Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Stacja siódma - Wrocław

WROCŁAW

27 lipca, godz. 13.00-19.00
28 lipca, godz. 13.00-19.00


Historia

Lato'80
26 sierpnia - początek strajku.
Utworzenie Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Popracie dla „21 Żądań”.

21 października - głodówka protestacyjna grupy negocjatorówDziennik pokładowy

27.07.05 Wrocław

3:36
Przybywamy. Dworzec błyszczy w ciemności. Co czeka nas rano?

10:20
Wspólne śniadanko. Milena i Potr K. przygotowali specjalną jajecznicę. I nie chodzi jedynie o dodatki. Było jej tyle, że spoko najadło się 12 osób załogi.

11:00
Pierwszy komunikat. Dworcowe megafony oznajmiają nasze istnienie na peronie 5. Jeszcze spokojnie. Upał powoli wypełnia całą przestrzeń peronu. Będzie ciężko.

12:50
Ostatnie przygotowania do akcji. Żar leje się z nieba. Czarne koszulki... kto wpadł na taki praktyczny pomysł?

13:20
Gdzieś dzwoni telefon! Kolejny telefon.

13:30
Oficjalne powitanie we Wrocławiu. Z ogromnymi czerwonymi różami przychodzi pan Tomasz Surowiec, od 25 lat przewodniczący "Solidarności" MPK we Wrocławiu. 26 sierpnia 1980 roku zablokował zajezdnię autobusów czym zapoczatkował strajk w mieście. Wraz z nim przybywa pan Walenty Styrcz, członek Prezydium Dolnośląskiej "Solidarności". Zapraszają nas do Zarządu Regionu.

13:40
TVP 3. Ładne ujęcia. Malujcie! Opowiadajcie! Grajcie! A jak masz na imię? Jak!?

14:30
Chwila wytchnienia. Piotr S. pisze wreszcie swojego długooczekiwanego, wymęczonego bloga.
Kolejny problem - gdzie są baterie?

17:00
Piotr S. występuje w programie lokalnej telewizji "TEDE". Wraca zadowolony. Przekaz o wagonie.lublin.pl poszedł w świat. Może jutro przyjdzie więcej ludzi.

18:00
Pod wagonem wciąż toczą się rozmowy. Dostajemy kolejne pamiątki. Łukasz i Milena wciąż nagrywają Historię Mówioną. Nasze archiwum puchnie.

19:00
Zaczynamy się pakować. Skwar jest taki, że ledwo żyjemy. Marzymy o odpoczynku. Jednak na horyzoncie pojawiają się kolejni odwiedzający.
W pierwszej chwili mamy ochotę powiedzieć, że już kończymy na dzisiaj, że jesteśmy zmęczeni, mamy inne plany itp.
Na szczęście tego nie robimy. Okazuje się, że ci ludzie przynoszą nam niesamowite pamiątki, historie. Zawodowy żołnierz opowiada, że nie każdy wojskowy był świnią. Daje nam rysunki ośmiolatków z 1984 r. Zomowcy, strzały, wojna. To stan wojenny w oczach dzieci.
Starsza kobieta przynosi podziemne banknoty, "znaczki pocztowe", przypinki.
"Żona doniosła na SB. Zabrali całe archiwum... Nawet nie wiedziałem, że syn należał do "Solidarności". Te budziki, które mi zabierał służyły mu do wystrzeliwania w powietrze plików ulotek."

20:15
Wrocław nocą. Odpoczywamy. Starówka jeszcze bardziej zachwyca.


28.07.05 Drugi dzień we Wrocławiu

9:00
Przyjeżdżająa po nas trzy samochody z Zarządu Regionu Dolnośląskiego "Solidarności".
Odwiedzamy kolejno Zarząd Regionu Dolnośląskiego "Solidarności". Tam oglądamy wystawę, rozmawiamy z panem Jarosławem Krauze, wiceprzewodniczącym zarządu NSZZ "Solidarność" Regionu Dolnośląskiego oraz z panem Tomaszem Wójcikiem, członkiem komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", działaczem Międzynarodowej Komisji Pracy, związanym z KUL.
Potem jedziemy do zajezdni MPK, gdzie 28 sierpnia 1980 roku Tomasz Surowiec rozpoczął strajk.
Na koniec zaproszono nas do Komisji Zakładowej "Solidarności" przy MPK. Tam pan Ewaryst Różewski udostępnił nam archiwum. Fotografujemy, kserujemy, ogladamy zdjęcia.

13:00
Biegiem do wagonu. I choć upał leje się z nieba, zaczynamy pracę.

14:20
Roman Gągorowski w AK pseudonim "Mirosław". Walczył z hitlerowcami, potem z komuną. Trzy lata przesiedział za AK. Internowany w stanie wojennym. Do wagonu przyniósł CAŁĄ WALIZKĘ, plakatów, ulotek, biuletynów. I komiks o początkach "Solidarności".

16:00
Zbigniew Sokulski. Kolejne materiały (był już wczoraj) ze stanu wojennego. Wiersze. Dużo wierszy.
Nie mam teraz czasu dla Ciebie
Nie widziała Cię długo matka
Jeszcze trochę poczekaj, dorośnij
Opowiemy Ci o tych wypadkach.

Anna Dąbrowska

Powiązane wydarzenia

Zdjęcia

Kategorie

Słowa kluczowe