Iwona Chmielewska (ur. 1960)
Iwona Chmielewska jest autorką książek, które sama nazywa "obrazowymi". Interesuje ją gra pomiędzy obrazem i tekstem, nieoczywisty kontakt tych dwóch mediów. Tworzy książki, w których konstruuje bardzo precyzyjnie całościową narrację wizualną. Jako autorka picturebooków zaczynała w Korei Południowej, gdzie zostało wydanych ponad dwadzieścia jej książek. Książki te tłumaczone były na różne języki i wydawane na całym świecie. Otrzymywały też najważniejsze światowe nagrody. m.in. dwukrotnie Bologna Ragazzi Award i Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie. Wiele z jej książek przez ostatnie lata ukazało się też w Polsce. Iwona Chmielewska uważa, że picturebook jako całościowa koncepcja artystyczna może nie tylko bawić, śmieszyć, zachwycać, edukować ale też odpowiadać na potrzeby duchowe, prowokować najważniejsze pytania. Jej książki traktują o niepełnosprawności (Oczy, Gdzie jest moja córka?), niesprawiedliwości w podziale dóbr (Cztery zwykłe miski), niepozornych bohaterach codzienności (O tych, którzy się rozwijali). Jej najważniejsza książka Pamiętnik Blumki, o Doktorze Korczaku i jego koncepcji pedagogicznej, została przetłumaczona na siedem języków i nominowana do Deutscher Jugendliteratur Preis. Mieszka i pracuje w Toruniu.
Spis treści
[Zwiń]Twórczość
2004
– Kopciuszek,
tekst Zofia Stanecka, ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Muchomor
2004
– Dzień dobry, Europo!,
tekst Agnieszka Niezgoda, ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Algo
2006
– Lubię kotki,
tekst i ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Grafitex
2006
– Myślący alfabet / Thinking ABC,
wyd. Nonjang
– O wędrowaniu przy zasypianiu,
tekst i ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Hokus-Pokus
2008
– Do połowy pusta czy do połowy pełna?,
tekst i ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Nonjang
2010
– Domowe duchy,
tekst Dubrawka Ugrešić, ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Znak
– Dzień dobry, Europo!,
tekst i ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Borim
– Kłopot,
tekst i ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Nonjang
2011
– Pamiętnik Blumki,
tekst i ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Media Rodzina
– A house of the mind: maum,
tekst Kim Hee-Kyung, ilustracje Iwona Chwmielewska, wyd. Changbi Publishers
2012
– Kłopot,
tekst i ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Wytwórnia
2013
– O tych, którzy się rozwijali,
tekst i ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Media Rodzina
– Małe lisy,
tekst Justyna Bargielska, okładka Iwona Chmielewska, wyd. Czarne
– Cztery strony czasu,
tekst i ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Media Rodzina
– Cztery zwykłe miski,
tekst i ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Format
2014
– Oczy,
tekst i ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Warstwy
– Na wysokiej górze,
tekst Krystyna Miłobędzka, ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Wydawnictwo Miejskie Posnania
– Dwoje ludzi,
tekst i ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Media Rodzina
– Królestwo dziewczynki,
tekst i ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Entliczek
2015
– Czarownica,
tekst Kazimiera Iłłakowiczówna, ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Wydawnictwo Miejskie Posnania
– W kieszonce,
tekst i ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Media Rodzina
– abc.de,
tekst i ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Warstwy
2016
– Codzień,
tekst Maciej Tuora, Dariusz Okoń, ilustracje Karolina Mądro, Katarzyna Babis, Katarzyna Wójtowicz, opieka artystyczna Iwona Chmielewska, wyd. Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”
– Dopóki niebo nie płacze,
tekst Józef Czechowicz, fotografie Abram Zylberberg, ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”
– Maum. Dom duszy,
tekst Kim Heekyoung, ilustracje Iwona Chmielewska, wyd. Warstwy
Nagrody, wyróżnienia i nominacje
2000 – nagroda w konkursie ProBolonia za książkę autorską Pan i Kot.
2007 – nagroda Złote jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie.
2011 – książka z ilustracjami Iwony Chmielewskiej A house of the mind: maum z tekstem Kim Hee-Kyung (wyd. Changbi Publishers, Korea) zdobyła główną nagrodę w kategorii „Non Fiction” w konkursie Bologna Ragazzi Award 2011.
2011 – Królestwo dziewczynki – książka autorska wydana w Korei (wyd. Changbi Publishers) wpisana na listę 100 najpiękniejszych książek świata na CJ Picture Book Award.
2012 – Pamiętnik Blumki (wyd. Media Rodzina) – nominacja do nagrody literackiej w Niemczech „Der Deutsche Jugendliteraturpreis”, książka wpisana także na prestiżową listę Białych Kruków 2012 Internationale Jugendbibliothek w Monachium oraz uznana Książką Roku 2011 w Polsce i wybrana do grona 100 najlepszych książek świata na CJ Picturebook Festival w Seulu.
2012 – Pamiętnik Blumki (wyd. Media Rodzina) – nagroda literacka Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.
2012 – książka Pamiętnik Blumki (nagroda dla wyd. Media Rodzina) zdobyła nagrodę w konkursie „Dobre Strony” na Najlepszą Książkę dla Dzieci i Młodzieży.
2013 – książka autorska Oczy (wyd. Changbi Publishers, Korea) zdobyła główną nagrodę Bologna Ragazzi Award 2013 w kategorii „Non Fiction”.
2014 – książka Na wysokiej górze z tekstem Krystyny Miłobędzkiej (nagroda dla Wydawnictwa Miejskiego Posnania) zdobyła główną nagrodę w konkursie „Dobre Strony” na Najlepszą Książkę dla Dzieci i Młodzieży.
2014 – książka Na wysokiej górze (wyd. Wydawnictwo Miejskie Posnania) wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.
2014 – wyróżnienie dla książki Oczy (wyd. Warstwy) w 55. Konkursie PTWK na Najpiękniejszą Książkę Roku.
2015 - wyróżnienie w 56. Konkursie PTWK na Najpiękniejszą Książkę Roku za książkę abc.de (wyd. Warstwy) w kategorii ksiązka dla dzieci i młodzieży oraz wyróżnienie w kategorii literatura piękna za książkę Dopóki niebo nie płacze (wyd. Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”).
2016 - nominacja do nagrody literackiej w Niemczech „Der Deutsche Jugendliteraturpreis” w kategorii "Non fiction" za książkę abc.de (wyd. Warstwy).
Opracowała: Alina Bąk
O książkach Iwony Chmielewskiej
Iwona Chmielewska jest jedyną polską autorką, która swój fanklub ma w Korei Południowej. Często i chętnie tam wraca, prowadzi zajęcia ze studentami w Seulu, spotyka się z czytelnikami, którzy dzięki niej dowiedzieli się sporo o polskiej kulturze i o historii Torunia.
Podobno fani czekają na każdą moją książkę. Kiedyś nawet zostałam rozpoznana na ulicy w dwudziestomilionowym Seulu i robiono sobie ze mną zdjęcia (...). Miałam wiele spotkań autorskich w Korei, Seulu i daleko poza nim, w bibliotekach, muzeach, księgarniach. Zawsze zaskakuje mnie liczba czytelników, którzy nie tylko w skupieniu słuchają, oglądają, ale i zapisują to, co mówię, ale też zadają bardzo ciekawe pytania, są przygotowani, przyjeżdżają często z odległych miejsc, żeby mnie zobaczyć i posłuchać. Zdarzają się nieoczekiwane sytuacje, gdy przychodzą całe rodziny i deklamują z pamięci moje teksty (…).
źródło: „Gazeta Wyborcza”
W swoich książkach Iwona Chmielewska stawia ważne i mądre pytania, cenne dla czytelników w każdym kraju i w każdym wieku. Jej książki uczą empatii, karmią odbiorców inteligentnym przesłaniem, są dopracowane graficznie. Tekst i obraz stanowią nierozerwalną całość. Czytając tekst, czytamy jednocześnie obraz, jedno bez drugiego nie istnieje, nie ma właściwej sobie mocy. To jak gra, która wciąga czytelnika w świat skojarzeń. Jej książki mają wiele warstw i sensów, dając szansę stałych doznań interpretacyjnych.
Książka obrazkowa, to książka w której obraz pełni wraz z tekstem równorzędną rolę. Picturebook jest kategorią książek, w których można mówić również o tematach ważnych społecznie. To jest bardzo często w Polsce pomijane. Myśli się, że książki z obrazkami mogą być przeznaczone wyłącznie dla dzieci, a dorośli nie powinni się nimi zajmować. Staram się udowodnić, że picturebook może być niezwykle ważnym medium w budowaniu demokracji. Ja w to święcie wierzę. Kiedy otwierają się przed nami kolejne obrazy w ważnej książce, ważnej ze względów społecznych, a takie książki staram się robić, myślę, że ludzie mają możliwość otwierania się na innych ludzi. Picturebook ma niesamowitą siłę wyrazu i jestem bardzo szczęśliwa, że mogę takie książki tworzyć (…).
fragment wywiadu z Iwoną Chmielewską – Miasto Poezji 2012