Wędrowne Spotkania z Opowieścią
Podróż śladami opowiadań I. B. Singera dziejących się w małych miasteczkach Lubelszczyzny.
W okresie od 12 marca do 19 kwietnia 2009 r. w sześciu miejscowościach regionu lubelskiego: Bychawie, Frampolu, Goraju, Janowie Lubelskim, Józefowie, Turobinie i Tyszowcach oraz w samym Lublinie odbyły się zorganizowane przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” „Wędrowne Spotkania z Opowieścią”.
Głównym motywem tych I Spotkań była podróż śladami opowiadań I. B. Singera, dziejących się w małych miasteczkach Lubelszczyzny. To tam właśnie Singer osadził swój magiczny jidiszland, to w tych miasteczkach dzieje się akcja wielu jego opowiadań. To, że Lublin i Lubelszczyzna były szczególnie mitotwórcze dla pisarzy żydowskich, świadczą nazwiska takich autorów jak: Jakub Glatsztejn, Szalom Asz, Icchak Lejb Perec. Dodajmy do tego jeszcze słynnych „mędrców z Chełma”, legendarnego Golema – również z Chełma – oraz niezliczone opowieści chasydów (w tym o Widzącym z Lublina), żeby mieć obraz znaczenia tego miejsca dla kultury żydowskiej.
W czasie trwania „Wędrownych Spotkań” w każdym z wybranych miasteczek można było posłuchać Witolda Dąbrowskiego, niezwykłego lubelskiego Opowiadacza z Teatru NN i jego opowieści zainspirowanych opowiadaniami J.B. Singera. Były wśród nich m. in. „Jak Szlemiel szedł z Chełma do Warszawy”, „Tajbełe i jej demon”, „Ostatni demon”, „Ole i Trufa”. Wybór miasteczek, w których odbyły się „Wędrowne Spotkania z Opowieściami”, nie był przypadkowy. Każda z tych miejscowości została utrwalona w konkretnym opowiadaniu pisarza.
Trasa „Wędrownych Spotkań z Opowieściami” wyznaczyła również istotny fragment powstającego w ten sposób Literackiego Szlaku „Śladami opowiadań I.B. Singera”, dostępnego na stronach internetowych Ośrodka pod adresem: www.singer.teatrnn.pl.
Początek „Wędrownych Spotkań z Opowieścią” (12.III.2009)
Rozpoczęcie pierwszych „Wędrownych Spotkań z Opowieścią” odbyło się w Lublinie dniu 12 marca 2009 roku w siedzibie Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Grodzkiej. Przed wojną przez wiele lat mieściła się tu ochronka dla żydowskich dzieci. Dzieje się tam również jedno z opowiadań Singera, które opowiedziała w formie teatralizowanej, młodzież z Teatru „Panopticum” pracująca pod kierunkiem M. Wojtasa.
Trasa:
12 marca 2009 - Lublin
17 marca 2009 - Goraj
18 marca 2009 - Frampol
25 marca 2009 - Józefów
26 marca 2009 - Turobin
1 kwietnia 2009 - Janów Lubelski
16 kwietnia 2009 - Tyszowce
17 kwietnia 2009 - Bychawa
LUBLIN (12 marca 2009) |
GORAJ (17 marca 2009) |
FRAMPOL (18 marca 2009) |
JÓZEFÓW (25 MARCA 2009) |
TUROBIN (26 marca 2009) |
|
TYSZOWCE (16 kwietnia 2009) |
BYCHAWA (17 kwietnia 2009) |
Zakończenie „Spotkań” (18.IV.2009) - urodziny Sztukmistrza
Zakończenie Spotkań odbyło się 18 kwietnia 2009 roku w Lublinie w Bramie Grodzkiej. Jest to wyjątkowy dzień dla Lublina . To właśnie 18 kwietnia 1959 roku, w sobotę ukazał się w języku jidisz, w piśmie „Forwerts” pierwszy odcinek „Sztukmistrza z Lublina”. Tak więc w tym dniu narodził się Jasza Mazur, Sztukmistrz, literacki bohater z książki Singera, który stał się najbardziej znanym w świecie lublinianinem.
Chcąc uczcić 50. urodziny Jaszy Mazura, 18 kwietnia 2009 roku (sobota!) została przeczytana z podziałem na role skrócona wersja książki. Był też urodzinowy tort i inne atrakcje.
Projekt został zrealizowany we współpracy
z Europejskim Centrum Integracji i Współpracy Samorządowej „Dom Europy”.