Radca prawny, były kierownik Radia Akademickiego UMCS i dyrektor Lubelskiego Studia Teatralnego.
Artykuły ze słowem kluczowym "Temat: Kultura w Lublinie"
Festiwal Opowiadaczy organizowany jest corocznie od 2008 r. w Lublinie przez Fundację Kultura Enter. Jej partnerami są Warsztaty Kultury (instytucja kultury Lublina powstała w wyniku podziału Centrum Kultury w Lublinie) i O.pl – Polski Portal Kultury. Projekt przygotowuje Karolina Waszczuk.
Jak ogłasza Centrum Kultury w Lublinie:
To trzy dni mądrości słowa zawartej w niezwykłych historiach przedstawianych przez kilkunastu najlepszych opowiadaczy z Polski.
Andrzej Rozhin – reżyser teatralny, aktor, scenarzysta, dyrektor teatrów.
Henryk Kowalczyk – dyrektor artystyczny teatru Scena 6, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie.
Janusz Opryński – współzałożyciel i reżyser Teatru Provisorium, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Konfrontacje Teatralne, dyrektor programowy lubelskiego Centrum Kultury.
Elżbieta Bojanowska (1957–2001) – aktorka teatru Grupa Chwilowa, założycielka (wraz z mężem, Leszkiem Bojanowskim) Teatru z Lublina i jego reżyserka, monodramistka.
Julia Hartwig – jedna z najbardziej uznanych współczesnych polskich poetek, także pisarka, eseistka, tłumaczka z języka francuskiego i angielskiego, autorka wstępów do albumów Edwarda Hartwiga.
Julia Hartwig urodziła się 14 sierpnia 1921 roku w Lublinie. Tutaj ukończyła szkołę podstawową i średnią, w 1939 roku zdała egzamin maturalny. W Lublinie, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, rozpoczęła studia, następnie przeniosła się do Warszawy. Wielokrotnie przebywała za granicą, gdzie kontynuowała pracę literacką, pisząc własne utwory poetyckie, a także pracując nad przekładami, między innymi z literatury francuskiej.
Poetka ma w dorobku ponad 25 tomów wierszy, jest także autorką szkiców, felietonów, poematów prozą, monografii pisarzy i poetów, z których za najważniejszą uważa się monografię poświęconą Apollinaire'owi.
Mirosław Olszówka („Kiton”) – mim, współtwórca teatru Scena Ruchu, menadżer zespołów muzycznych Voo Voo i Osjan, producent widowisk i koncertów, dyrektor międzynarodowego festiwalu „Inne Brzmienia Art’n’Music Festival”.
Lubelskie Studio Teatralne było instytucją miejską istniejącą od 1987 roku. Jego siedzibą była Brama Grodzka w Lublinie. Działały tu cztery teatry: Teatr Wizji i Ruchu, Scena 6, teatr Provisorium i Grupa Chwilowa. Pierwszym dyrektorem LST był Sławomir Jankowski, pełnił tę funkcję do 1989 roku. Jego miejsce zajął Aleksander Szpecht, który kierował LST do 1991 roku.
Absolwent PWST w Warszawie. Aktor teatrów: Na Woli w Warszawie (1976–1986) i im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Współpracował z teatrem Scena 6 przy spektaklu Świętokradztwo.
Włodzimierz Staniewski – założyciel, reżyser i dyrektor Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”; reżyser międzynarodowych programów kulturotwórczych, twórca autorskiej metody treningu aktorskiego i esejów teatralnych; wykładowca.
Festiwal Teatrów Europy Środkowej „Sąsiedzi” istnieje w Lublinie od 2006 roku. Jego twórcą jest Witold Mazurkiewicz, aktor i reżyser Kompanii Teatr, która przez wiele lat działała w połączeniu z teatrem Provisorium. Czerwcowy festiwal z założenia miał być uzupełnieniem oferty październikowych „Konfrontacji Teatralnych” i w przeciwieństwie do nich stanowi imprezę konkursową. Instytucjonalnym organizatorem „Sąsiadów” jest Centrum Kultury w Lublinie.
Międzynarodowy Przegląd Teatrów Studenckich „Pleśń z oczu” – najmłodszy, ale największy festiwal teatrów akademickich w Lublinie – został powołany w 2010 roku. Jego oficjalnym organizatorem jest Fundacja Otwarty Dialog, a personalnie za koordynację działań odpowiada Karol Grabiec.
Studencki Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Kontestacje” powstał w 2005 roku przy Akademickim Centrum Kultury „Chatka Żaka” w Lublinie. Pomysłodawcą i pierwszym komisarzem był Szymon Pietrasiewicz, który w rok po powołaniu festiwalu został koordynatorem Przestrzeni Działań Twórczych Tektura, będącej odtąd współorganizatorem. Ambicją przygotowujących „Kontestacje” jest zgromadzenie na lubelskiej imprezie teatrów akademickich z całego kraju, ale – jak sami deklarują – „Kontestacje” stanowią przegląd teatrów „studenckich i nie tylko”.
Hanna Strzemiecka – choreograf i dyrektor Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej oraz Lubelskiego Teatru Tańca; pomysłodawca i dyrektor artystyczny Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie.
Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie to festiwal zainicjowany w 1997 roku. Jego pomysłodawczynią była Hanna Strzemiecka, która prowadziła Grupę Tańca Nowoczesnego Politechniki Lubelskiej, przekształconą z czasem w Lubelski Teatr Tańca – Centrum Kultury. Tu znalazła instytucjonalne oparcie dla swojej idei. Centrum Kultury stało się organizatorem imprezy, a ona jej dyrektorem. Spotkania odbywają się corocznie w początkach listopada i trwają sześć dni. Mają niekonkursowy charakter.
Międzynarodowy Festiwal „Konfrontacje Teatralne” (wcześniej pod nazwą Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Konfrontacje” w Lublinie) odbywa się od 1996 roku – zawsze w październiku. Jego organizatorem jest Centrum Kultury w Lublinie, gdzie swoją siedzibę ma kilka zespołów teatralnych – w tym teatr Provisorium.
Z inicjatywy jego reżysera i dyrektora Janusza Opryńskiego w styczniu 1996 roku zawiązała się Rada Programowa, w skład której weszli: Cezary Karpiński – ówczesny dyrektor Teatru im. J. Osterwy, Leszek Mądzik – dyrektor Sceny Plastycznej KUL, Janusz Opryński – dyrektor teatru Provisorium, Tomasz Pietrasiewicz – dyrektor Teatru NN, Włodzimierz Staniewski – dyrektor Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” i Aleksander Szpecht – dyrektor Centrum Kultury.
Miasto dwóch uniwersytetów, znakomitego wówczas środowiska teatralnego oraz tradycji Wiosen Teatralnych organizowanych tu w latach 1966–1974 przez Andrzeja Rozhina i Konfrontacji Młodego Teatru z lat 1976–1981 stało się naturalnym podglebiem nowej imprezy.
Jerzy Leszczyński – mim, choreograf, scenarzysta, reżyser teatralny, założyciel Teatru Wizji i Ruchu
Konfrontacje Młodego Teatru – festiwal teatralny odbywający się w latach 1976–1981 w Akademickim Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka”, gdzie swoją siedzibę miały wówczas zespoły teatralne o studenckim rodowodzie, m.in. Grupa Chwilowa, Provisorium, Scena 6.
Założyciel i właściciel Galerii Sztuki „Wirydarz” w Lublinie. Aktor, menadżer i opiekun Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL.