Paweł Próchniak (prof. dr hab.) urodził się 22 listopada 1966 roku w Krakowie. Jest historykiem literatury i krytykiem literackim. Wykłada na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie.
Artykuły ze słowem kluczowym "Temat: Biografie"
Henryka Pustowójtówna (Anna Pustowójtówna, Anna Loewenhardt) – ur. 26.07.1838, zm. 2.05.1881 roku. Córka rosyjskiego generała, polska działaczka patriotyczna, uczestniczka powstania styczniowego i wojny francusko-pruskiej.
Antoni Pączek – działacz socjalistyczny i związkowy, poseł na Sejm RP, prezydent miasta Lublina w latach 1927–1929.
Roman (Szloma/Szlojme Haim) Litman (ur. w 1933 roku w Łęcznej, zm. 7 maja 2021 w Lublinie) – inżynier budownictwa lądowego (specjalizacja: mosty i budowle podziemne), absolwent Politechniki Warszawskiej; w latach 1957–1990 pracownik Wojewódzkiego Biura Projektów w Lublinie, gdzie kierował zespołem projektującym mosty i drogi; przewodniczący Filii Lubelskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie; członek Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Lublinie; wiceprezes Fundacji „Chrońmy cmentarze żydowskie w Lublinie”.
Dziennikarz, publicysta, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, realizator programów telewizyjnych. Uczestnik finałów ogólnopolskich festiwali i wielu publicznych pokazów filmowych, wielokrotnie nominowany do nagród.
Prawnik, społecznik, działacz syjonistyczny, prezes Judenratu.
Ludwik Fleck, mikrobiolog, autor tekstów filozoficznych – kalendarium
Prof. Jerzy Kłoczowski – historyk-mediewista, historyk kultury polskiej, w tym historii chrześcijaństwa w Polsce, specjalista historii Europy Środkowo-Wschodniej.
Spuścizna Czesława Miłosza obejmuje zbiory poezji, powieści, eseje, artykuły, listy i in. Jego prace zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Poniższa bibliografia zawiera wybór jego prac i tłumaczeń w porządku chronologicznym (zgodnie z datą wydania).
Czesław Miłosz (ur. 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach, zm. 14 sierpnia 2004 roku w Krakowie)
Czesław Miłosz (ur. 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach, zm. 14 sierpnia 2004 roku w Krakowie) – polski poeta i prozaik, historyk literatury, profesor literatury słowiańskiej w Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, profesor Uniwersytetu Harwarda, laureat Neustadt International Prize for Literature (1978), laureat literackiej Nagrody Nobla (1980). Za pomoc niesioną Żydom w czasie II wojny światowej uhonorowany przez Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata (1989), uhonorowany najwyższym odznaczeniem Rzeczypospolitej Polskiej Orderem Orła Białego (1994).
Lubelski weterynarz, profesor, rektor Akademii Rolniczej w Lublinie w latach 1981–1987, wiceprezes Światowego Stowarzyszenia Weterynaryjnego, prezes Lubelskiego Towarzystwa Naukowego.
Aktor teatru Scena 6 w latach 1978–1988. Doktor fizyki. Od 1988 roku mieszka w Kanadzie. Obecnie (2013) pracuje na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver w Kanadzie.
Elżbieta Bojanowska (1957–2001) – aktorka teatru Grupa Chwilowa, założycielka (wraz z mężem, Leszkiem Bojanowskim) Teatru z Lublina i jego reżyserka, monodramistka.
Julia Hartwig urodziła się w Lublinie. Jej rodzina mieszkała początkowo w kamienicy przy ulicy Staszica 2. Następnie, po wielokrotnych przenosinach, na ulicy Narutowicza 23. Najbardziej znanym adresem kojarzonym z rodziną Hartwigów był adres podwórka pomiędzy ulicami Peowiaków 2 (dawniej Szpitalna 2) i Narutowicza 19. W tym miejscu znajdował się słynny zakład fotograficzny Hartwigów – początkowo prowadzony przez Ludwika Hartwiga, a następnie przejęty przed Edwarda Hartwiga.
Julia Hartwig – jedna z najbardziej uznanych współczesnych polskich poetek, także pisarka, eseistka, tłumaczka z języka francuskiego i angielskiego, autorka wstępów do albumów Edwarda Hartwiga.
Julia Hartwig urodziła się 14 sierpnia 1921 roku w Lublinie. Tutaj ukończyła szkołę podstawową i średnią, w 1939 roku zdała egzamin maturalny. W Lublinie, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, rozpoczęła studia, następnie przeniosła się do Warszawy. Wielokrotnie przebywała za granicą, gdzie kontynuowała pracę literacką, pisząc własne utwory poetyckie, a także pracując nad przekładami, między innymi z literatury francuskiej.
Poetka ma w dorobku ponad 25 tomów wierszy, jest także autorką szkiców, felietonów, poematów prozą, monografii pisarzy i poetów, z których za najważniejszą uważa się monografię poświęconą Apollinaire'owi.
Antropolożka, pisarka, autorka książek wspomnieniowych.
Założyciel i właściciel Galerii Sztuki „Wirydarz” w Lublinie. Aktor, menadżer i opiekun Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL.