Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Ojce i Dziatki w Domu Słów

W dniach 13-15 września odbył się Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki, którego Dom Słów był partnerem.

Zapraszaliśmy małych i jeszcze mniejszych, dużych i jeszcze większych do udziału w Międzypokoleniowym Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki!!!

W tym roku po raz pierwszy podjęliśmy współpracę z ogólnopolskim Festiwalem organizowanym przez Czas Dzieci. Dzięki współpracy udało się dla Was przygotować wiele wspaniałych wydarzeń. Odbywały się one u nas, w Domu Słów, ale także Biblio, w CSK oraz w Ogrodzie Saskim.

Cały program jest dostępny tutaj: https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/program-lublin/
https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-lublin/

///13.09/ Piątek/Dom Słów///:
9:00 - 10:30
"Masło Śpi" - warsztat artystyczny na podstawie książki Agaty Królak
Podczas warsztatu rozmawialiśmy o snach, o zasypianiu, o budzeniu się, a także o tym, kto i co śni. W efekcie wykonywaliśmy prace designersko-plastyczne o śpiących przedmiotach z naszego codziennego życia.
Wiek: 5-7 lat

10:30 - 12:00
"Ekosztuka ze SztukMistrzem" - warsztaty na podstawie książki "Pięciu nieudanych" Beatrice Alemagna
Podczas warsztatu rozmawialiśmy o naszych wadach i naszych zaletach, o tym, że każdy z nas jest inny i to jest właśnie ciekawe i piękne. Oglądaliśmy ilustracje książkowe, a później wspólnie stworzyliśmy instalację z naszymi sekretami.
Wiek: 7-10 lat

11:30 - 13:00
“Podwórko Oz” - warsztat o marzeniach i strachu na podstawie "Czarnoksiężnika z Krainy Oz"
Każdy z nas ma w pamięci chociaż kilka przeczytanych w dzieciństwie książek, które zaprowadziły go do niezwykłego świata z barwnymi historiami i postaciami. Poruszeni przygodami bohaterów bardzo często próbowaliśmy przeżywać je w świecie realnym. Bo dziecięca wyobraźnia potrafi najzwyklejsze nawet miejsce zamienić w scenę książkowych przygód. Idąc tym tropem, chcielibyśmy pokazać jak dzięki sile literatury i wyobraźni, nawet najbardziej zaniedbane podwórka, ulice i place mogą przemienić się w dalekie i egzotyczne kraje, w miejsce spotkania z nieśmiertelnymi bohaterami literatury. Pojawienie się w przestrzeni miasta tych postaci jest zaproszeniem do spotkania z książką, do jej czytania. Co roku Dom Słów kreuje nowe podwórkowe narracje. W roku 2019 zadomowił się w nim Czarnoksiężnik z krainy Oz, Dorotka, Blaszany drwal, Strach na Wróble i Lew. Podwórkowy warsztat to rodzaj gry miejskiej połączonej z edukacyjno-literacką przygodą. Dzieci poznają historie bohaterów książkowych, rozwiązują zagadki, a po wszystkim wykonują pracę plastyczną.
Wiek: 7-10 lat


///14.09/ Sobota/ Dom Słów///:
10:00 - 11:00
W jakiej pozycji śpisz, kotku? - warsztat artystyczny z Katarzyną Walentynowicz
Propozycja dla wielbicieli kotów, długiego wylegiwania i cudownych ilustracji artystki. Ta zaprasza uczestników, by przyjrzeli się, jakie pozycje przyjmują koty w czasie snu. Jest to tak ciekawe zjawisko, że powstała nieco przewrotna książka pod kontrowersyjnym tytułem “Kamasutra kociego snu”. Co prawda autorka puszcza tu oko do dorosłych, ale sama książka została uznana i zaprezentowana na targach w Bolonii pośród najpiękniejszych i najciekawszych ilustracji książek dziecięcych.
Wiek: 2-5 lat

11:00 - 12:30
Typo torby - warsztat rodzinny we współpracy z Domem Słów
Warsztat tworzenia typograficznych kompozycji na bawełnianych torbach. Podczas warsztatów powstawały torby z cytatem z poezji, prozy albo własnym.
Wiek: 11-12 lat

14:15
Pszczoły - spotkanie z Piotrem Sochą.


///15.09/ Niedziela/ Ogród Saski///:
15:00 - 16:00
Warsztaty sensoryczne z Dominiką Czerniak-Chojnacką, autorką książki "Kominiarz i Piekarz"
Kominiarz i Piekarz zabrali dzieci w fascynującą podróż. Jeden ubiera się na czarno, drugi na biało. Jeden pracuje w dzień, drugi w nocy. Dwaj bracia: kominiarz i piekarz. Czym jeszcze się różnią, a w czym są podobni? Opowiedziały o tym zabawne czarno-biało-czerwone ilustracje i zwięzły rymowany tekst, zgrabnie wykorzystujący uwielbiane przez maluchy wyrazy dźwiękonaśladowcze. Podczas rodzinnych warsztatów plastyczno-sensorycznych przy pomocy węgla, mąki i kolorowych kartek stworzyliśmy dwóch braci, bohaterów książki. Nie zabrakło zabaw plastycznych z wykorzystaniem różnorodnych technik i materiałów, rozwijających kreatywność i sprawność manualną maluchów.
Wiek: 2-5 lat

15:00 - 18:00
Ładne pisanie - warsztat Gigantycznej kaligrafii dla rodzin we współpracy z Domem Słów
Podczas warsztatu stworzyliśmy wielkie kaligraficzne obrazy, które uczestnicy mogli zabrać do domu. Prowadzenie: Anna Kłys
Wiek: b.o.

16:00 - 17:30
Spacer międzypokoleniowy z Gruffalo
Jeden z najpopularniejszych bohaterów brytyjskiej literatury dla dzieci odwiedził Lublin. Można go było spotkać w Parku Saskim. Czekała was wspólna zabawa, zainscenizowanie treści książki, rozdanie upominków, wspólne zdjęcie.

"Gruffalo" - książka, która, została wydana w 45 krajach, jej nakład przekroczył 5 milionów egzemplarzy. Zdobyła niezliczoną ilość nagród, doczekała się ekranizacji, adaptacji teatralnych wielu form wydawniczych.
Opowieść o Gruffalo była wystawiona na Broadwayu, a nakręcony na podstawie tej niesamowitej historii film zdobył nominację do Oskara i nagrody BAFTA.
Wiek: 4+

16:00 - 18:00
Drzewo opowieści
Drzewo Opowieści uczyło dzieci opowiadania i słuchania opowieści.
Słuchaliśmy bajek i opowieści, które zabrały nas do krainy snu. Opowiadali seniorzy.
Wiek: b.o.

16:30 - 17:30
“Ekosztuka ze SztukMistrzem” - warsztaty na podstawie książki "Pięciu nieudanych" Beatrice Alemagna
Podczas warsztatu rozmawialiśmy o naszych wadach i naszych zaletach, o tym, że każdy z nas jest inny i to jest właśnie ciekawe i piękne. Oglądaliśmy ilustracje książkowe, a później wspólnie stworzyliśmy instalację z naszymi sekretami.
Wiek: 7-10 lat

*** 13-15.09 ***
WYSTAWY:
09:00 - 17:00
Wystawa Pszczoły autorstwa Piotra Sochy – na podstawie książki „Pszczoły” tegoż autora, wyd. Dwie Siostry. Na wystawę składają się wielkoformatowe zdjęcia obrazujące budowę pszczoły, roju, ula i warsztatu pszczelarza. Mogliśmy zobaczyć w jaki sposób pszczoły się komunikują i jak są świetnie zorganizowane. A także najważniejsze rośliny miododajne i cykl powstawania miodu.

12:00 - 17:00
Wystawa Masło Śpi
Wystawa inspirowana książką Tiny Oziewicz i Agaty Królak będąca rodzajem interaktywnej prezentacji książki. W tej wdzięcznie zilustrowanej, rytmicznej wyliczance spotykaliśmy  przedmioty, które otaczają nas na co dzień, pogrążone we śnie. Dzięki otwieranym klapkom umieszczonym na ścianach i podłodze odkrywaliśmy ich nocne tajemnice.
Czy wiecie, że rzeczy też śpią, a nawet mają sny?
„Masło śpi już w maselniczce,
sól zasnęła już w solniczce.”
Wszystko już śpi: parasole, ławki w parku, skarpetki, okruszki, kredki… A wy?

Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Dom Słów.

Media o wydarzeniuBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki

Ojce i Dziatki - Festiwal Literatury Dziecięcej w Lublinie i Zamościu

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki

Ojce i Dziatki – Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej

 

Zdjęcia

Kategorie

Słowa kluczowe