Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

"Polska. Kurier Lubelski" (2007–2013)

Historia lubelskiej gazety codziennej ukazującej się od 1957 do 2007 roku pod tytułem „Kurier Lubelski", a w latach 2007–2013 pod tytułem „Polska. Kurier Lubelski".

 

Spis treści

[RozwińZwiń]

„Polska. Kurier lubelski" – charakterystyka czasopismaBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

Dziennik „Kurier Lubelski” od 15 października 2007 roku był przygotowywany we współpracy z ogólnopolskim dziennikiem „Polska”, przyjmując nowy tytuł „Polska Kurier Lubelski”. Dziennik przejął makietę projektu „Polska”, zachowując jednak lokalną formułę o charakterze informacyjno-interwencyjnym. Redaktor naczelną i prezesem wydawnictwa „Kurier Lubelski” przed przejęciem go przez Polskapresse była Małgorzata Ilka. W artykule wstępnym redakcja pisała: „Od dziś trafia do Was «Polska» – nowy ogólnopolski dziennik. Rozpoczęliśmy z nim współpracę zachowując dotychczasowy charakter. Powiększyliśmy znacząco objętość by nie rezygnować z najważniejszych dla nas ciekawych informacji regionalnych. Pojawi się więcej opinii i komentarzy znanych osób. Będziemy jeszcze lepiej radzić. Poza tym przybliżać wydarzenia ważne i niecodzienne”1.

Spółka Kurier Lubelski Sp. z o.o. została oficjalnie przejęta 17 września 2008 roku przez grupę wydawniczą Polskapresse, jednego z największych wydawców prasy w Polsce. Nowym redaktorem naczelnym dziennika został Dariusz Kotlarz (20 września 2008 roku).

 

„Polska. Kurier Lubelski” pozostał gazetą lokalną, zaangażowaną we wszystko, czym żyje miasto i region, stawiającą na praktyczność przekazywanych informacji, dodatkowo wzbogaconą o informacje społeczne i polityczne z kraju i zagranicy (w rubrykach Fakty24-Świat i Fakty 24-Polska). Układ gazety był przygotowywany w formacie makiety tabloidowej, a na winiecie pojawiła się informacja: „naszą gazetę przygotowujemy we współpracy z «The Times»”.

Jak większość gazet wydawanych w Polsce tego okresu, dziennik „Polska. Kurier Lubelski” posiadał liczne dodatki, w tym ogólnopolskie wydawane przez wydawnictwo Polskapresse, np. „Sport-Express”, „Męska Rzecz”, „Nieruchomości”, „Dobra Kuchnia”, „Dom”, „Auto–Moto”, „Magazyn”, „Telemagazyn” oraz dodatki lokalne i specjalne: „Kobieta przy pracy”, „Trendy na topie”, „50+. Tygodnik pracownika, emeryta i rencisty”, „Korki we wtorki – testy dla maturzystów, gimnazjalistów”, „Junior Media. Tygodnik młodych Kuriera Lubelskiego”, „Vademecum Pacjenta” itd.

W ramach gazety ukazywały się rubryki tematyczne, m.in. sportowa, motoryzacyjna, mieszkaniowa, studencka, porad praktycznych, a także dla poszukujących pracy oraz uczących się, np. wtorki z maturą. W piątki ukazywało się wydanie magazynowe „Kuriera Lubelskiego” z całotygodniowym programem telewizyjnym pt. Lublin piątek wieczorem.

 

Dziennik będąc produktem i towarem rynkowym, wymagał zwrócenia uwagi konsumentów w taki sposób, by chcieli na niego wymienić swój czas i pieniądze. Do wydawnictwa głównego były więc dołączane liczne wkładki, załączniki drukowane, a także inne dokumenty, nierzadko posiadające odmienny format lub formę fizyczną (np. elektroniczne, audiowizualne czy dźwiękowe). Niektóre z tych dodatków były jedynie chwytem marketingowym mającym na celu zatrzymanie starych czytelników i pozyskanie nowych. Chodzi tu o dołączane do wydawnictwa głównego wszelkiego rodzaju serie książkowe, kolekcje skoroszytowe, filmowe, dyskografie czy nawet gadżety, np. na płytach CD – II wojna światowa: historia prawdziwa, Bezpieczna droga do szkoły itp., ponadto płyty z muzyką, np. Krzysztofa Komedy, płyty z filmami DVD w serii: Z domowej filmoteki, 07 zgłoś się, Wojna domowa, bajki dla dzieci, np. Bolek i Lolek, Wojownicze Żółwie Ninja, kolekcje pocztówek: Lubelskie na dawnej pocztówce, Lublin na starej fotografii, Lublin w malarstwie, Lublin zaginiony – kolekcja historyczna z cyfrowo odtworzonymi zabytkami, a także Album Lublina, Atlas wojskowy województwa lubelskiego itd. Na łamach dziennika często też pojawiały się kupony na tańsze zakupy, np. w hipemarketach E. Leclerc.

„Polska. Kurier Lubelski” – podejmowane tematyBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

„Polska Kurier Lubelski” niemal w całości poświęcony był miastu i regionowi. Wyrażał emocje i uczucia, uczestniczył w przekazywaniu zdarzeń i ich interpretacji, dostarczał czytelnikom rozrywki (krzyżówki, rebusy, horoskopy, dowcipy, satyrę), a także umożliwiał odbiorcom lepszą orientację na rynku usług czy cen towarów poprzez zamieszczanie reklam i ogłoszeń. Dla redakcji „Kuriera Lubelskiego” ważny był każdy dzień, bo każdy dzień był ważny dla czytelników. Na łamach gazety w rubrykach Aktualności, Wiadomości, Puls dnia, Lublin, Wokół Lublina podawano bieżące informacje z kraju, regionu i miasta. Pisano m.in. o unijnym wsparciu finansowym, planach inwestycyjnych na kolejne lata i potrzebie realizacji wcześniejszych (plany budowy galerii handlowej u stóp Zamku, potrzeba budowy tunelu pod Alejami Racławickimi, łączącego dzielnice Czechów i LSM, decyzja o budowie stadionu na 15 tys. widzów, czy kolejne etapy budowy obwodnicy miasta – droga S19). Pisano o planach przebudowy centrum miasta, konsultacjach w sprawie wyboru projektu przebudowy Parku Ludowego2 (w projektach był m.in. amfiteatr na wodzie i podziemne zejście pod Bystrzycę), zmianach statutów lubelskich rad dzielnicowych, zamknięciu Cukrowni Lublin, potrzebie budowy nowego schroniska dla zwierząt przy ulicy Metalurgicznej, zmianach nazw ulic, uchwaleniu nowego budżetu miasta, sprawie zagospodarowania Górek Czechowskich, poprawieniu standardu trasy wylotowej do Zamościa i Chełma, a także o planach uruchomienia Wschodniego Centrum Oparzeń w Łęcznej, remoncie wybiegu dla niedźwiedzi w zamojskim ZOO, wyróżnionej rewitalizacji zamojskiej Starówki w ogólnopolskim konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich, dożynkach powiatowych, protestach wokół odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego, stanie alarmowym rzek na Lubelszczyźnie itd.

 

Redakcja nie była też obojętna na to, co nas otacza, czym żyjemy i co nas wszystkich dotyczy. Na łamach dziennika znalazły się więc informacje o powstaniu podstrefy ekonomicznej na Felinie, płatnym parkowaniu w centrum miasta, powstających nowych ścieżkach rowerowych, dziurach na ulicach miasta, sprzedaży kamienic na Starym Mieście, utrudnieniach w ruchu spowodowanych remontami ulic, śmieciach i psich odchodach na chodnikach, amnestii dla zatrzymanych pijanych rowerzystów, nocnych autobusach kursujących przez cały tydzień, wspieraniu idei aktywnej rehabilitacji osób niepełnosprawnych, stypendiach dla zdolnych uczniów, przetargach na „gimbusy”, podwyżkach cen gazu itd.

 

Ogłaszano też i wspierano różnego rodzaju akcje i inicjatywy na rzecz rozwoju społeczeństwa i miasta oraz projekty w obszarze kultury i nauki (np. Lubelski Festiwal Nauki czy akcja Fundacji Sceny In Vitro pt. Dzieciństwo dzielnic zawierająca wspomnienia rodowitych mieszkańców Lublina, które warto utrwalić). Zwracano też uwagę na stan lubelskich kamienic i innych budowli, które przeżyły wiele, przetrwały wojnę, a niszczeją na skutek szkodliwego działania nie tylko chuliganów, ale także całego miasta, które zostawia je na pastwę losu. Pisano więc o potrzebie renowacji zabytkowych budowli na terenie miasta (m.in. zdewastowanej łaźni Łabęckich przy ulicy Farbiarskiej, zaniedbanej kamienicy przy ulicy Archidiakońskiej, potrzebie natychmiastowego remontu dworku na Węglinie czy ratowaniu zabytkowych nagrobków na terenie miasta i regionu), pisano też o zabytkach, którym przywrócono naturalne piękno, np. o XVII-wiecznej studni drewnianej przy kościele św. Agnieszki, renowacji kilku kamienic Starego Miasta za pieniądze z UE (artykuł Kamienice wypiękniały3), przebudowie arkadowego przejścia u zbiegu ulic Zamkowej i Podwale, otwarciu odrestaurowanego XIX-wiecznego budynku Teatru Starego czy odrestaurowanego zabytkowego kompleksu powizytkowskiego. Informowano również o sensacyjnych odkryciach archeologicznych, które na nowo odsłaniają historię Lublina, np. o podziemnych gotyckim mieście pod Teatrem Starym, czy odkryciu wczesnośredniowiecznego cmentarzyska Słowian na Sławinku. Często też prezentowano perły i perełki Lubelszczyzny, które wzbogacają turystyczną mapę i ofertę turystyczną regionu.


Na łamach dziennika informowano również o ważnych wydarzeniach w mieście i ważnych dla miasta, np. o odwołaniu marszałka województwa, uchwaleniu budżetu miasta Lublina, organizacji dnia papieskiego w intencji beatyfikacji Jana Pawła II, honorowym doktoracie KUL dla prof. Bartoszewskiego, o tym, że Lublin oddał bez walki zawodowy Batalion z 3 Brygady Zmechanizowanej do Chełma, a także o awansie Akademii Medycznej do rangi Uniwersytetu, organizowanym dla mieszkańców Lublina spacerze śladami Julii Hartwig i spotkaniu z poetką, o udanej komputeryzacji informacji archiwalnej z obozu na Majdanku, świętowaniu kolejnych rocznic strajków na Lubelszczyźnie, określanych mianem Lubelski Lipiec ’80, które w 1980 roku objęły cały region począwszy od Świdnika, gdzie 8 lipca zastrajkowali pracownicy Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Świdnik (w 2011 roku odbył się pierwszy pokaz filmu sprzed 30 lat, z I Zjazdu Lubelskiej „Solidarności”4), ale też o skandalicznym zachowaniu władz miasta, które odwdzięczyło się lokalem kwaterunkowym państwu Danucie i Sergiuszowi Riabininom, w zamian za ofiarowaną przez nich na cele kultury rodzinną kamienicę przy ulicy Złota 3. Pisano też o sprawach zwyczajnych i sensacyjnych: ujawniano kolejne osoby podejrzane o współpracę z komunistyczną bezpieką, informowano o oświadczeniach lustracyjnych pracowników lubelskich uczelni, zmianach nazw niektórych ulic, epidemii grypy w szkołach i przedszkolach, czadzie – cichym zabójcy, nietrzeźwym lekarzu, wszelkiego rodzaju zabójstwach i oszustwach na terenie miasta i regionu, wpadce przemytników papierosów, tragedii na stoku w Rąblowie, wypadkach drogowych, procesach sądowych włamywaczy itd.


W stałej rubryce Opinie publikowano felietony o politykach i politykierach, wychowywanej bezstresowo młodzieży, egalitaryzmie polskim, wahaniach na światowych giełdach, stosunkach międzynarodowych itp. W stałej rubryce Kultura odnajdziemy informacje o życiu i twórczości znanych artystów, piosenkarzy scen krajowych i międzynarodowych, informacje o znanych muzeach światowych, np. Metropolitan Museum of Art, o nominowaniu do „Oskara” filmu Katyń, przygotowywanych premierach (Traviata, Zemsta Nietoperza w Teatrze Muzycznym), nowym przedstawieniu „Stowarzyszenia Teatralnego Gardzienice” Antyczny kosmos Gardzienic5, organizowanym w Lublinie Konkursie Młodych Skrzypków, studenckim festiwalu piosenki, czy organizowanych każdego roku imprezach kulturalnych: Carnaval Sztuk-Mistrzów, Festiwal Inne Brzmienia, Noc Kultury, Jarmark Jagielloński, Festiwal Teatrów Europy Środkowej „Sąsiedzi”, Festiwal „Konfrontacje Teatralne” czy Europejski Festiwal Smaku. Odnajdziemy też wywiady z ludźmi kultury i sztuki, np. z Waldemarem Tatarczukiem – szefem Biura Wystaw Artystycznych, Ewą Łoś z okazji 40-lecia Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza, dziennikarką radiową Małgorzatą Sawicką, Anną Nawrot – szefową Galerii Białej, a także z nauczycielami i przedstawicielami świata nauki, robotnikami i rolnikami.

 

Odnajdziemy też informacje o koncertach gwiazd polskiej estrady, zaduszkach jazzowych, wykładach otwartych (np. Umberto Eco o brzydocie), przywróceniu do życia nieczynnej od lat Izby Drukarstwa przy ulicy Żmigród 1 przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, organizowanych wystawach – np. Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Lubelski w sprawie powołania w Lublinie Muzeum Wolnego Słowa (pomysłodawca Bernard Nowak) – czy o wystawie plakatów i rysunków Franciszka Starowiejskiego.

„Polska. Kurier Lubelski” – MagazynBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

W wydaniach „Magazyn” i „Lublin Piątek Wieczorem” pojawiały się też felietony i reportaże związane z ważnymi wydarzeniami z historii Polski (np. Zagadki Gibraltaru  Jak zginął Sikorski, Wokół święta Niepodległości – przedstawiający kluczowe wydarzenia z okresu I wojny światowej, patriotyczne uroczystości, teksty piosenek, obrazy upamiętniające wielkość RP i chwałę jej oręża), a także z historią miasta i regionu, np. cykl artykułów Mury, które pamiętają wiele6– odnajdywanie miejsc związanych z historią Lublina i regionu, Dumna historia lubelskiej bibuły7, Sagi Lubelszczyzny – o zacnych mieszczanach, sztandarach, powstańcach, żołnierzach, wojennych przygodach, wspomnieniach, np. Jak to Barszczewscy o Polskę wojowali, Na stepie w Barataju wszystko się zmieniło, Dziadzio Głowacki i inne duchy Nałęczowa. Przypominano też Lubelski Lipiec ’80 roku (Bez was nie byłoby nas8), wspominano awans „Motoru” do I Ligi9, prezentowano felietony historyczne (Bomby, które zabrały nadzieję na jutro o nalotach Luftwaffe na Lublin we wrześniu 1939 roku10).

 

W 2012 roku pojawił się cykl publikowany we współpracy z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków Lublin Pomnikiem Historii i cykl opracowany we współpracy Urzędem Miasta Lublin Lubelskie pomniki historii  – oba opisujące wyjątkowe miejsca i wydarzenia, które wpłynęły na ostateczny kształt miasta (dekoracja staromiejskich kamienic, historia zabytkowych kościołów itd.). Na łamach dziennika można było znaleźć opowieści i legendy czytelników o sile dawnych tradycji i genius loci Lublina, przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

 

Czytelnicy „Kuriera Lubelskiego” z lat 2007–2013 odnajdą w nim wszystko, co chcą znaleźć; począwszy od informacji sportowych po informacje z innych dziedzin, których nie znajdą w gazetach ogólnopolskich. Jest w nim problematyka gospodarcza, ekonomiczna, społeczna, są ploteczki z naszej łączki, ludzkie dramaty, co w życiu Lublina dzieje się obecnie i co będzie się dziać w przyszłości. „Kurier Lubelski” pozostał gazetą lokalną, która chce służyć czytelnikowi, zajmuje się jego sprawami, podpowiada, pomaga.

 


18 listopada 2013 dziennik powrócił do pierwotnego tytułu „Kurier Lubelski”.

 

Opracowała Anna Wojtysiak

Opis bibliograficzny czasopismaBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

Tytuł
„Polska. Kurier Lubelski”

Miejsce wydania
Warszawa: Polskapresse; Lublin: „Kurier Lubelski”, 2007–2013 (Drukarnia Udziałowa)

Format
40 cm

Numeracja
2007, nr 241 (15 października) – 2013, nr 267 (16/17 listopada)

Redaktorzy naczelni
Małgorzata Ilka
od 2008, nr 221 (20–21 września) – Dariusz Kotlarz

Zmiany wydawców
od 1 stycznia 2011 – Polska Press Grupy. Oddział w Lublinie

Adres redakcji
Lublin, ul. 3 Maja 14

Adres drukarni
Drukarnia Multico, Warszawa, ul. Matuszewska 14
 

Dodatki
Ogólnopolskie wydawane przez wydawnictwo Polskapresse: „Sport-Express”; „Męska Rzecz”; „Nieruchomości”; „Dobra Kuchnia”; „Dom”; „Auto–Moto”; „Telemagazyn”; „Magazyn”
Lokalne: „Lublin. Piątek wieczorem”; „50+”; „Tygodnik pracownika, emeryta, rencisty”; „Kurier Sport”; „Kurier Kibica”; „Trendy na Topie”; „Forum Akademickie”; „Kobieta przy pracy”; „Kurier Junior Media”; „Moto-gratka”; „Lublin Cafe”; „Oktoberfest – święto piwa”


Tytuł poprzedni
„Kurier Lubelski”, R. 1, nr 1 (niedziela, 24 marca 1957) – 2007, nr 240 (13/14 października)

Tytuł następny
„Kurier Lubelski” – od 18 listopada 2013, nr 268
 

Stałe rubryki
Aktualności, Fakty 24 – Polska, Fakty 24 – świat, Wiadomości, Puls dnia, Lublin, Interwencje, Kultura, Wokół Lublina, Lublin – region, Opinie, Poradnik, Pieniądze, Notowania, Zbliżenia, Sport, Turystyka, Twój ogród (zawsze w soboty), Edukacja, Gminy Lubelszczyzny, Forum akademickie
 

Rysunki
Małgorzata Gnyś, Henryk Sawka

 

PrzypisyBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

1 „Polska. Kurier Lubelski” 2007, nr 241, (15 października).
2 „Polska. Kurier Lubelski” 2012, nr 27, (2 lutego).
3 „Polska. Kurier Lubelski” 2012, nr 228, (29–30 września).
4 „Polska. Kurier Lubelski” 2011, nr 229, (1–2 października).
5 „Polska. Kurier Lubelski” Magazyn 2009, nr 5, (9 stycznia 2009).
6 „Polska. Kurier Lubelski” Magazyn 2008, (18 stycznia 2008).
7 „Polska. Kurier Lubelski” 2007, nr 241, (15 października 2007).
8 „Polska. Kurier Lubelski” Magazyn 2008, (18 lipca 2008).
9 „Polska. Kurier Lubelski” Magazyn 2010, nr 29, (6 sierpnia 2010).
10 „Polska. Kurier Lubelski” Magazyn 2012, nr 36, (7 września 2012).