Piąte spotkanie Forum Kultury Przestrzeni – plac Dworcowy i okolice
Piąte spotkanie Lubelskiego Forum Kultury Przestrzeni odbyło się w czwartek 22 czerwca 2006 roku w Trybunale Koronnym.
Organizatorzy spotkania: Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, Forum Kultury Przestrzeni
Spotkanie pod nazwą Przyszłość pl. Dworcowego i okolic dworca PKP było poświęcone okolicom placu Dworcowego, który jest jedną z najbardziej zaniedbanych części miasta. Spotkanie miało charakter konsultacji i wymiany informacji pomiędzy zainteresowanymi środowiskami.
Spotkanie otworzyła i poprowadziła Ewa Kipta, pracownik Wydziału Strategii i Rozwoju, specjalistka do spraw rewitalizacji, autorka Lokalnego Planu Rewitalizacji Lublina.
Forum Kultury Przestrzeni istnieje od grudnia 2005 roku, jego organizatorem jest Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”.
W Radzie Forum zasiadają:
Andrzej Kasprzak (Stowarzyszenie Architektów Polskich),
Romuald Dylewski (Towarzystwo Urbanistów Polskich),
prof. Elżbieta Przesmycka (Politechnika Lubelska),
prof. Krzysztof Wojciechowski (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej),
prof. Lechosław Lameński (Stowarzyszenie Historyków Sztuki),
Jacek Serafinowicz (Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków),
Tomasz Pietrasiewicz (Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”).
Czytaj więcej>>> Forum Kultury Przestrzeni – geneza i powstanie
Potrzeba poruszenia na Forum tematu placu Dworcowego i jego okolic wynikła z rozmów z uczestnikami dotychczasowych spotkań, m.in. został on zasygnalizowany na pierwszym spotkaniu dotyczącym placów Lublina, jako najważniejszy. Plac Dworcowy jest bowiem ze swojej natury „bramą Lublina”, a jednocześnie zarówno on, jak i jego okolice są jedną z najbardziej zaniedbanych części miasta.
W spotkaniu zostały wykorzystane już zebrane materiały na temat szans rewitalizacji rejonu dworca PKP przygotowane przez Ewę Kiptę w Lokalnym Programie Rewitalizacji Lublina.
Problemy placu Dworcowego są znane każdemu, kto tam był: brak przestrzeni dla pieszych, brak zieleni, brzydkie otoczenie, ogólne wrażenie zaniedbania. Jednak problemu placu Dworcowego nie można rozwiązać w izolacji od zmian, które zajdą lub powinny zajść w jego sąsiedztwie. Owe zmiany zależą zaś od wielu osób, grup i podmiotów, którzy z tych miejsc korzystają. Temat placu Dworcowego i jego okolic wymaga więc współpracy wielu partnerów: przechodniów, urzędników i gospodarzy miasta, architektów, biznesmanów, inwestorów, drobnych przedsiębiorców, specjalistów różnych dziedzin itp.
Spotkanie miało charakter konsultacji i wymiany informacji pomiędzy tymi środowiskami. Wszystkie wypowiedzi zostały nagrane i spisane, a wnioski opracowane i rozesłane do mediów, urzędów itp.
Czytaj więcej>>> zapis piątego spotkania Forum Kultury Przestrzeni