Zakazane książki – cenzura w czasie wojny (1939–1944)
W latach wojennych hitlerowscy okupanci Lublina stosowali terror także przeciw słowu drukowanemu: polskiemu, wzywającemu do walki z okupantem, i hebrajskiemu, stanowiącego część kulturowego dorobku społeczności żydowskiej.
Spis treści
[Zwiń]Druk bibuły w Drukarni Popularna
W czasie wojny w Lublinie, podobnie jak w wielu innych miastach Polski, były drukowane zakazane przez Niemców ulotki i pisma. W Drukarni Popularna działała zorganizowana grupa drukarzy utrzymująca stały kontakt z podziemiem i drukująca bibułę. W Popularnej odbijano broszury, ulotki, afisze, fałszywe przepustki, dowody osobiste itp. W marcu 1944, na skutek donosu, Niemcy odkryli konspiracyjną działalność Popularnej. Wszyscy drukarze zostali rozstrzelani w maju 1944 roku na Majdanku1.
Spalenie księgozbioru Jesziwy (1940)
Fanatyczni wyznawcy nazizmu powrócili do zarzuconego w XX wieku zwyczaju palenia książek uznanych przez nich za nieprawomyślne. Jednym z najsłynniejszych takich działań była przeprowadzona w maju 1933 roku wielka akcja „oczyszczania” niemieckich bibliotek z dzieł napisanych przez Żydów, socjalistów oraz innej literatury „niszczącej niemieckiego ducha”.
W Lublinie świadectwem niszczenia przez Niemców żydowskiej książki jest relacja, która ukazała się w lutym 1940 roku w „Deutsche Jugend Zeitung” – młodzieżowym organie partii nazistowskiej:
Sprawą szczególnej dla nas dumy było zniszczenie biblioteki Akademii Talmudycznej, znanej jako największa w Polsce. Wyrzuciliśmy z budynku wszystkie te święte dla Żydów książki, przenieśliśmy je na dziedziniec, a potem podłożyliśmy ogień. Pożoga trwała 20 godzin. Żydzi stali wokół i płakali. Ich szloch niemal nas ogłuszał. Sprowadziliśmy orkiestrę i radosne dźwięki muzyki wojskowej zagłuszyły płacz tych Żydów2.
Relacja ta wskazuje, że wspaniały księgozbiór z lubelskiej Jesziwy uległ najprawdopodobniej całkowitemu zniszczeniu.
Literatura
Gdula P., Drukarstwo lubelskie, „Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska Lublin – Polonia”, Vol.VIII, 2, Lublin 1953.
Zieliński K., Zielińska N., Jeszywas Chachmej Lublin, Lublin 2003.
Przypisy
- Wróć do odniesienia P. Gdula, Drukarstwo lubelskie, „Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska Lublin – Polonia”, Vol.VIII, 2, Lublin 1953, s. 92.
- Wróć do odniesienia K. Zieliński, N. Zielińska, Jeszywas Chachmej Lublin, Lublin 2003, s. 168.