie”, „Cudowna podróż. Wędrowny festiwal opowiadania 2012”, „Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania 2012″, "Scena Opowiadania 2013", "Mali ambasadorowie kultury. Opowiedz swoją Warszawę". Źródłem opowieści jest tradycja literatury ustnej oraz historie autorskie. Opowiadane historie pochodzą z różnych stron świata (m.in. z Afryki, Bliskiego Wschodu, Syberii), kultur (m.in. opowieści żydowskie, cygańskie) i czasów (m.in. tradycyjne baśnie, legendy miejskie, opowieści futbolowe).

Czytaj więcej