Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Festiwal Miasto Poezji (23.5.2019-26.5.2019)

Miasto Poezji to największy lubelski festiwal poetycki. Przez lata, dzięki swojej wyjątkowej atmosferze i tradycji, stało się przestrzenią do rozmów o wierszach, spotkań z poetami, a także do prowadzenia różnorodnych działań społeczno­artystycznych popularyzujących poezję.

Program

 

"Józef Czechowicz swój najważniejszy utwór poświęcony rodzinnemu miastu - »Poemat o mieście Lublinie« - powierzył falom eteru. Poemat pomyślany był jako słuchowisko radiowe i za życia poety nie ukazał się drukiem, ale miał swoją emisję w Polskim Radiu - 9 lipca 1937 roku. Do tego gestu Czechowicza chcemy nawiązać w »Mieście Poezji 2019«. Dlatego na program festiwalu złożą się różnorodne - realizowane na wiele odmiennych sposobów, ale powiązane ze sobą wzajemnie - formy obecności słów w »eterze miasta«. Będą wśród nich - między innymi - wiersze i krótkie audycje o poezji emitowane w lubelskich rozgłośniach radiowych i szkolnych radiowęzłach, »audycje« realizowane na żywo w przestrzeni Lublina (czytanie wierszy i rozmowy z poetami w nagłośnionych »studiach poezji« usytuowanych w ważnych punktach miasta), etc. Wszystkie działania podjęte w ramach »Miasta Poezji 2019« (również te, które bezpośrednio nie nawiązują do »radia« i »emisji radiowej«) zmierzać będą do zbudowania swoistej »przestrzeni rezonansu« dla słów znaczących i ważnych, niosących sens, dających nadzieję, a tym samym: dla słów poezji, które »wiszą w powietrzu«, ale by je usłyszeć, trzeba choć na chwilę przystanąć i wsłuchać się w to, co na co dzień nam umyka. Taką możliwość - możliwość wsłuchania się w słowa poezji, wejścia w »przestrzeń rezonansu« - stworzymy w Lublinie podczas festiwalu, wierzymy bowiem, że zwłaszcza dziś - w świecie słów udręczonych i ogłupiałych - warto słuchać wierszy, warto wsłuchiwać się w to, co mają nam do powiedzenia.
W ramach »Miasta Poezji 2019« realizować będziemy również przedsięwzięcia stanowiące stałe elementy - i znaki firmowe - naszego festiwalu: »Mieszkania Poezji«, »Rozmowy Wierszy«, akcja »Podaruj Wiersz« (wcześniej prowadzona pod hasłem "Uwolnij Wiersz") etc. Również one zorientowane zostaną na przewodnią ideę edycji 2019: »poezji w powietrzu« i »wierszy w eterze«" - tak tegoroczną edycję festiwalu opisuje prof. Paweł Próchniak, dyrektor artystyczny.

W czasie festiwalu wiersze zabrzmią nie tylko na ulicach, na Placu Litewskim, w szkołach, bibliotekach, w Domu Słów i w Bramie Grodzkiej. Dzięki “Mieszkaniom Poezji” trafiają one także do prywatnych mieszkań, wkraczając w życie Lublinian. W ten sposób każdy zainteresowany mieszkaniec może współtworzyć Festiwal - czytając ulubione wiersze, opowiadając o fascynacji jakąś epoką lub poetą, czy też zapraszając samych poetów do rozmowy.

Oddamy też głos tym twórcom, którzy zostali niesłusznie zapomniani. W “Bibliotece Zapomnianych Poetów” przywołamy ich utwory spróbujemy ją włączyć w poetycki krwiobieg miasta. Będzie też przestrzeń dla twórczości improwizowanej - slam, szczególny rodzaj poetyckiego konkursu, w którym zwyciężyć mogą tylko ci, którzy potrafią stworzyć silną więź ze słuchaczami. Nie zabraknie także koncertów i wystawy.

Dzięki “Małemu Miastu Poezji” również najmłodsi będą mogli zetknąć się z poezją. Lublin co roku zmienia się na kilka dni w miasto bajek, legend i poezji dla dzieci. Można w tym czasie spotkać się z pisarzami i ilustratorami książek dla dzieci. Odbywają się warsztaty, panele dyskusyjne o literaturze dla dzieci, improwizowane słuchowiska, wystawy, konkursy.

Poezja wkroczy w przestrzeń publiczną również pod postacią specyficznych “tatuaży” - wierszy rozsypanych na miejskich schodach i murali.

 

 

MEDIA O WYDARZENIU:

 

https://radio.lublin.pl/news/poezja-w-powietrzu-wiersze-w-eterze-nadchodzi-kolejna-edycja-miasta-poezji

 

http://lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,24788939,wiersze-na-falach-eteru-znamy-program-12-edycji-miasta-poezji.html

 

https://radio.lublin.pl/news/nie-tylko-rozrywkowa-niedziela-radiowa-3203435

 

https://centrum.fm/poezja-zagosci-na-falach-eteru-przed-nami-12-edycja-miasta-poezji

 

https://centrum.fm/przez-trzy-dni-lublinem-zawladnie-poezja

 

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-zamienil-sie-w-miasto-poezji-zdjecia,n,1000243389.html

 

http://lublin.wyborcza.pl/lublin/7,35637,24822433,miasto-poezji-2018-polscy-poeci-w-przestrzeni-lublina.html

 

https://www.dziennikwschodni.pl/co-gdzie-kiedy/festiwale/festiwal-poezji-2019-w-lublinie-wiersz-co-krok-program,n,1000242901.html

 

http://lublin.eska.pl/newsy/lublin-stanie-sie-miastem-poezji-znany-festiwal-startuje-juz-w-czwartek-audio/772188

 

https://lajf.info/miasto-poezji-miasto-poezji/

 

PORTALE O WYDARZENIU: 

 

http://polaneis.pl/wydarzenia-imprezy/lublin-festiwal-miasto-poezji-2019-poezja-w-powietrzu-wiersze-w-eterze

 

https://dzieje.pl/kultura-i-sztuka/festiwal-miasto-poezji-od-czwartku-w-lublinie

 

https://instytutksiazki.pl/aktualnosci,2,festiwal-miasto-poezji-od-czwartku-w-lublinie,3610.html

 

http://ddksmczechow.pl/aktualne-wydarzenia/glodni-slow-miasto-poezji-2019/

 

https://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,51,wydzial-artystyczny-dla-miasta-poezji,65661.chtm

 

Wiersze między newsami

https://www.dziennikwschodni.pl/co-gdzie-kiedy/inne/fraszki-miedzy-informacjami-pan-baron-o-narodzinach,n,1000243392.html

 

https://www.dziennikwschodni.pl/co-gdzie-kiedy/inne/fraszka-nie-dla-mezow-i-zareczonych,n,1000243465.html

 

https://www.dziennikwschodni.pl/co-gdzie-kiedy/inne/o-staniku-i-madrosci-doktorowej,n,1000243464.html

 

https://www.dziennikwschodni.pl/co-gdzie-kiedy/inne/o-modzie-i-jedzeniu-fraszka-trendy,n,1000243426.html

 

https://www.dziennikwschodni.pl/co-gdzie-kiedy/inne/wiersz-miedzy-informacjami-pierwsza-dama-polskiej-satyry-o-kotach,n,1000243405.html

 

https://www.dziennikwschodni.pl/co-gdzie-kiedy/inne/fraszki-miedzy-informacjami-pan-baron-o-narodzinach,n,1000243392.html

 

https://www.dziennikwschodni.pl/co-gdzie-kiedy/inne/jakie-pytanie-zadal-adam-w-raju,n,1000243326.html