Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Powiedzieli o nas

Wypowiedzi gości Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" na temat naszej działalności. Pośród osób, które udzieliły nam wywiadu znajdują się:
 

Seweryn Aszkenazy, Edwin BendykTheodore BikelEwa BeneszMark Borowski, Jadwiga Czartoryska, Dariusz Czaja, Alex DancygBarbara Engelking, Zbigniew Gluza, Jan Tomasz Gross, Magdalena Gross, Urlike GrossarthJulia Hartwig, Robert Horbaczewski, Jerzy KłoczowskiBogdan Konopka, Jacek Leociak, Adam Michnik, Krzysztof PomianPaweł PróchniakIrina zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg, Michael SteinlaufLouise Steinman, Serge Sznajder, Izabela Skórzyńska, Agata Tuszyńska, Szmuel Chaim Wircer.


 

 

Seweryn Aszkenazy

Twoja energia i twoje myśli łączą dwie sprawy - to co było, jak na to patrzymy dzisiaj, i jak można użyć to doświadczenie, jak uczyć nowe pokolenia, nie żeby to nie powtórzyło, bo historia się powtarza.  To co robisz, to pokazujesz im droge, pokazujesz im tą tragedię i pokazujesz im nowe możliwości i nową drogę. 

Fantastyczny talent do moblizowania młodych ludzi do tak ważnych spraw.

Seweryn Aszkenazy - współzałożyciel stowarzyszenia kultury żydowskiej Beit Warszawa, które w 2003 roku zostało członkiem Światowej Unii dla Judaizmu Postępowego.

 Edwin Bendyk

Dobra wizja, dobry pomysł i determinacja w realizacji doprowadzają do spektakularnych efektów i to w różnych wymiarach. (...) Dla mnie najcenniejsze to wykorzystanie nowych możliwości, technologii do odtwarzania pamięci, pracowanie z pamięcią w sposób niesentymentalny, nie opierając się na prostych emocjach tylko przetwarzając ją do wrażliwości i sposobów komunikacyjnych współczesnego społeczeństwa. 

Edwin Bendykdziennikarz, publicysta i pisarz, pracuje w tygodniku „Polityka”, wykładowca w Collegium civitas  gdzie kieruje Ośrodkiem badań nad Przyszłością Collegium Civitas oraz Centrum Nauk Społecznych PAN. Autor książek Antymatrix. Człowiek w labiryncie sieci oraz Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu. 

Theodore Bikel

Odtworzenie i przypomnienie Lublina takiego, jakim był kiedyś – to coś, co mój przyjaciel Tomasz Pietrasiewicz zdołał zrobić, radząc sobie prawie samemu. To odtwarzanie przeszłości – z dokumentów, fotografii, żywych wspomnień oraz wspomnień, które ludzie po sobie zostawili, opowiedzianych opowieści. To monumentalne przedsięwzięcie. Naturalnie zostaliśmy przyjaciółmi. Jak ktoś, kto robi coś takiego, mógłby nie zostać moim przyjacielem? I ta praca trwa.

Theodore Bikel - pieśniarz ludowy, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, gospodarz autorskiego programu radiowego, prezydent Actors’ Equity, działacz polityczny i społeczny, autor wielu publikacji.
 


 

Ewa Benesz

Robicie to w sposób bardzo skromny i rzetelny i należy wam się za to bardzo duży szacunek.

Ewa Benesz - aktorka, performerka, tłumaczka.

 


 

Mark Borowski

Myślę, że ośrodek może posiadać najważniejsze zbiory poświęcone tej pamięci, jakie widziałem na świecie.


Mark Borowski -  brytyjski specjalistą od PR, autor książek dotyczących historii public relations, założyciel Borkowski PR, jednej z najbardziej znanych agencji PR w Wielkiej Brytanii, obsługującej między innymi Sony, Nissana i festiwal w Edynburgu. 30 marca 2011 podczas pobytu w Lublinie, w ramach Europejskiego Kolegium Kultury, odwiedził również Bramę Grodzką.
 


 

Jadwiga Czartoryska

To rewelacja, że ośrodek dostał tą fantastyczną nagrodę, którą jest Nagroda im. Giedroycia (...) nowoczesna, dwudziestopierwszowieczna wersja takiego otwartego myślenia, działania na rzecz różnych społeczności, różnorodności kulturalnej, została uznana i nagrodzona.

Jawiga Czartoryska - prezes zarządu Fundacji Orange.
 


 

Dariusz Czaja

To rodzaj aktywności, rodzaj mądrze pomyślanej stymulacji świadomości pamięci.

Dariusz Czaja - wybitny antropolog kultury, eseista, znawca muzyki i życia, podróżnik. Kieruje Zakładem Teorii i Antropologii Kultury UJ. Członek redakcji kwartalnika „Konteksty” (PAN). Ostatnio opublikował książki: Anatomia duszy: figury wyobraźni i gry językowe (2005), Lekcje ciemności (2009), Gdzieś dalej, gdzie indziej (2010).

 


 

Alex Dancyg
Jestem pod wrażeniem pomysłów i działalności ośrodka.

Alex Dancyg - historyk, współpracownik Instytutu Yad Vashem

 


 
 
Barbara Engelking
Wypełniacie bogatą treścią to co ma nazwę instytucja kultury, jesteście w całkowitym tego słowa znaczeniu instytucją kultury.

Barbara Engelking - psycholog i socjolog. Zajmuje się badaniem historii getta warszawskiego, okupacyjnej Warszawy i zagłady Żydów. Prowadzi bazę danych getta warszawskiego. Jest  kierownikiem Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Jest autorką książek związanych z zagadnieniami holocaustu. 

 

 


 

Zbigniew Gluza


Zbigniew Gluza - 
polski redaktor i wydawca,  redaktor naczelny Wydawnictwa KARTA.
 Jan Tomasz Gross
Zobaczyliśmy tu głębie waszej działalności (...) jest coś niesamowicie wciągającego i otwierającego do rzeczy niezwykłych (...), że bierze jako punkt odniesienia całe miasto.

Jan Tomasz Gross - historyk i socjolog, na stałe zamieszkały w Stanach Zjednoczonych, profesor wydziału historii Uniwersytetu Princeton. Autor książek m.in. Strach: Antysemityzm w Polsce po Auschwitz i Sąsiedzi: Zagłada społeczności żydowskiej w Jedwabnem, Polska. 


 

 


 

Magdalena Gross

To niewiarygodna organizacja, chciałabym, żeby było takich więcej. Myślę też, że jest też wyjątkowa przez swoje nastawienie na fizyczną obecność  przeszłości. To działa szczególnie na nasze pokolenie. Nasza młodzież wychowuje się na multimediach. Wszystko jest bezpośrednie: dotyk, dźwięki – w dużo większym stopniu niż dla starszych pokoleń.

Magdalena Grossabsolwentka Uniwersytetu Dominikańskiego oraz Uniwersytetu Chicago. Trenerka i dyrektorka programu Teach for America in New York City.Urlike Grossarth
Odnoszę wrażenie, że to miejsce, Teatr NN, jest ogromnym archiwum, miejscem spotkań,  gromadzenia różnych wpływów, zainteresowań, miejscem stawiania pytań, ale jest to też ośrodek badawczy. Jestem szczególnie pod wrażeniem realizowanych tu projektów edukacyjnych. 

Urlike Grossarth - artystka, wykładowca w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Dreźnie 

 

 

Julia Hartwig
Z wielkim szacunkiem śledzę pracę tego ośrodka, który jest symbolem bezinteresowności.

Julia Hartiwg - jedna z najbardziej uznanych współczesnych polskich poetek, także pisarka, eseistka, tłumaczka z języka francuskiego i angielskiego, autorka wstępów do albumów Edwarda Hartwiga. Czytaj więcej
 Robert Horbaczewski
Jestem pełen podziwu dla tego co wam sie udało zrobić 

Robert Horbaczewski - Dziennikarz, regionalista, współpracuje z "Kroniką Tygodnia", "Rzeczpospolitą", "Press" oraz "Presserwis". Autor książek W blasku świec, Tu Szewce, W cieniu kopuł.Jerzy Kłoczowski
Od początku mam bardzo pozytywną opinie o inicjatywie i waszej działalności, bo trafia w fundamentalne potrzeby.

Jerzy Kłoczowski - historyk-mediewista, historyk kultury polskiej, w tym historii chrześcijaństwa w Polsce, specjalista historii Europy Środkowo-Wschodniej.


 
Bogdan Konopka
Bardzo cenie ośrodek za otwartość.

Bogdan Konopka - fotograf, krytyk. Tworzy od połowy lat 70. Jeden z głównych twórców nurtu tzw. fotografii elementarnej, której program opracowywał w latach 1982-1985 przy galerii Foto-Medium-Art we Wrocławiu. Od 1989 mieszka i pracuje we Francji. Na stałe współpracuje z polskimi pismami o sztuce: Format" i Kwartalnik Fotografia". Fotografuje przede wszystkim przy pomocy aparatu wielkoformatowego.

 Jacek Leociak
Jestem pełen podziwu rozmachu i intensywności działań (...) tu są świetni ludzie, bo to ludzie tworzą ośrodek (...) .

Jacek Leociak - historyk literatury, profesor w Instytucie Badań Literackich PAN, zastępca przewodniczącego Rady Naukowej IBL Polskiej Akademii Nauk, kierownik Zakładu Badań nad Literaturą Zagłady w IBL Polskiej Akademii Nauk.

 

 

Adam Michnik
Jest coś symbolicznego w tym, że odpowiedzią na tą obrzydliwość, która jest skierowaną w stosunku do jego działań, jest to co robi, dokonanie kulturowe, kultura jest najlepsza odpowiedzią na barbarzyństwo. Jestem dumny i szczęśliwy, że są w Polsce tacy ludzie jak Tomek.

Adam Michnik - publicysta, eseista, pisarz, historyk i działacz polityczny. Od 1989 redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”.
 


Krzysztof Pomian

Tutaj wpisanie wielkich spraw w historię lokalną nadaje ośrodkowi i temu co tu się dzieje unikatowy wymiar, czegoś takiego chyba nie ma.

Krzysztof Pomian - filozof, historyk, eseista.

 


Paweł Próchniak
Praca pamięci to uobecnianie nieobecnego, uobecnianie nieobecnego jest jedną z tych nadziej, z tych intuicji, które leżą u podstaw nowoczesnej sztuki, w tym sztuki awangardowej, z której wyrasta to co Tomek robi. 

Paweł Próchniak - historyk literatury i krytyk literacki, wykłada na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie. Czytaj więcej
 


 

Irina zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg
To niesamowite co robi Brama Grodzka, ta praca to skrupulatne zbieranie informacji na temat żydowskiego życia w Lublinie, możemy się o tym nauczyć, możemy to zobaczyć. Pamięć i historie są udostępniane ludziom. 


 


 

Michael Steinlauf
To co tu robicie to coś bardzo pięknego i specyficznego, jest to podejście teatralne. (...) To bardzo silne metody odzyskiwania pamięci i tworzenia na jej podstawie. (...) To coś potężnego.

Michael Steinlauf - profesor historii w Gratz College w Filadelfii. Autor książki Pamięć nieprzyswojona. Polska pamięć zagłady .


 


 

Louise Steinman
Odpowiedzialność troski o tę pamięć i historię spada teraz naprawdę na was, na wasze pokolenie i na pokolenia następne. Myślę, że obserwowanie tego, jak to robicie, jest dla ludzi bardzo poruszające, bardzo wymownie do nich przemawia.

Louise Steinman - pisarka, krytyk teatralny, współpracownik „Los Angeles Times”, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Los Angeles.
 


 

Serge Sznajder
Gigantyczna praca, która jest od lat realizowana i rozwijana przez ośrodek jest czymś fundamentalnym i naprawdę interesującym, a zaangażowanie pracujących tu ludzi – powtórzę – jest niezwykłe.

Serge Sznajder - przewodniczący Les Amis de Parczew - ziomkostwa parczewskiego w Paryżu, były wiceprzewodniczący Farband - Zrzeszenia Francuskich Stowarzyszeń Żydowskich. Specjalista ds. księgowości, zarządzania i audytów. Wykładowca akademicki (École nationale des ponts et
chaussées, Académie Charpentier).

 Izabela Skórzyńska
To szeroko rozłożone ramiona na wszystkie historie tego miasta i okolic [...] i ponieważ są tak szeroko rozłożone to są też mocno otwarte, na tych którzy chcą tu przyjśc i dowiedzieć się czegoś o swoim mieście, o sobie, o swoich sąsiadach, i o tych którzy byli tu przed nami. 


Izabela Skórzyńska - doktor w Zakład Dydaktyki Historii Instytutu Historii UAM.
 


 
Agata Tuszyńska
Mam wrażenie Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" to jest jedno z bardziej twórczych miejsc w tym kraju, jest to miejsce o niezwykłej pulsującej energii, energii, która rozpięta jest, co jest bardzo rzadkie, między przeszłością a przyszłością. Jest to miejsce, co dla mnie jest bardzo ważne, w którym uprawia się pamięć. 

Agata Tuszyńska - Pisarka, poetka, reportażystka, historyk literatury i teatru. Wydała kilka zbiorów poezji oraz zbeletryzowane biografie - modernistycznej aktorki warszawskiej, Marii Wisnowskiej, oraz światowej sławy pisarza, Isaaca Bashevisa Singera. Czytaj więcej
.


Szmuel Chaim Wircer
Dziękuję z głębi mojego serca za waszą pracę.
 Szmuel Chaim Wircer - tłumacz, założyciel i wieloletni dyrektor Teatru Yiddishpiel z Tel Awiwu. 

 

Adam Michnik

Jak opowiemy swoją historię? To rzecz fundamentalna nie tylko dla państwa, ale i dla każdego miasta. Adam Michnik był wielokrotnie w Lublinie, ale tym razem miał czas, aby szczegółowo zapoznać się z tym, w jaki sposób Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN upamiętnił historię lubelskich Żydów. - Tomek Pietrasiewicz pokazał mi dziś to, w jaki sposób Lublin opowiedział tę historię. Powiem szczerze, że zrobiło to na mnie większe wrażenie niż Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie czy Yad Vashem w Izraelu.

 

>>> więcej na stronie www.lublin.gazeta.pl

 

 

Mariusz Szczygieł, Adam Michnik i Andrzej Seweryn

o programach Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" na filmie "Lublin, kochany Lublin"

 

>>> więcej na stronie: www.lublin.gazeta.pl

 

Zobacz również stronę Napisali o nas