HGIS Lublin to serwis zawierający informacje o historii miasta i regionu, który umożliwia wyszukiwanie informacji na temat osób, wydarzeń, miejsc i źródeł. Informacje te prezentowane są na interaktywnych mapach, wykorzystujących historyczne źródła kartograficzne.

Serwis dedykujemy naszemu zmarłemu koledze Tadeuszowi Przystojeckiemu.

HGIS Lublin to serwis zawierający informacje o historii miasta i regionu, który umożliwia wyszukiwanie informacji na temat osób, wydarzeń, miejsc i źródeł. Informacje te prezentowane są na interaktywnych mapach, wykorzystujących historyczne źródła kartograficzne.

Serwis dedykujemy naszemu zmarłemu koledze Tadeuszowi Przystojeckiemu.

Teatr NN
×Strona tego Wydarzenia wymaga sprawdzenia, niektóre informacje mogą być nieprawidłowe lub może ich brakować.

Sesja sądu gajonego wyłożonego - 12 maja 1473 r.

1313.
Jan Smajdo zrzekł się na rzecz czapnika Wacława Czajki ogrodu położonego na przedmieściu między ogrodami Stanisława Kupczyka i Marcina Masłowskiego.
1314.
Maciej Fiolek z żoną Anną zastawili Stefanowi Szczepanowiczowi za siedem i pół grzywny połowę ogrodu położonego na tyłach ogrodu Jana Trzęsitoboły. Jeśli do św. Jana nie zwrócą pieniędzy, wówczas dadzą Stefanowi wprowadzenie w ten ogród.
1315.
Maciej Mylek zrzekł się na rzecz Handzela ogrodu, nabytego drogą podziału (spadku), położonego między ogrodami Ponikwodzkiego i Jakuba Winiarza.
1316.
Handzel zrzekł się na zasadzie zamiany na rzecz Macieja Mylka domu z wyposażeniem, który uzyskał z podziału dziedzictwa, położonego na rogu przy ulicy i obok domu Mikołaja Czecha.
1317.
Kowal Wawrzyniec Balanda miał przedstawić dowody w sprawie z przedmieszczaninem Szymonem o naprawę sześciu (smarownic a?) i kół oraz innych rzeczy. Ze względu na niestawienie się (Szymona) uchylono jego pozew.
1318.
Szymon Dyski z żoną Osanną zrzekli się na rzecz Andrzeja Gajka i kowala Nikiela domu ogrodem na przedmieściu, położonego przy ogrodzie Jana Trzęsitoboły.
1319.
Rajca Maciej Kuninoga zrzekł się na rzecz Jana Chanczyny domu narożnego, położonego na przedmieściu, przy domu kramarza Marcina i naprzeciw miejskich stodół solnych.
1320. Rajca Maciej Kuninoga zeznał, że otrzymał całą zapłatę za dom sprzedany Janowi Chanczynie.
1321.
Piotr Szachtarz zrzekł się na rzecz Bartłomieja Kokoszki dwóch domów z przynależnym do nich ogrodem, położonych na przedmieściu między klasztorem św. Brygidy a domem Teofila.
1322.
Piotr Szachtarz zeznał, że otrzymał zadatek w wysokości 16 grzywien za sprzedaż dwóch domów z ogrodem od Bartłomieja Kokoszki. Pozostałe do zapłaty 16 grzywien uiści w dwóch ratach. Jeśli tego nie uczyni, wtedy utraci zadatek i transakcja zostanie unieważniona.
1323.
Konwisarz Jakub po raz drugi przedstawił (do wykupu) płaszcz z prześcieradłem, zastawione przez rzeźniczkę Beatę za jedną grzywnę i trzy grosze (por. nr 1311).
1324.
Katarzyna wdowa po rajcy Mikołaju Żaku zrzekła się na rzecz Piotra Roszniata domu położonego między domami kuśnierza Mikołaja Neko a postrzygacza sukna Mikołaja Starego.
1325.
Nożownik Nikiel zrzekł się na rzecz szewca Tomasza ogrodu położonego między ogrodami bednarza Michała i Baryczki.
1326.
Piotr Roszniat po raz pierwszy przedstawił (do wykupu) zielony płaszcz kobiecy, zastawiony przez kuśnierza Stanisława Smorąga za siedem wiardunków.
1327.
Maciej Kuninoga otrzymał od rajców lubelskich 20 grzywien zapisanych w testamencie Marcina Kwanty, na domu położonym przy ulicy Grodzkiej, obok (domu) Andrisa z racji długu.
1328.
Archidiakon i pleban lubelski Jerzy Litwos z Kazanowa zrzekł się na rzecz Grzegorza Gołego ogrodu położonego między ogrodami Macieja Kuninogi i Jana Borzywego, z którego czynsz roczny płacony plebanowi lubelskiemu wynosi trzy wiardunki.
1329.
Bednarz Michał Rychlik miał przedstawić dowody w sprawie przeciw Scheffie kmieciowi z ŁopiennikaScheffa nie stawił się w sądzie i przegrał sprawę.
1330.
Mikołaj Opat zeznał, że Maciej Kuninoga zadośćuczynił mu w sprawie wszystkich sporów między nimi. Mikołaj skwitował Macieja (z jego zobowiązań) i anulował dotyczące ich zapisy.