Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Premiera „Bajek od rzeczy” w 30-lecie pracy twórczej Grażyny Lutosławskiej

 
 
Termin: 20 kwietnia 2018 r., godz. 18:00
Miejsce: Sala Czarna, Brama Grodzka, ul. Grodzka 21
Spotkanie poprowadziła: Agata Tuszyńska.
 
30-lecie pracy twórczej Grażyna Lutosławska świętowała wydaniem nowej książki - Bajek od rzeczy (Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, 2018). W Bramie Grodzkiej książka lubelskiej pisarki i dziennikarki radiowej miała swoją premierę. Wcześniej Bajki... ukazywały się w wydaniu dźwiękowym na antenie Radia Lublin. Spotkanie poprowadziła Agata Tuszyńska.
Co się stanie, gdy but prawy pokłóci się z butem lewym? Albo gdy telefon zakocha się w sznurku? Jak się potoczą losy guzika, który nie traci nadziei i nieco przesadnie kłótliwych garnków? Bajki od rzeczy Grażyny Lutosławskiej to bajki z podwójnym dnem. Dla dzieci, ale i dla dorosłych. Autorka pisze o rzeczach małych i dużych, potrzebnych i już niepotrzebnych, których historie odsłaniają prawdę o świecie - to, co filozofowie zwykli nazywać istotą rzeczy.
 
Książka uznanej lubelskiej autorki i dziennikarki sama w sobie jest rzeczą piękną. Nad jej fizyczną formą pracowali Idalia Smyczyńska, Robert Zając i Paweł Szarzyński z kolektywu kilku.com, (m. in. nagroda 50 Books | 50 Covers 2017 za Teatr w Budowie. Dziennik podróży). Twórcy oprawy graficznej tak pisali w założeniach projektowych:
„Naszym celem jest zakomponowanie każdej strony książki tak aby tekst harmonizował z narracją obrazem. Inspiracją są publikacje typu picture book oraz powieści graficzne, gdzie to co opowiadane i pokazywane stanowi skrupulatnie wyreżyserowaną sekwencję. Bajki od rzeczy to zbiór opowieści w których w odróżnieniu od typowego picture booka to tekst jest nadrzędną narracją. Postanowiliśmy dać temu wyraz mocnymi rozwiązaniami typograficznymi, natomiast każdy obraz zawarty w książce wynika z analizy treści. Cześć obiektów składających się na ilustracje jest wykonana techniką skanowania 3D. Dzięki temu dysponujemy hiperrealistycznymi, wirtualnymi modelami wybranych przedmiotów – bohaterów bajek. Praca nad obrazem w takiej technice przypomina bardziej plan filmowy niż tradycyjne techniki ilustracyjne”. 
 
Opinie o książce:
 
Grażyna Lutosławska jest poetką codzienności. W jej bajkowej prozie rzeczywistości rosną skrzydła.
Agata Tuszyńska, pisarka
 
"Super, jeszcze!", wołały moje przedszkolaki po każdej bajce. (…) Dzieci słuchały "Bajek od rzeczy" w czasie poobiedniego odpoczynku, przytulając się do swoich jaśków. Pojawiły się pytania o to, czy jest bajka o poduszce? Bo może ona wcale nie lubi mocnego przytulania i szarpania za rogi?
Iwona Dudek, przedszkolanka
 
To bajki z podwójnym dnem: niby dla dzieci, ale i bardzo dla nas, dorosłych.
 
Kasia Bryda, mama Tymka, autorka bloga mama&tymek kreatywni
 
Grażyna Lutosławska (…) w każdej opowieści odsłania kawałek prawdy o świecie - a prawdę najlepiej poznawać po kawałku - w całości jest trudna do zniesienia. No i jestem pod wrażeniem, jak dobrze potrafi wnikać w istotę (nomen omen) rzeczy. 
 
Jarosław Cymerman, teatrolog, literaturoznawca
 
Wyobrażam sobie powstawanie tych bajek jako przysłuchiwanie się temu, co mogłyby opowiedzieć – but, telefon, lodówka, dron. (…) Ma się ochotę iść dalej, w towarzystwie dziecka i czekać na kolejnych bohaterów codzienności, wiodących tajemne życie i prowadzących ciekawe rozmowy. 
 
Inga Iwasiów, pisarka, literaturoznawczyni, krytyczka literacka
 
(…) kto się uważnie wsłucha, usłyszy nie tylko brzęk nadrdzewiałej blachy, zgrzyt emalii czy skrzypienie mokrych podeszw, ale też echa tekstów Brzechwy czy Tuwima”.
 
Agnieszka Kowaluk, tłumaczka i pisarka
 
Grażyna Lutosławska potrafi słowem odsłonić nieoczekiwane znaczenia i sensy wyrazów. Autorka przypomina swego mistrza, Andersena. 
 
Profesor Jadwiga Mizińska, filozof 
 
Drodzy Młodzi Czytelnicy, wyobraźcie sobie podczas lektury tej wspaniałej książki samych siebie. Zobaczcie, jacy jesteśmy niedoskonali, zagubieni, zabawni... Zobaczcie i pokochajcie drugiego człowieka. 
Katarzyna i Andrzej Sewerynowie
 
Grażyna Lutosławska (lutoslawska.teatrnn.pl)
(do 2008 roku Ruszewska) Dziennikarka radiowa, pisarka, autorka słuchowisk radiowych, książek dla dzieci, sztuk teatralnych, esejów, tekstów piosenek, wykładowczyni, moderatorka wydarzeń kulturalnych. Urodziła się 14 września 1964 roku w Siedlcach. Ukończyła Wydział Filozofii UMCS. Od 1988 roku jest związana z Polskim Radiem Lublin.
 
Idalia Smyczyńska, Robert Zając i Paweł Szarzyński (www.kilku.com)
Kolektyw kilku.com to graficy zajmujący się projektowaniem w szczególności wydawniczym, systemów identyfikacji wizualnej i informacji kierunkowej, animacją, projekcjami multimedialnymi i scenografią. Należą do Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej.
 
 
Wydawcą Bajek od rzeczy jest Ośrodek „Brama Grodzka -Teatr NN”.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
>>> obejrzyj film z wydarzenia w serwisie YouTube
 
 
MEDIA O WYDARZENIU:
 
Premiera „Bajek od rzeczy” w 30-lecie pracy twórczej Grażyny Lutosławskiej

https://www.radio.lublin.pl/news/premiera-bajek-od-rzeczy-w-30-lecie-pracy-tworczej-grazyny-lutoslawskiej

30-lecie pracy Grażyny Lutosławskiej. Premiera książki „Bajki od rzeczy”

https://radio.lublin.pl/news/30-lecie-pracy-grazyny-lutoslawskiej-premiera-ksiazki-bajki-od-rzeczy-2282964

Premiera "Bajek od rzeczy" i święto autorki

http://www.dziennikwschodni.pl/co-gdzie-kiedy/inne/premiera-bajek-od-rzeczy-i-swieto-autorki,n,1000217047.html

Premiera „Bajek od rzeczy” w 30-lecie pracy twórczej Grażyny Lutosławskiej

https://radio.lublin.pl/news/30-lecie-pracy-grazyny-lutoslawskiej-premiera-ksiazki-bajki-od-rzeczy

Premiera "Bajek od rzeczy" w programie "STOP! Kultura" w TVP Lublin (17 maja 2018)

https://lublin.tvp.pl/37249271/17-maja-2018

Benefis Grażyny Lutosławskiej

Lajf. Magazyn lubelski., nr 3 (54)/2018, s. 55

PORTALE:

Premiera „Bajek od rzeczy” w 30-lecie pracy twórczej Grażyny Lutosławskiej

http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/Lublin/1,45,556314,Premiera--Bajek-od-rzeczy--w-30-lecie-pracy-tworcz.html

 

O SPOTKANIACH AUTORSKICH:

„Bajki od rzeczy” Grażyny Lutosławskiej w Berlinie

http://lajf.info/bajki-od-rzeczy-grazyny-lutoslawskiej-w-berlinie/