Spacer po Lublinie z Julią Hartwig odbył się 12 maja 2006 roku. Był częścią trzydniowego pobytu poetki w Lublinie.
Artykuły ze słowem kluczowym "Temat: Julia Hartwig"
Mapa lubelskich adresów zamieszkania Julii Hartwig i jej rodziny wraz z archiwalną historią poszczególnych obiektów.
Julia Hartwig urodziła się w Lublinie. Jej rodzina mieszkała początkowo w kamienicy przy ulicy Staszica 2. Następnie, po wielokrotnych przenosinach, na ulicy Narutowicza 23. Najbardziej znanym adresem kojarzonym z rodziną Hartwigów był adres podwórka pomiędzy ulicami Peowiaków 2 (dawniej Szpitalna 2) i Narutowicza 19. W tym miejscu znajdował się słynny zakład fotograficzny Hartwigów – początkowo prowadzony przez Ludwika Hartwiga, a następnie przejęty przed Edwarda Hartwiga.
Recenzje tomów poetyckich, wywiady, filmy i opracowania dotyczące twórczości Julii Hartwig.
Wykaz tomów poetyckich, szkiców, poematów prozą, reportaży, dzienników podróży, tłumaczeń i monografii autorstwa Julii Hartwig.
W 2009 roku podczas II edycji Festiwalu Miasto Poezji organizowanego przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” Julia Hartwig została uhonorowana nagrodą Kamień. Nagroda jest przyznawana za wybitny dorobek poetycki. W swej nazwie nawiązuje do tytułu debiutanckiego tomu Józefa Czechowicza, który ukazał się drukiem w 1927 roku w Lublinie. Pierwszym laureatem nagrody, przyznawanej od roku 2008 był Ryszard Krynicki.
Julia Hartwig urodziła się w Lublinie w 1921 roku. Rodzinne miasto na stałe opuściła po zakończeniu II wojny światowej – w 1946 roku. Jednak mieszkając w Warszawie, wielokrotnie powracała do miasta rodzinnego. Okazją były spotkania autorskie, promocje książek, festiwale poetyckie. W ostatnim czasie poetka najczęściej przyjeżdżała do Lublina na zaproszenie Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Wizyty Julii Hartwig w Lublinie miały miejsce w 1996, 2001, 2004, 2006, 2009, 2011, 2012 i 2014 roku.
Julia Hartwig zadebiutowała w maju 1936 roku na łamach pisma uczniowskiego „W Słońce” wierszem bez tytułu [ktoś zgubił słowo „poezja”].
Anna Kamieńska była najbliższą koleżanką Julii Hartwig w okresie gimnazjalnym. Poetka w wielu wypowiedziach wspomina dom Anny Kamieńskiej na ulicy Wieniawskiej i swoje pobyty w nim:
Anna Kamieńska była moją najbliższą przyjaciółką od wczesnych lat szkolnych. W jej rodzinie zawsze znajdowałam w jakimś sensie schronienie. Ponieważ dosyć wcześnie utraciłam matkę – miałam wtedy 9 lat – więc taki pobyt w domu, gdzie były trzy córki, matka i była właśnie moja przyjaciółka, nadomiar pisząca podobnie jak ja wiersze, to było wielkie szczęście mojego dzieciństwa późnego.
Ta przyjaźń przetrwała bardzo wiele. Oczywiście z czasem troszeczkę osłabła. Byłyśmy w różnych środowiskach, ja sporo byłam poza Polską, ale te więzi były zawsze bardzo między nami bliskie. To była osoba bardzo niezwykła, bardzo pracowita, bardzo utalentowana, której droga życiowa była wcale nie taka łatwa i dotyczyła także spraw teologii, religii, do której początkowo miała bardzo wielkie zastrzeżenia.
Wspomnienie Julii Hartwig zebrane w ramach programu Historia Mówiona.