Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Premiera filmu Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk "Zawód fotograf" (21.05.2015)

W dniu 21 maja 2015 w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN" miała miejsce premiera filmu "Zawód fotograf".

Telewizyjna Agencja Producencka ALTER EGO wraz z Ośrodkiem "Brama Grodzka – Teatr NN" oraz Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zorganizowały

premierę filmu 

"Zawód fotograf"

 

Premiera miała miejsce 21 maja 2015 roku o godz. 18:00 w

Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN", ul.Grodzka 21

 

 

 

 

„Fotograf” to film dokumentalny opowiadający o Lublinie poprzez fotografię i osobę młodego fotografa, który próbuje odkryć miasto oraz  alchemiczne i magiczne właściwości samego medium. Dzięki swoistej eksploracji fotograf - Marcin Sudziński spotyka na swojej drodze wielu ciekawych ludzi – ogarniętych pasją fotografów, podąża tropem starych fotografii trafia w miejsca związane z utrwalonymi na nich obrazami, odkrywa miejsca niewidzialne, w których zachowała się tkanka dawnego miasta.

 

 

scenariusz: Natasza Ziółkowska-Kurczuk,Marcin Sudziński
reżyseria: Natasza Ziółkowska-Kurczuk
zdjęcia: Paweł Banasiak
realizacja dźwięku: Dariusz Brodziak, Sławomir Pietrzyk
muzyka: Sebastian Mac
montaż: Tadeusz Sosnowski 
producent: Magdalena Kołodziejczyk
 
 

produkcja:
Telewizyjna Agencja Producencka ALTER EGO
Ośrodek "Brama Grodzka – Teatr NN"
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

 
 
Film zrealizowano przy udziale finansowym Miasta Lublin i Lubelskiego Funduszu Filmowego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotograf” to film dokumentalny opowiadający o Lublinie poprzez fotografię i osobę młodego fotografa, który próbuje odkryć miasto oraz  alchemiczne i magiczne właściwości samego medium. Dzięki swoistej eksploracji fotograf - Marcin Sudziński spotyka na swojej drodze wielu ciekawych ludzi – ogarniętych pasją fotografów, podąża tropem starych fotografii, trafia w miejsca związane z utrwalonymi na nich obrazami, odkrywa miejsca niewidzialne, w których zachowała się tkanka dawnego miasta. Ta wędrówka zaczyna się w jednym z lubelskich zakładów fotograficznych „Foto Renata”, którego właścicielka, Renata Sarnowska, nadal posługuje się tradycyjnymi metodami fotograficznymi, a na ścianie jej studia wisi jedna z najstarszych fotograficznych panoram Lublina. Od tego zdjęcia rozpocznie się nasz film, którego akcja zakończy się w Paryżu na zupełnie innej fotografii. Będzie to zdjęcie ulicy Żmigród w Lublinie autorstwa  Bogdana Konopki, które można w Paryżu kupić przy 57 rue Sainte-Anne w prestiżowej Galerie Francoise Paviot.

To właśnie na tym fotograficznym ujęciu zakończy się nasza Historia w filmie zapętla się:  bo oto w XIX wieku do Paryża pojechał C.K. Norwid, jego śladem na początku XX wieku ruszył Józef Czechowicz, który wykonał setki fotografii - większość z nich przedstawiała Lublin. Natomiast  w ostatnim dziesięcioleciu XX wieku śladem Czechowicza do Paryża  podążył Bogdan Konopka, którego album „Szary Paryż” został wydany kilka lat później w Lublinie, a zdjęcie Żmigrodu można kupić właśnie w  Paryżu.

Marcin Sudziński wyrusza współcześnie do Paryża na spotkanie z Bogdanem Konopką, ale też po to, żeby dopełnić tą historię i odkryć na nowo Lublin poprzez Paryż. Nieoczekiwanie to zapętlenie stawia Lublin w szeregu wielkich miast europejskich, pokazuje na wspólne doświadczanie przestrzeni przez artystów bez względu na czas i kontekst społeczno-polityczny. Przestrzeń posiada swoją specyfikę i swój klimat, w końcu swojego ducha, które są ponadczasowe.

 

Kontakt ws. filmu:

Marcin Sudziński
081 53 258 67

e-mail: [email protected] 

 

 

 

MEDIA O WYDARZENIU

 

LUBLIN OCZAMI FOTOGRAFA. WYSTAWA W TEATRZE NN

http://lublin.tvp.pl/20118121/lublin-oczami-fotografa-wystawa-w-teatrze-nn

"ZAWÓD FOTOGRAF" - PREMIERA FILMU

http://lublin.tvp.pl/20150801/zawod-fotograf-premiera-filmu

Zawód fotograf – premiera filmu w Teatrze NN

http://nieobiektywny.pl/zawod-fotograf-premiera-filmu-w-teatrze-nn/

Imprezy w środę w Lublinie. Filmy, spotkania, warsztaty

http://www.dziennikwschodni.pl/co-gdzie-kiedy/imprezy/n,1000161931,imprezy-w-srode-w-lublinie-filmy-spotkania-warsztaty.html

07.06.2015 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

http://moje.radio.lublin.pl/07-06-2015-nie-tylko-rozrywkowa-niedziela-radiowa.html

Premiera filmu dokumentalnego Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk 'Zawód fotograf', Lublin, 21.05.2015, fot. Mirosław Trembecki

http://moje.radio.lublin.pl/premiera-filmu-dokumentalnego-n-ziolkowskiej-kurczuk-zawod-fotograf-lublin-21-05-2015-fot-miroslaw-trembecki.html

Zdjęcia dawnego Lublina na dużym ekranie

http://centrum.fm/zdjecia-dawnego-lublina-na-duzym-ekranie/