Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Zaczarowany Lublin (20.6.2013-23.6.2013)

Zaczarowany Lublin - Festiwal Opowiadaczy
 

W dniach 20-23 czerwca 2013 roku w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” odbyły się prezentacje w dziedzinie sztuki, która została zepchnięta na margines przez nowoczesne media powoli zdobywa sobie coraz silniejszą pozycję.

Opowiadanie historii, z angielskiego storytelling w najlepszym europejskim wydaniu. W oryginalnych wersjach językowych, z tłumaczeniem na polski. Historie podkreślające etniczną odrębność i różnorodność kulturową zaproszonych opowiadaczy.

Wydarzenie ma poza aspektem artystycznym również cel edukacyjny – popularyzacę sztuki opowiadania. Integralną częścią Festiwalu były także działania animacyjne: prezentacje animacji i konkursy dla dzieci.


Celem czwartej edycji projektu "Zaczarowany Lublin - Festiwal Opowiadaczy" jest odbudowanie (w formie “Nowej Tradycji”) i popularyzacja, będącego w zaniku zjawiska kultury, jakim jest opowiadanie historii.

 

Szczegółowy program Festiwalu znajdziesz tu>>>

Więcej o Festiwalu dowiesz się pod adresem: www.opowiadacze.teatrnn.pl
 

 

PROGRAM:

 

19.06 (środa), godz. 17.00
Przedpremierowy pokaz Animacji Legend Lubelskich z udziałem twórców. Podczas tegorocznej edycji projektu na warsztatach edukacyjno-artystycznych dzieci i młodzież przygotowały dwie animacje: „Legenda o Lubelskim Żmiju” reżyserowana przez Karolinę Józwik i „Legenda o Aniele Zapomnienia” w reżyserii Joanny Polak. Nad koordynacją prac czuwała Alicja Magiera.

Częścią pokazu przedpremierowego był koncert Ani Brody, która skomponowała muzykę do Animacji Legend Lubelskich 2013. Muzyka tworzona przez Anię Brodę jest pełna nastrojów, kolorów i tajemnic poruszających struny wyobraźni. Na koncercie będzie można usłyszeć aranżacje wierszy Danuty Wawiłow, Doroty Gellner, Natalii Usenko i Józefa Czechowicza.

Miejsce: Ośrodek "Brama Grodzka – Teatr NN" – ul. Grodzka 21 – wstęp wolny

 

20.06 (czwartek), godz. 9.00 – 16.00 (wejścia co pół godziny)
Animacje Legend Lubelskich w Lubelskiej Trasie Podziemnej

Premiera Animacji Legend Lubelskich w Lubelskiej Trasie Podziemnej. Dzieci w piwnicach dawnego Trybunału Koronnego będzie witać lubelski Czart, który przy wejściu do podziemi odda je następnie pod opiekę Wędrownego Dziada, opowiadacza legend. Wędrowny Dziad, racząc dzieci opowieścią, zaprowadzi je do laterna magica, z której będą prezentowane Animacje Legend Lubelskich. Przy wyjściu z podziemi na dzieci będzie czekać Michał Archanioł, który każdemu z nich wręczy płytę DVD z animacjami przygotowanymi w podczas warsztatów w 2013 roku.

Miejsce: Lubelska Trasa Podziemna – Rynek 1 – wstęp wolny – rezerwacja miejsc: tel. 534 65 70
 

godz. 18.00 Maurice Tardieu (Francja) „Pas trop vite” ("Nie spiesz się")

Miejsce: Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" - wstęp wolny

 

21.06 (piątek), godz. 10.00

Dwa konkursy (konkurs na najszybsze ułożenie MegaPuzzli oraz na najciekawszą opowieść z Zaczarowanego Lublina) dla dzieci uczestniczących w warsztatach na temat niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu z wykorzystaniem wielkoformatowych układanek, tworzących cykl przedstawień opowiadających poprzez historyjki obrazkowe o lubelskich legendach nawiązujących do położenia Lubelskiej Trasy Podziemnej („Legenda o Czarciej Łapie” i „Legenda o śnie Leszka Czarnego”) i wierzeniach dotyczących zwierząt w kulturze tradycyjnej. Na zwycięzców konkursu czekają nagrody w postaci układanek małoformatowych – zawierające wszystkie sekwencje obrazkowe, przygotowane na podstawie ilustracji do układanki wielkoformatowej. Podziękowaniem dla każdego uczestnika projektu za udział w Festiwalu będzie jedna małoformatowa układanka z wybraną grafiką.

Układanki były prezentowane w godz. 12.00–18.00 na Rynku Starego Miasta aż do niedzieli włącznie, a w okresie wakacyjnym także w Porcie Lotniczym Lublin.

Miejsce: Rynek Starego Miasta

godz. 18.00 - Andrij Liaszuk (Ukraina) „Oповіді лірницькі” („Opowieści lirnicze”)

godz. 19.00 - Manya Maratou (Grecja) „Odyssey”. Book 24. („Odyseja”. Pieśń XXIV)

Miejsce: Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" - wstęp wolny
 

22.06 (sobota)

godz. 17.00 – promocja książki „Rabin bez głowy i inne opowieści z Chełma” Menachema Kipnisa połączona ze spotkaniem z tłumaczką Bellą Szwarcman-Czarnotą

godz. 18.00 - Witold Dąbrowski, Bartłomiej Stańczyk - akordeon (Polska) „Był sobie raz”

godz. 19.00 - Yossi Alfi (Izrael) „One-way Ticket” („Bilet w jedną stronę”)

 

23.06 (niedziela)

godz. 18.00 - Ewa Benesz (Polska) „Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie”. Księga VIII. „Zajazd”

godz. 19.00 - Barbara Crescimanno, Veronica Racito (Włochy) „I fiori, il sangue, il grano.
Kore e Demetra nell'isola” („Kwiaty, krew, ziarno. Demeter i Kora z wyspy”)

 

Spektakle są prezentowane w oryginalnych wersjach językowych z tłumaczeniem na język polski.

Miejsce: Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” - ul. Grodzka 21 – wstęp wolny

 

PATRONAT MEDIALNY
 


 

 

 

 

 

 

Zaczarowany Lublin

Zdjęcia

Galerie

Wideo

Inne materiały

Kategorie

Słowa kluczowe