Spotkanie wokół książki Marcina Zaremby "Wielkie rozczarowanie. Geneza rewolucji Solidarności"
17 listopada 2023 roku odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „W Bramie o książce”. Tematem spotkania była książka Marcina Zaremby Wielkie rozczarowanie. Geneza rewolucji Solidarności. Z prof. Marcinem Zarembą rozmawiał Wojciech Samoliński.
System komunistyczny nie musiał upaść.
Czy pojawienie się kryzysu po okresie długotrwałej poprawy warunków życia mogło doprowadzić do rewolucji roku 1980? Marcin Zaremba uzupełnia i dokonuje rewizji stanu wiedzy na temat genezy rewolucji Solidarności. Jego książka objaśnia przełomowe wydarzenia w najnowszej historii Polski. Jest także fascynującą podróżą odkrywającą mechanizmy funkcjonowania PRL-owskiego społeczeństwa. Jak na nastroje społeczne wpływała zachodnia muzyka czy prasa dostępna w czasach gierkowskiego otwarcia na świat? W jaki sposób wcześniejsze bunty i zrywy kształtowały pamięć zbiorową Polaków? W rozważaniach Marcina Zaremby mitologizowane czasy gierkowskie stają się tytułowym „wielkim rozczarowaniem”, kiedy „okazało się, że «bigos» się skończył, kolejki pod sklepami wydłużyły jak nigdy dotąd, a w głowach pozostała myśl, że może być lepiej”.
Dr hab., prof. UW Marcin Zaremba – w 1992 r. został absolwentem historii, a w 1999 r. socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Był uczniem prof. Marcina Kuli, Antoniny Kłoskowskiej, Ireneusza Krzemińskiego i Pawła Śpiewaka. Od 1991 r. pracował ISP PAN i UW. Głównym polem jego zainteresowań jest historia społeczna, kulturowa, emocji PRL. W 2001 r. obronił rozprawę doktorską Komunizm, legitymizacja, nacjonalizm. Nacjonalistyczna legitymizacja władzy politycznej w Polsce (wydana w tym samym roku w serii Trio). W 2013 r. na podstawie książki Wielka Trwoga. Polska 1944–1947 uzyskał stopień doktora habilitowanego. Opracowywał tomy źródeł, m.in. Dzień po dniu w raportach SB oraz Wydziału Organizacyjnego KC PZPR: aneks źródłowy (1998). Opublikował szereg artykułów w tygodniku „Polityka” i „Gazecie Wyborczej”. Laureat nagrody im. Jerzego Turowicza (2015). Jest sekretarzem jury Nagrody Historycznej „Polityki”.
Organizatorzy wydarzenia
Pracownia Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej im. Jerzego Kłoczowskiego Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” oraz portal HistoriaBEZKITU.pl.