Marsz Pamięci. Rocznica likwidacji ochronki żydowskiej (24.3.2022)
W czasie likwidacji getta na Podzamczu, w marcu 1942 roku około stu dzieci z żydowskiej ochronki przy ul. Grodzkiej 11 zostało wywiezionych samochodami ciężarowymi przez niemiecką policję bezpieczeństwa na teren nieczynnej kopalni piasku w dzielnicy Tatary, gdzie je zastrzelono. Zginęły wtedy także trzy opiekunki: Anna Taubenfeld, Chana Kuperberg i panna Rechtman, które nie chciały opuścić dzieci.
Miejsce egzekucji dzieci z ochronki i ich opiekunek jest jednym z elementów Szlaku Pamięci „Lublin. Pamięć Zagłady", w ramach którego oznakowano miejsca związane z zagładą przedwojennej społeczności żydowskiej Lublina. W miejscu śmierci dzieci ustawiono dwie betonowe płyty z informacją o wydarzeniach związanych z likwidacją ochronki z ul. Grodzkiej 11.
W 80. rocznicę likwidacji ochronki Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN" zaprosił mieszkańców i mieszkanki Lublina do wspólnego upamiętnienia niewinnych ofiar Zagłady poprzez uczestnictwo w Marszu Pamięci.
Marsz Pamięci
Od 2004 roku Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN" organizował corocznie Marsz Pamięci, który wyruszał z miejsca, gdzie znajdował się budynek ochronki żydowskiej i docierał na teren, gdzie policja niemiecka dokonała egzekucji dzieci i ich opiekunek. Miejsce śmierci dzieci usytuowane jest obecnie na obszarze dzielnicy Tatary.
Harmonogram
23.04.2022 – Przygotowanie uczestników i uczestniczek poprzez zwiedzanie wystawy stałej "Lublin. Pamięć Miejsca" oraz udział w prezentacji historycznej na temat upamiętnianego wydarzenia (Brama Grodzka, sala czarna)
13.00 – Marsz Pamięci spod budynku dawnej ochronki przy ul. Grodzkiej 11 (dzisiejszy Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją”) na miejsce śmierci dzieci i ich opiekunek (dzisiejsza dzielnica Tatary, róg ulic Maszynowej i Łęczyńskiej).
Szlak Pamięci
Miejsce egzekucji dzieci i ich opiekunek z żydowskiego sierocińca jest jednym z elementów Szlaku Pamięci „Lublin. Pamięć Zagłady", w ramach którego oznakowano miejsca związane z zagładą przedwojennej społeczności żydowskiej Lublina.
Miejsce egzekucji dzieci i opiekunek oznakowano za pomocą 2 betonowych płyt. Każda z betonowych płyt ma wymiary 1 m x 1 m oraz metalową opaskę, na której znajduje się ostatnia litera hebrajskiego alfabetu, której krój zaczerpnięty jest z Księgi Zohar. Ponadto na płytach znajdują się napisy w języku polskim i angielskim, informujące o historii i znaczeniu tego miejsca:
W tym miejscu, 24 marca 1942 r., policja niemiecka zamordowała ponad sto dzieci z żydowskiego sierocińca przy ul. Grodzkiej 11 oraz ich opiekunki. W 1948 r. szczątki ofiar ekshumowano i przeniesiono do wspólnej mogiły na nowym cmentarzu żydowskim w Lublinie przy ul. Walecznych.
Uczestnicy i Uczestniczki
Szkoły, które wzięły udział w wydarzeniu:
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im. Jana Pawła II w Lublinie
- Burska nr 3 w Lublinie
- Żeńska klasa ze szkoły w San Diego w USA
W tegorocznym Marszu Pamięci wzięła udział delegacja uczennic ze szkoły w San Diego wraz z rabinem Ilanem Segalem. Uczennice pod budynkiem dawnej ochronki odczytały fragmenty relacji świadków historii obserwujących wydarzenie likwidacji ochronki. Następnie wszyscy dotarli do miejsca egzekucji dzieci i ich opiekunek, gdzie rabin Segal odśpiewał modlitwę w intencji ofiar.
W udział w wydarzeniu włączyli się również:
- Jolanta Niedzińska – Kuratorka wystawy „Mali aniołowie" i Kierowniczka Filii nr 3 MBP
- Józef Nowomiński – Przewodniczący Rady Dzielnicy Tatary
Serdecznie dziękujemy.
Wystawa „Mali aniołowie"
Jak co roku można było zobaczyć wystawę „Mali aniołowie", poświęconą upamiętnieniu tragicznej śmierci dzieci żydowskich z ochronki i ich opiekunek. Kuratorką wystawy jest p. Kierownik Filii nr 3 MBP, Jolanta Niedzińska.
Wystawa prezentowana była w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego, ul. Hutnicza 20 (godziny otwarcia Biblioteki). Wstęp wolny.
Koordynacja
Izabela Czumak
Informacje
Media o wydarzeniu
Marsz Pamięci w rocznicę likwidacji ochronki żydowskiej (zdjęcia)
Marsz Pamięci w rocznicę likwidacji przez Niemców ochronki żydowskiej w Lublinie