Znaki wspólne – warsztaty typograficzne
Zapraszamy do wspólnego poszukiwania nowych inspiracji, które pozwalają doświadczać i rozwijać postawę patriotyczną bazując na lokalnych tropach. Zachęcamy do odkrywania elementów, które dają poczucie więzi z innymi, wspólnotowości, a także uniwersalności. Podpowiadamy tropy i zasoby, z których można korzystać, by myśleć o swojej tożsamości w kontekście Polski.
Naszym przewodnikiem będzie zmysł dotyku który zabierze nas w świat typografii. Specjalnie z tej okazji przygotowaliśmy specjalne warsztaty "Litery są ĄĘ".
W trakcie warsztatu będziemy się skupiać na wątkach związanych z alfabetem służącym do zapisu języka polskiego, szczególnie skupimy się na znakach diakrytycznych, tych które występują tylko w piśmiennictwie polskim. Poszukamy cech naszego alfabetu które najbardziej świadczą o jego niepowtarzalności, ale będziemy również szukać związków znaków alfabetu z innymi kulturami. Zwrócimy uwagę na polskich projektantów krojów pism, a szczególnie skupimy się na typografie, kaligrafie i projektancie krojów pisma z Lublina Andrzeju Kocie. Na przykładzie jego twórczości będziemy mówić o tożsamości kroju pisma, zastanowimy się jakie litery pełnią funkcje, jakie mogą mieć charaktery, co może oznaczać charakter litery i jak mogą wyrażać nasze postawy w życiu społecznym.
Warsztaty przygotowaliśmy dla dwóch grup: edukatorów (sobota, 21 września 2024), rodzinny (niedziela, 22 września 2024)
Wstęp na warsztaty jest bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz:
warsztat dla edukatorów – zapisy
warsztat dla rodzin – zapisy
Warsztaty dla edukatorów, sobota, 21 września 2024, godz. 12.00, Dom Słów – Izba Drukarstwa, ul. Żmigród 1.
Podczas warsztatu poruszymy watki związane z alfabetem, liternictwem i projektowaniem krojów pism. Omówimy funkcję alfabetów oraz krojów pism. Wprowadzone/uporządkowane zostaną pojęcia: czcionka, font, znak diakrytyczny, krój pisma, kaligrafia, alfabet. Zwrócimy uwagę na charaktery krojów liter oraz na korelacje dźwięku i znaku.
Krok po kroku będziemy analizować jakie edukator może napotkać trudności podczas tej części warsztatu. Zastanowimy się jakie wątki związane z alfabetem i projektowaniem krojów pism moglibyśmy poszerzyć i gdzie szukać dodatkowych informacji.
Szczegółowo przeanalizujemy część praktyczną: jak ją możemy poprowadzić, na co zwrócić uwagę, omówimy materiały których będziemy używać. Następnie krok po kroku przejdziemy cały proces techniczny projektowania i wykonania liter inspirowanych krojami pisma Andrzeja Kota. Omówimy wątki jak twórczo można rozwijać tematy liternicze zawarte w jego twórczości. Wydrukujemy próbki graficzne na prasie dociskowej.
Warsztaty dla rodzin, niedziela 22 września 2024, godz. 12.00, Dom Słów – Izba Drukarstwa, ul. Żmigród 1.
Podczas warsztatu poruszymy watki związane z alfabetem, liternictwem i projektowaniem krojów pism. Omówimy funkcję alfabetów oraz krojów pism. Wprowadzone/uporządkowane zostaną pojęcia: czcionka, font, znak diakrytyczny, krój pisma, kaligrafia, alfabet. Zwrócimy uwagę na charaktery krojów liter oraz na korelacje dźwięku i znaku.
Bardziej szczegółowo zatrzymamy się nad pojęciami znaków diakrytycznych i krojami pism displayowych. Po teoretycznym wprowadzeniu uczestnicy spróbują samodzielnie zaprojektować wybrane litery alfabetu. Wspólny projekt będzie nawiązywał do twórczości Andrzeja Kota i jego krojów pisma w których wykorzystuje sylwetki zwierząt. Zadaniem grupy będzie narysowanie w odbiciu lustrzanym wybranej litery i zaprojektowanie jej we własnym stylu ale z nawiązaniem do jakiegoś zwierzątka. Wszystkie projekty będziemy odbijać na prasie graficznej.
Barwy Wspólne to kampania społeczno-edukacyjne skupiona wokół symboli narodowych i kulturowych. Jej celem jest rozwijanie uczuć i postaw patriotycznych rozumianych jako codzienne, drobne gesty oraz szacunek do symboli narodowych. Program realizowany jest we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.