Przejście Szlakiem Pamięci „Lublin. Pamięć Zagłady”. 78. rocznica likwidacji getta na Podzamczu (17.03.2020)
W związku z panującą pandemią COVID-19 WYDARZENIE zostało ODWOŁANE.
Przejście fragmentem szlaku pamięci "Lublin. Pamięć Zagłady"
W związku z 78. rocznicą likwidacji getta na Podzamczu Ośrodek "Brama Grodzka – Teatr NN" organizuje przejście po szlaku pamięci "Lublin. Pamięć Zagłady". Szlak jest upamiętnieniem ostatniej drogi, którą przeszli lubelscy Żydzi przed deportacją do obozu zagłady w Bełżcu: od miejsca po nieistniejącej synagodze Maharszala, do ulicy Zimnej, gdzie zlokalizowana była rampa kolejowa.
Termin: 17 marca 2018, godz. 12:00
Początek: Brama Grodzka, ul. Grodzka 21
Początek akcji "Reinhardt"
W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku rozpoczęła się likwidacja getta na lubelskim Podzamczu. Wówczas odszedł pierwszy, liczący 1,4 tys. osób transport do obozu zagłady w Bełżcu. Do połowy kwietnia 1942 roku wysłano tam ponad 26 tys. Żydów. Datę 16 marca uznaje się za początek Akcji Reinhardt – zagłady Żydów w Generalnym Gubernatorstwie.
Więcej o historii akcji "Reinhardt"
Droga na Umschlagplatz w Lublinie
Trasa marszu na lubelski Umschlagplatz została oznakowana za pomocą 21 betonowych płyt z tekstami i metalowymi opaskami, w których wycięte są litery alfabetu hebrajskiego. Liczba betonowych płyt rozmieszczonych wzdłuż trasy marszu Żydów na rampę nawiązuje do liczby liter w alfabecie hebrajskim, ostatnia – 22 litera – jest umieszczona w dachu kontenera, będącego częścią instalacji artystycznej „Nie/Pamięć Miejsca”, znajdującej się w miejscu pamięci Umschlagplatz (ul. Zimna), skąd od 17 marca do 14 kwietnia 1942 roku w ramach akcji „Reinhardt” niemieckie władze okupacyjne deportowały do obozu zagłady w Bełżcu blisko 28 tys. dzieci, kobiet i mężczyzn.
Wiecej o szlaku pamięci "Lublin. Pamięć Zagłady"
Dyskusja "Lublin: Miejsce Pamięci (o akcji "Reinhardt")"
Przejście fragmentem Szlaku Pamięci "Lublin. Pamięć Zagłady" poprzedzi dyskusję "Lublin: Miejsce Pamięci (o akcji "Reinhardt")". Rozmowa stanowi element przedsięwzięcia opowiedzieć / miejsca, które jest kolejnym - trzecim - ogniwem cyklu Kręgi Zagłady / akcja „Reinhardt”. Dotychczas były to spotkania o charakterze seminaryjnym organizowane przez działającą przy Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN" Pracownię Antropologii Słowa.