Pałac Lubomirskich (Krebsa) w Lublinie
Pałac Krebsa przy ul. Szewskiej 4 pierwotnie był własnością Lubomirskich. W XVII wieku cała rezydencja zajmowała teren pomiędzy ulicą Szewską a Staszica. W XIX wieku właścicielem pałacu był lubelski przedsiębiorca Karol Krebs.
Spis treści
[Zwiń]Historia
Budowa pałacu nie jest dobrze udokumentowana. Przypuszczalnie pochodzi on z XVII wieku. Z pewnością należał do rodziny Lubomirskich, choć nie ma możliwości pełnego prześledzenia dziejów własnościowych obiektu.
W połowie XIX wieku budowla należała do Karola Krebsa, a do 1879 roku do Antoniego Czerwińskiego. Po tej dacie właścicielami byli między innymi: Klinkowesztejnowie i Cygielmanowie. Przed wojną obiekt służył właścicielom do celów przemysłowych. Mieściły się tu: Fabryka Cygar i Tytoniu, piekarnia, Fabryka Octu oraz Herbaciarnia Ludowa należąca do Kuratorium Trzeźwości.
Po 1945 roku w obiekcie znajdowały się liczne zakłady handlowo-usługowe. Pod koniec XX wieku właścicielem dawnego pałacu był Wojewódzki Klub Techniki i Racjonalizacji.
Lokalizacja
ul. Szewska 4
Architekt
Nieznany. Ostatnie większe przebudowy projektował Edward Kotyłło.
Bryła
Pierwotnie obiekt dwukondygnacyjny. Obecnie posiada cztery kondygnacje oraz przybudówki na osi zachód–wschód.
Materiał i konstrukcja
Obiekt murowany z cegły.
Elewacje
Elewacja frontowa znajdowała się od południa. Elewacja północna posiada oszkarpowania; nie posiada balkonów jak wcześniej. Od wschodu przybudówka z połowy XIX wieku. Od zachodu przybudówka z 1902 roku zajmowana pierwotnie przez pomieszczenia gospodarcze. Elewacje nie posiadają żadnych cech stylowych, co jest wynikiem wielokrotnych remontów i przebudów.
Wnętrze
Całkowicie zmieniony układ pomieszczeń. Jest to efekt różnych funkcji obiektu na przestrzeni jego dziejów. Wnętrza współczesne.
Literatura
Teodorowicz-Czerepińska J., Michalska G., Studziński J. [oprac.], Studium uwarunkowań konserwatorskich wartości kulturowych skarpy południowego zbocza doliny Czechówki na odcinku od ulicy Wodopojnej do ulicy Dolnej 3 Maja, cz. 2: Katalog obiektów zainteresowania konserwatorskiego w obszarze opracowania, Lublin 1998. Archiwum WUOZ, sygn. 9737.